دیپلماسی از زبان مردم پایگاه اطلاع رسانی رجا

پس از 8 سال ناکارآمدی دولت قبلی جمهوری اسلامی در روند ارتباط موثر با همسایگان و توجه به مناطق اطراف، به نظر می رسد دولت جدید ایران راهبرد جدیدی برای سیاست خارجی خود در نظر گرفته است. توجه به همسایگان و مناطق اطراف یکی از اولویت های سیاست خارجی دولت جدید ایران است.

جمهوری اسلامی در منطقه ای واقع شده است که شاهراه ارتباط مناطق آسیا است. در اطراف جمهوری اسلامی چهار منطقه استراتژیک وجود دارد که غرب آسیا یکی از مهمترین آنهاست و همکاری با کشورهای آن مناطق می تواند فرصت های قابل توجهی را برای ایران فراهم کند. به خصوص که نیروهای مداخله گر در این منطقه حضور بسیار فعالی دارند. منطقه قفقاز با وسعتی بالغ بر 520 هزار کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 40 میلیون نفر و در بین دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد، از ژئوپلیتیک بسیار مهمی برخوردار است. کشورها و رژیم های مختلف روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی متفاوتی با کشورهای این منطقه در جهت منطقه گرایی دارند. در سمت دیگر دریای خزر، در شمال شرق و شرق کشور، منطقه بسیار مهم و استراتژیک آسیای مرکزی قرار دارد. این منطقه به دلیل موقعیت بسیار مهم و منابع غنی انرژی در غرب آسیای صغیر دوم شناخته شده است. آسیای مرکزی، متشکل از پنج کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان، در آب و هوای وسیع اوراسیا قرار دارد و تقریباً 80 میلیون نفر را در خود جای داده است. این منطقه با قدمت طولانی خود به عنوان یکی از مهم ترین مناطق اقتصادی جهان شناخته می شود که علاوه بر وارث اقتصاد بزرگ جاده ابریشم، پل ارتباطی بین اروپا و شرق آسیا و بین آسیای شمالی و جنوبی است. علاوه بر تقویت رویکرد منطقه گرایی در دولت سیزدهم، تداوم روابط دوجانبه با کشورهای آمریکای لاتین به ویژه ونزوئلا نیز لحظه قابل توجهی بود. گزارشی که در ادامه می خوانید نشان می دهد علیرغم تمام مدت زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم و تنها در 40 روز گذشته (از 12 اردیبهشت) تا چه اندازه سیاست خارجی دولت مثمر ثمر بوده است.

22 اردیبهشت‌ماه; امیر قطر به ایران سفر می کند

22 اردیبهشت ماه سال جاری حمد بن یاسم آل ثانی امیر قطر در راس هیاتی بلندپایه وارد ایران شد. در این سفر اسناد همکاری مشترک که در سفر 23 مارس رئیس جمهور به قطر امضا شد مورد بحث و بررسی قرار گرفت. امیر قطر بر مواضع مشترک خود با جمهوری اسلامی در حل بحران های منطقه تاکید کرد. اهمیت این سفر به این دلیل است که دولت سیزدهم رویکرد جدیدی را نسبت به همسایگان خود آغاز کرد و با اولویت بندی همسایگان، روابط ایران با آن کشورها وارد مرحله جدیدی از زندگی آنها شد. قطر بازیگر بسیار مهمی در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و منطقه است. از آنجایی که قطر یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس است، می تواند اعضای این شورا و ایران را به هم نزدیک کند و در بسیاری از چالش های منطقه ای مفید واقع شود و به افزایش ثبات و امنیت در منطقه کمک کند. از سوی دیگر، دوحه آمادگی دارد با بهبود روابط خود با کشورهای عربی، وضعیت کنونی ایران و عربستان، امارات و بحرین را تغییر دهد و می تواند در این زمینه نقش موثری ایفا کند و فضای بهتری را در روابط با این کشور ایجاد کند. ایران با این سه کشور. در شرایط کنونی، همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر به‌ویژه در حوزه انرژی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا دو کشور دارای میادین مشترک نفت و گاز در خلیج فارس هستند و تقویت روابط در این زمینه، دو کشور را تشویق می‌کند. بازار جهانی انرژی لازم به ذکر است که حوادث اوکراین جو ملتهبی را در بازارهای بین المللی انرژی ایجاد کرده و احتمال توقف کامل صادرات انرژی روسیه به اروپا وجود دارد تا جمهوری اسلامی ایران و قطر نقش ویژه ای در تامین انرژی داشته باشند. اروپا با انرژی سفر شیخ تمیم بن محمد آل ثانی به تهران در این منطقه در آینده نزدیک بسیار امیدوارکننده خواهد بود.

  مخالفان حکومت بر ضد مصالح ملت

2 ژوئن; سفر آیت الله رئیسی به عمان

آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور روز دوشنبه 11 خرداد 1401 در یک سفر منطقه ای بسیار مهم عازم عمان شد و از نکات مهم سفر یک روزه رئیس جمهور به عمان، استقبال باشکوه سلطان از آیت الله رئیسی بود. هیتم البوسعیدی که بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه ای و بین المللی داشت. این سفر در راستای سیاست خارجی متعادل جمهوری اسلامی در دولت جدید بود. اهمیت سفر رئیس جمهور به عمان به این دلیل است که روابط ایران و عمان تاریخی است و همسایگی دریایی و تجارت و روابط برادرانه اسلامی نقش مهمی در حفظ روابط حسنه تهران و مسقط داشته است. هماهنگی سیاسی مستمری بین دو کشور بر سر همه مسائل منطقه وجود دارد که باعث تقویت صلح، ثبات و امنیت می شود.سفر دریایی اخیر بین تهران و مسقط با هدف تقویت همکاری ها در مبادلات تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری انجام شد. هماهنگی سیاسی بین پادشاهی عمان و جمهوری اسلامی ایران دهه‌هاست که ادامه دارد و نقش کلیدی دیپلماسی عمان در موضوع هسته‌ای ایران یکی از بارزترین زمینه‌های همکاری و هماهنگی ایران و عمان است. نمایندگان ارشد ایران و عمان 12 سند همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی و روابط تجاری، انرژی، حمل و نقل، علم، محیط زیست، ورزش و همکاری های دیپلماتیک امضا کردند.

8 ژوئن; سفر رئیس جمهور تاجیکستان به ایران

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، به دعوت رسمی رئیس جمهور ایران، روز یکشنبه 28 ژوئن به ریاست یک هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد. آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور در این دیدار در نشست خبری با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان گفت: به خصوص بعد از انقلاب اسلامی داشته ایم و داریم. رئیسی با اشاره به تبادلات اقتصادی دو کشور افزود: امروز روابط دو کشور تغییر کرده و حجم مبادلات تجاری در روابط تجاری چهار برابر شده است. وی افزود: در زمینه های مختلف به ویژه در تفاهم نامه هایی که روز دوشنبه امضا شد، گام های بسیار خوبی برداشته شده است. وی گفت: روابط خوب دوجانبه می تواند به روابط خوب منطقه ای تبدیل شود. این رابطه می تواند بین دو کشور مسلمان بسیار امیدوارکننده باشد.» امامعلی رحمان همچنین از مهمان نوازی صمیمانه ایران تشکر کرد و گفت: تاجیکستان از ادامه گفتگوهای سازنده و موثر در بالاترین سطح دو کشور حمایت می کند. وی همچنین تاکید کرد که تاجیکستان همواره خواستار توسعه روزافزون روابط دو کشور در زمینه های مختلف و با روحیه درک متقابل، مشارکت، همکاری، احترام و اعتماد متقابل بوده است. یکی از ابعاد راهبردی روابط دو کشور امضای تفاهم نامه افتتاح خط تولید پهپاد ابابیل 2 در پی سفر سرلشکر بیل مکانیکی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به دوشنبه بود. سفر امام علی رحمان به ایران و بیانات رهبر معظم انقلاب در این دیدار درباره موضع مشترک ایران و تاجیکستان در خصوص تهدیدات امنیتی افغانستان و تشکیل دولت فراگیر در آن کشور، جنبه راهبردی روابط دوجانبه را آشکار کرد.

  بیت کوین سیتی در السالوادور

20 ژوئن; سفر رئیس جمهور ونزوئلا به ایران

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا روز 20 ژوئن وارد تهران شد. ایران و ونزوئلا در دو دهه گذشته «اتحاد راهبردی» قوی با یکدیگر داشته‌اند و ارزیابی‌ها و مطالعات روابط ایران و ونزوئلا از آن زمان بسیار بیشتر به چشم می‌آید. اتحاد دو کشور نه تنها از نظر سیاسی و تجاری، بلکه از نظر گفتمانی نیز قابل توجه بود. علاوه بر همکاری‌های گسترده اقتصادی، دیپلماتیک و انرژی، همبستگی دو کشور در مقابله با دشمنی مشترک به نام آمریکا معانی متفاوتی یافته است. روابط مستحکم دو کشور علیرغم فاصله جغرافیایی قابل توجهی که بین آنها وجود دارد، می تواند الگویی برای ائتلاف راهبردی علیه استکبار بین المللی باشد. برآوردهای این رابطه متقابل عمدتاً حول دو دیدگاه متمرکز است. یک دیدگاه این اتحاد را حفاظت از منافع استراتژیک و عملی می داند که به هر دو طرف اجازه می دهد تحریم های بین المللی را دور بزنند و از همکاری اقتصادی متقابل بهره مند شوند. دیدگاه دیگری این ارتباط را به عنوان یک ارتباط گفتمانی که ریشه منحصراً در تقابل با ایالات متحده دارد، تعریف می کند. بر این اساس، چنین دیدگاه مشترکی به هر دو طرف اجازه می دهد تا مخالفت خود را با ایالات متحده تقویت کرده و آن را ساختار دهند. امضای سند جامع راهبردی 20 ساله دو کشور در کاخ سعدآباد با حضور روسای جمهور دو کشور مهمترین دستاورد این سفر بود که در حوزه های سیاسی، فرهنگی، گردشگری، اقتصادی، نفتی و نفتی به امضا رسید. پتروشیمی ها گفتنی است پیش از سفر مادورو به ایران، جواد اوجی وزیر نفت اوایل اردیبهشت ماه به ایران سفر کرد که منجر به دستاوردهای چشمگیری در حوزه انرژی شد.

  تمسخر السیسی از حسن روحانی

24 خردادماه; سفر رئیس جمهور ترکمنستان به ایران

اولین سفر سردار بردی محمداف به عنوان رئیس جمهور ترکمنستان به تهران در روز 24 خردادماه همزمان با سی امین سالگرد برقراری روابط دو کشور انجام شد. گفتنی است محمداف پیش از این در ۱۹ دی ماه سال گذشته به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور وقت وارد ایران شده بود. در این سفر دو روزه، در پی دیدار دوجانبه و گفت‌وگوی سطح بالا، نشست مشترک هیات‌های عالی رتبه دو کشور برگزار و چندین سند و تفاهم نامه همکاری بین تهران و عشق آباد امضا شد. گفتنی است، آیت الله رئیسی در دیدار محمداف به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور ترکمنستان، گفت: تهران از پیشنهادات طرف مقابل برای تقویت و ارتقای همکاری ها در بخش های مختلف به ویژه انرژی، تجارت و بازرگانی استقبال کرد. وجود ندارد. همچنین در دیدارهای ترکمنستان موضوعاتی مانند لزوم همکاری دوجانبه و پنجاه جانبی برای آمادگی برای نشست سران خزر در عشق آباد، مسائل منطقه ای از جمله افغانستان و تحولات منطقه آسیای میانه مورد بررسی قرار گرفت. آیت الله رئیسی سال گذشته در دیدار با محمداف نماینده ویژه رئیس جمهور وقت و رشید مرداف وزیر امور خارجه ترکمنستان بر اهمیت گام های موثر و مفید در روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد.

روزهای آینده؛ سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران

قرار است قاسم توگایف رئیس جمهور قزاقستان نیز در روزهای آینده به عنوان رئیس هیئتی بلندپایه وارد ایران شود. قزاقستان به عنوان یکی از قدرتمندترین کشورهای منطقه و بزرگترین آنها برای جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای دارد. این کشور که در منطقه آسیای مرکزی به عنوان سوئیس شناخته می شود، با کشورهای منطقه و همچنین با روسیه و چین روابط استراتژیک دارد. سفر کاسم توکیف به ایران می تواند نقطه عطفی در روابط ایران با کشورهای آسیای میانه در پی سفر روسای جمهور تاجیکستان و ترکمنستان به ایران باشد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید