دیدار هیئت 100 نفره اقتصادی روسیه با تجار ایرانی/ایران و روسیه که قصد دارند به هدف 5 میلیارد دلاری تجارت خارجی دست یابند.

گروه سیاسی رجانیوز: نشست تجاری ایران و روسیه با حضور یک هیئت صد نفره متشکل از شرکت های تجاری و اقتصادی فعال در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی و بازرگانی به ریاست سرگئی کاترین رئیس اتاق صنعت و بازرگانی روسیه و مدیران ارشد نمایندگان شرکت های ایرانی فعال در تجارت با روسیه، 24 آبان ماه در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.

من گزارش میدم رجانیوز; پیش از آغاز رسمی این نشست بزرگ تجاری که توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، شفیعی رئیس اتاق ایران و سرگئی کاترین رئیس اتاق صنعت و بازرگانی روسیه در نشستی دوجانبه بررسی آخرین تحولات روابط اقتصادی دو کشور، مهمترین موضوعات در دستور کار همکاری های تجاری دو کشور از جمله کریدور شمال و جنوب، گمرک، حمل و نقل، کشتیرانی در دریای خزر، حمل و نقل ریلی، بانک انتقال، سرمایه گذاری، همکاری های منطقه ای و همکاری در اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دکتر صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه که از سخنرانان این نشست بود، با مهم دانستن این کنفرانس اقتصادی، اراده جدی روسای جمهور دو کشور برای ارتقای سطح تجارت و اقتصاد را خواستار شد. روابط ایران و روسیه و اقدامات و رایزنی‌های انجام شده بین مقامات دو کشور در یک سال و نیم گذشته را مورد تاکید قرار داد و بر این نکته تاکید کرد که آمادگی‌ها و بسترهای لازم در زمینه‌های مختلف ریلی، دریایی، جاده‌ای و ترکیبی وجود دارد. حمل و نقل، تسهیل امور گمرکی، ترانزیت، ایجاد زیرساخت های لازم بندری و ریلی، سرمایه گذاری، تسهیلات حمل و نقل و نقل و انتقالات پولی و بانکی و … تدارک دیده شده است و در صورت برنامه ریزی و تلاش بخش خصوصی و دولتی هر دو کشور اقدام خواهد کرد. دستیابی به هدف 5 میلیارد دلاری تجارت خارجی ایران و روسیه امکان پذیر است.

  خودروسازان از دولت می خواهند 20 هزار میلیارد تن فولاد دریافت کند

در این جلسه آقای سرگئی کاترین، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع روسیه نیز موضوع مهم حمل و نقل (کریدورها) و تسهیل مبادله ارزهای ملی دو کشور را به عنوان دو موضوع مهمی که می تواند بر روی آن تاثیرگذار باشد، مورد بحث و بررسی قرار داد. ارتقای همکاری های تجاری – اقتصادی ایران و روسیه وی همچنین خروج شرکت های خارجی از روسیه به دلیل تحریم ها را فرصت مناسبی برای برنامه ریزی شرکت های موفق ایرانی عنوان کرد. در این دیدار نمایندگان و مدیران شرکت های دو کشور راه های توسعه همکاری ها را در نشست های مشترک دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار دادند.

لازم به ذکر است، هیئت روسی امروز در دو بخش و برنامه های جداگانه به استان های اصفهان و گیلان سفر می کند تا از اصفهان و رشت بازدید و مذاکرات و رایزنی های تجاری با مقامات استانی و بخش خصوصی انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید