ذینفعان واردات خودرو هر گلی را زدند…

12328 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، با وجود مصوبه مجلس مبنی بر واردات 70 هزار دستگاه خودرو، آنچه در قانون بودجه 1401 نهایی شده نشان می دهد خودروها از فهرست کالاهای وارداتی خارج شده اند. در حالی که موضوع واردات خودرو در سال 41 بحث ها و چالش های زیادی داشت اما سرانجام در اسفندماه سال گذشته در جریان بررسی لایحه بودجه 140 در جلسه علنی مجلس، نمایندگان مجوز واردات 96 هزار قطعه خودرو را تصویب کردند. بر این اساس در سال 1940 مقرر شد 70000 خودرو (50000 خودرو و 20000 خودرو دوگانه سوز، هیبریدی و برقی) وارد شود. علاوه بر خودرو، امکان واردات خودروهای تجاری اعم از کامیون، تریلرهای یخچال دار و کشنده، اتوبوس و ماشین آلات سنگین تصویب شد.

اما در پی ابلاغ قانون بودجه بررسی ها نشان می دهد که تبصره مربوطه در خصوص واردات خودرو با مصوبه مجلس اصلاح شده و واردات 70 هزار خودرو از قانون بودجه حذف شده است.

لازم به ذکر است که بر اساس بند (ک) تبصره 7 قانون بودجه 1401، به دولت اجازه داده شد تا سیاست های کلی سامانه و شرایط تعیین شده برای صدور مجوز واردات خودرو را با دریافت ورودیه رعایت کند. توسط مراجع ذیربط تایید می شود اقدام; بر این اساس، بر اساس شرایط مندرج در تبصره 7 قانون بودجه، 10 هزار دستگاه کامیون و تریلر یخچال دار و کشنده، 10 هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و بین شهری، هزار دستگاه واگن و واگن یخچال دار و همچنین 5 هزار دستگاه ماشین آلات سنگین معدنی و راهسازی و یا از جمله این موارد است. امکان واردات برای حداکثر پنج سال ساخت وجود خواهد داشت.

  صنا: ائتلاف سعودی از جنون گاوی رنج می برد

ایسنا هم پیگیر موضوع سازمان برنامه و بودجه شد و مدیر روابط عمومی گفت این تغییر ربطی به سازمان برنامه و بودجه ندارد و قبل از ابلاغ قانون در مجلس اتفاق افتاده و باید پیگیری شود. مسئولان ذی‌ربط نسبت به این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کردند و پیگیری‌ها نشان داد که این مصوبه ظاهراً مورد اعتراض شورای تطبیق قرار گرفته و در قانون بودجه لغو شده است.

این نشان داد که واردکنندگان خودرو و فعالان این حوزه نسبت به تصمیم مجلس خوشبین نیستند و بی امیدی آنها به اجرای این قانون بی دلیل نیست.

مهدی دادفر – دبیر انجمن واردکنندگان خودرو – در خصوص حذف بند واردات خودرو از فهرست اقلام وارداتی در قانون بودجه 144، گفت: در عمل موضوع واردات خودرو به دولت سپرده شده است، واردات خودرو به نفع کشور؛ پیش از این به کمیته زیرساخت های مجمع دوستان اعلام کرده ایم که همکاران ما که در گذشته واردکننده بوده اند در سال های اخیر به جمع تولیدکنندگان پیوسته اند. «البته، آنها مانند سایر تولیدکنندگان به یک استحکام برای چینی ها تبدیل شده اند.

وی گفت: البته سیاست دولت این بود که همه را به پیچ سفت کننده و نصاب تبدیل کند. در حالی که بحث واردات خودرو یک معضل اجتماعی و معضل دولت است، اما هیچ نگرانی در این زمینه نداریم. زیرا خیر مال خود را زیانکار می دانند. ما استدلال، علم، منطق، آمار، اطلاعات و … لازم را ارائه کردیم. ذینفعان و ذینفعان برای یک دوره چهار ساله. بنابراین پس از این موضوع به واردات خودرو به عنوان حق هر ایرانی ادامه خواهیم داد. ما به نمایندگی از اکثریت مردم این شمشیر را از سر تمامیت خواهان برنخواهیم داشت.

  خزانه کشور در دست خزانه دار روحانی

دودفر با تاکید بر اینکه سیاستمداران و تصمیم گیران با انحصار مطلق و سلب کیفیت و سودمندی از مردم، اگر تاکنون به دستاوردی رسیده اند، با توجه به اینکه رئیس جمهور گفته است «این کار را نمی کنیم، ادامه خواهند داد. “گفت.

در صورت توجه به تقاضای عمومی، واردات آزاد خواهد شد

دبیر انجمن واردکنندگان گفت: در واقع دوستان کل بازار خودرو و زندگی مردم به خاطر ایده هایی که در دهه 20 سالگی در صنعت خودرو موفق به اجرای آن نشدند، در بند تحریم هستند و خودشان مجتهد خودرو شده اند. از ماشین ها یعنی در حالی که به پدربزرگ رهبر معظم انقلاب مخصوصاً برای ماشین گفته شده که حق با مردم است. اما آقایان با روحیه مردم بازی می کنند و بازار را به هم می ریزند.

وی تاکید کرد: اکثر دلال ها که بسیار قدرتمند هم هستند با واردات خودرو مخالف هستند و تعداد معدودی نیز مخالف ایدئولوژی واردات هستند. به نظر من اگر تقاضای عمومی وجود داشته باشد، واردات آزاد خواهد بود. در غیر این صورت روال سال های گذشته و ممنوعیت ادامه خواهد داشت.

حذف قانون واردات خودرو از قانون بودجه امسال در حالی انجام شد که وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از این از تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه امسال و از سرگیری واردات خبر داده بود: هرگز پس از سه روز در گذشته واردات خودرو به دلیل حمایت از خودروسازی داخلی ممنوع نبود و دلیل اصلی آن مدیریت تراز ارزی کشور بود. به دلیل تحریم ها واردات تا 2000 قلم کالا ممنوع است که یکی از آنها خودرو است. شهریورماه سال گذشته اعلام کردم که به عنوان وزیر صمت مخالف واردات خودرو نیستم، اما از آنجایی که واردات یک تا دو میلیارد دلار هزینه ارزی برای کشور ایجاد می کند، در حال حاضر واردات خوب نیست؛ اما در شرایط کنونی واردات خودرو خوب نیست. اما اکنون خوشبختانه با اقدامات تجار ایرانی و افزایش صادرات، وضعیت بهتر شده، بخشنامه ممنوعیت واردات که در اردیبهشت ماه 1401 منقضی می‌شود تمدید نخواهد شد و واردات مجدد مانند گذشته ادامه خواهد داشت.

  80 درصد پیشنهادات جدید ایران را پذیرفتیم

هرچند شایان ذکر است، اعلام لغو این مصوبه با واکنش مجلس نیز مواجه شد. در همین رابطه یکی از اعضای کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه واردات 70 هزار خودرو در سال 1401 به تصویب مجلس در بودجه و تصویب هیات امنا رسیده است، باید از بودجه حذف شود. از طریق هیئت رئیسه مجلس و شخص رئیس جمهور حل و فصل و نظارت شود.

منبع: ایسنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید