رئیسی: آماده تقویت همکاری های دوجانبه و چندجانبه با چین هستیم/ ایران و چین زمینه های زیادی برای گسترش همکاری ها دارند.

گروه سیاسی رجانیوز: آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در پیامی فرا رسیدن روز ملی جمهوری خلق چین را به رئیس‌جمهور شی جین پینگ و مردم این کشور تبریک گفت: دنیای کنونی با چالش‌هایی مواجه است که برای غلبه بر آن‌ها، باید بر آن‌ها فائق آمد. برای افزایش همکاری بین کشورهای مستقل و راه حل های جهانی برای تضمین منافع مشترک انسانی ضروری است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از طرح‌های «توسعه جهانی» و «امنیت جهانی» رئیس‌جمهور چین حمایت می‌کند و از آنها به‌عنوان ایده‌های مبتنی بر منافع جمعی ملت‌ها و با هدف ارتقای رفاه و تقویت صلح و ثبات جهانی استقبال می‌کند. کرد افزود: ایران و چین به عنوان دو کشور مستقل و مخالف یکجانبه گرایی و دخالت در امور داخلی سایر کشورها زمینه های زیادی برای گسترش همه جانبه روابط دارند.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: تردیدی وجود ندارد که اراده جدی دو طرف برای اجرای یک مشارکت راهبردی همه جانبه، چشم انداز روشنی را برای تقویت روابط و تحقق اهداف و منافع مشترک دو طرف ترسیم می کند و جمهوری اسلامی ایران نیز متعهد است تقویت همکاری همه جانبه با جمهوری خلق چین در قالب سازوکارهای دوجانبه و در چارچوب ترتیبات و نهادهای چندجانبه.

در اول اکتبر هر سال به مناسبت سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، این کشور جشن روز ملی را برگزار می کند تا نشان دهد که پس از گذشت 70 سال، این کشور همچنان در حال پیشرفت و ایجاد رفاه برای مردم خود است.

پس از تسلیم ژاپن در پایان جنگ جهانی دوم، ارتش این کشور از مناطق اشغالی چین تخلیه و عقب نشینی کرد. پس از آن مناطق آزاد شده به رهبری “مائو تزه تونگ” به کنترل کمونیست ها درآمد و این امر آتش جنگ داخلی چین را شعله ور ساخت. در این جنگ نیروهای کمونیست مائو نیروهای ملی گرای چیانگ کای شک را شکست داده و رژیم او را سرنگون کردند.

  «مقام مهدی»؛ شعر بین خون و دود

در کمتر از چهار ماه، کمونیست ها بدون مقاومت زیاد، بقیه چین را تصرف کردند و به این ترتیب در اول اکتبر 1949، مائو جمهوری خلق چین را تأسیس کرد و روز ملی چین در میدان تیان آنمن پکن نامگذاری شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید