رئیسی: در حال مذاکره بسیار جدی هستیم/ ایران و روسیه با یکجانبه گرایی مخالفند/ پوتین: از حقوق هسته ای جمهوری اسلامی حمایت می کنیم/ امیدوارم مذاکرات از شرایط فعلی خارج شود

گروه سیاسی – رجانیوس: آیت الله سیدابراهیم رییسی روز سه شنبه با تشکر از تماس تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد روابط تجاری و اقتصادی با روسیه را توسعه دهد، افزود: آمادگی داریم سند جامع همکاری بلندمدت را نهایی کنیم. روابط و همکاری بین دو کشور باید در اسرع وقت برقرار شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه تهران و مسکو در بسیاری از مسائل بین المللی همگرایی و هم افزایی دارند، گفت: مقابله با یکجانبه گرایی و تقویت چندجانبه گرایی از اشتراکات دو کشور است.

رئیسی بر لزوم همکاری مشترک دو کشور در مسائل منطقه تاکید کرد و گفت: ادامه حضور بیگانگان در سوریه را برخلاف میل مردم و دولت سوریه غیرقانونی می دانیم زیرا ثبات و امنیت این کشور را تهدید می کند. “

رئیس جمهور با اشاره به حوادث افغانستان گفت: حضور داعش در افغانستان را برای منطقه و این کشور خطرناک می دانیم و باید از خطرات این توطئه آگاه باشیم.

رئیسی گفت: جمهوری اسلامی ایران خواستار ایجاد دولتی فراگیر با حضور همه اقوام و گروه های سیاسی است و معتقدیم تشکیل چنین دولتی می تواند امنیت آن کشور را تضمین کند.

رییسی در ادامه به ارزیابی موضع روسیه در دفاع از حقوق هسته ای و لزوم لغو تمامی تحریم ها علیه ملت ایران پرداخت و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات بسیار جدی است و ما به همان اندازه در تضمین حقوق ملت خود برای لغو تحریم ها جدی هستیم. “

  مذاکرات دولت جدید از نگاه غربی ها/ چرا مذاکرات دولت فعلی با دولت روحانی متفاوت است؟

رئیس جمهور همچنین از ابتکار روسیه برای ثبات و صلح در منطقه قفقاز استقبال کرد.

دو طرف در گفت و گوی تلفنی تاکید کردند: هرگونه تغییر در ژئوپلیتیک و تغییر مرزهای کشورهای منطقه قابل قبول نیست.

رییسی همچنین از کمک های رئیس جمهور و دولت روسیه برای عضویت ایران در توافقنامه همکاری شانگهای و تهیه واکسن کرون تقدیر کرد.

در مذاکرات آتی طرفین باید اراده سیاسی کافی برای برون رفت از شرایط فعلی داشته باشند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در گفت و گوی تلفنی با تاکید بر اینکه تهران و مسکو در بسیاری از موضوعات مواضع مشترکی دارند، گفت: مسکو از پیشنهادات تهران برای سند جدید همکاری بلندمدت بین دو کشور حمایت می کند و ما مصمم هستیم. در اسرع وقت نهایی و اجرایی شود.

رئیس جمهور روسیه با تاکید بر اینکه مسکو برای ارتقای سطح روابط اقتصادی و نهایی کردن برنامه های سرمایه گذاری مشترک با ایران اهمیت زیادی قائل است، گفت: شاهد روندهای مثبتی در ارتقای سطح همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و بدون شک توسعه همکاری ها هستیم. خواهد گرفت.

پوتین با اشاره به همکاری دو کشور در مسائل منطقه ای به ویژه سوریه گفت: ما با همکاری یکدیگر توانسته ایم استقلال سوریه را حفظ کنیم و نقطه داغ تروریسم را در این کشور نابود کنیم. البته ما باید به همکاری نزدیک خود به ویژه در حوزه های مختلف منطقه ای ادامه دهیم.

رئیس جمهور روسیه با حمایت از حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای ابراز امیدواری کرد در مذاکرات آتی کشورها اراده سیاسی کافی برای برون رفت از شرایط کنونی داشته باشند.

  احمدی نژاد به سیاست واکسیناسیون دولت اساسی حمله می کند

پوتین با ابراز نگرانی از وضعیت قره باغ گفت: به منظور افزایش سطح اعتماد و همکاری در منطقه، به دنبال راه اندازی سازوکار مشورتی 3+3 هستیم و امیدواریم جمهوری اسلامی ایران از آن حمایت کند. “

رئیس جمهور روسیه در پایان گفت: روسیه مصمم به ادامه همکاری در مبارزه با تاج و ارسال محموله های واکسن به ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید