دیپلماسی انرژی آمریکا در حیاط خلوت / امضای هشت توافقنامه و تفاهم نامه در ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه

گروه سیاسی – رجانیوس: سفر مهم وزیر امور خارجه به آمریکای لاتین را باید فصل جدیدی در دیپلماسی انرژی در حیاط خلوت آمریکا دانست. سفری که اگرچه به دلیل تحریم ها امکان افشای جزئیات قراردادهای همکاری دوجانبه وجود ندارد، اما اهمیت آن از خشم رسانه های غربی مشخص می شود.

ونزوئلا

ونزوئلا اولین مقصد وزیر نفت در آمریکای لاتین بود. این کشور با بیش از 300 میلیارد بشکه ذخایر ثابت شده، بزرگترین ذخایر نفت را در بین کشورهای جهان دارد. در سال 2011، ونزوئلا از عربستان سعودی به عنوان دارنده بزرگترین ذخایر نفتی پیشی گرفت و در صدر فهرست قرار گرفت. با این حال، توسعه این ذخایر عظیم در سال های اخیر به دلیل ناآرامی های سیاسی و تحریم های آمریکا عقب مانده است. اما ایران در تمام این سال ها در کنار این کشور ایستاده و محموله های بزرگ بنزین و میعانات گازی را در سخت ترین شرایط به آن کشور عرضه کرده است.

با این حال، ایران و ونزوئلا مسیر جدیدی را در گسترش همکاری با دولت سیزدهم در پیش گرفته اند که به گفته مقامات ارشد، انتظار می رود این مسیر گسترش یابد. نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا ساعت 5:02 صبح در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «من آقای جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران را پذیرفتم. نشست سازنده برای تعمیق روابط برادرانه و همکاری در حوزه انرژی. من همچنین قدردانی و عشق خود را به مردم ایران تکرار کردم.

اوجی چند ساعت بعد به این توئیت پاسخ داد: «امروز با رئیس جمهور محترم ونزوئلا، آقای مادورو و دیگر مقامات بلندپایه ونزوئلا دیدارهایی داشتیم. روابط ایران و ونزوئلا سابقه طولانی دارد و ما می خواهیم از همه فرصت های خود برای توسعه روابط و همکاری استفاده کنیم.

  تقلب به نام ثبت سهام

جمهوری بولیواری ونزوئلا کشوری مستقل و فرا قاره‌ای در آمریکای شمالی و جنوبی با جزایری در دریای کارائیب است. ونزوئلا با ۲۸ میلیون نفر جمعیت، پنجاهمین کشور پرجمعیت جهان با مساحت ۹۱۶۴۴۵ کیلومتر مربع است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور کاراکاس است.

کوبا

وزیر نفت پس از دیدارهای فشرده و بازدید از تاسیسات نفتی ونزوئلا راهی هاوانا، پایتخت کوبا شد. وی در کوبا با مقامات ارشد کوبا از جمله میگل دیاز کانل رئیس جمهور کوبا، ریکاردو کابریساس راس معاون رئیس جمهور کوبا، وزرای نفت و انرژی کوبا دیدار کرد و راه های همکاری دو کشور در بخش انرژی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

جمهوری کوبا کشوری متشکل از جامعه الجزایری در دریای کارائیب و پایتخت آن هاوانا است. جمعیت این کشور 11 میلیون و 200 هزار نفر است و زبان رسمی آن اسپانیایی است.

نیکاراگوئه

آخرین مقصد اوجی در سفر به آمریکای لاتین نیکاراگوئه بود. وزیر نفت علاوه بر دیدار با رئیس جمهور دانیل اورتگا و گوستاوو پوراس کورتس رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور با حضور شش وزیر کابینه نیکاراگوئه حضور یافت و در مورد همکاری های دوجانبه گفتگو کرد.

وی در دیدار با اورتگا گفت: ایران در روزهای سخت تحریم های آمریکا دستیار کشورهای آمریکای لاتین به ویژه نیکاراگوئه بود. سیاست جمهوری اسلامی ایران دفاع از استقلال، آزادی و حق تعیین سرنوشت ملت ها و عدم مداخله در سایر کشورها است، لذا دخالت برخی کشورها در امور داخلی نیکاراگوئه را به شدت محکوم می کنیم.

نیکاراگوئه یکی از بزرگترین کشورهای آمریکای مرکزی است که بر اساس سرشماری سال 2019 بیش از 6 میلیون نفر جمعیت دارد.

  اقساط وام نهضت ملی مسکن + جزئیات

راچوارد به آمریکای لاتین سفر می کند

امضای هشت قرارداد و یادداشت تفاهم با سه کشور آمریکای لاتین در زمینه توسعه و تولید در میادین نفت و گاز، نوسازی و نوسازی پالایشگاه ها و استفاده از ظرفیت پالایشگاهی، آموزش نیروی کار و تجربه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی. صادرات خدمات فنی مهندسی و انتقال فناوری و توسعه بازارهای صادراتی نفت خام، میعانات گازی و فرآورده های نفتی در نتیجه سفر جواد اوجی وزیر نفت و هیئت همراه به سه کشور آمریکای لاتین، درهای جدید دیپلماسی انرژی ایجاد شد. توسط وزارت نفت افتتاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید