رئیس تعارف را کنار می گذارد و نیروهای ناکارآمد را جایگزین می کند

13082 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، گرانی های اخیر به ویژه گرانی نان و ماکارونی که همواره نقطه قوت قشر ضعیف جامعه بوده، انتقادها را نسبت به شرایط سخت اقتصادی کنونی تشدید کرده است. اما دلیل آن چیست؟

امیررضا واعظ آشتیانی، فعال و تحلیلگر سیاسی به مثلث آنلاین می گوید: «همه چیز در اقتصاد دولتی غیرقابل پیش بینی است. وقتی همه چیز در دست دولت است و دولت همه کاره است، با دولت بزرگی روبرو هستیم که کنترل اقتصادی گسترده برای آن غیرممکن است. اگر در این چهارده سال استراتژی خاصی تعریف می کردیم تا بتوانیم اقتصاد پیش بینی شده در قانون اساسی را که تلفیقی از خصوصی، دولتی و تعاونی است، اجرا کنیم، اکنون با یک دولت بزرگ روبرو نبودیم. اگر اقتصاد و تعاونی بودن اقتصاد را با استفاده از رهبران پاک و سالم در دستور کار داشتیم، بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن دست و پنجه نرم می کنیم اصلا وجود نداشت.

وی ادامه داد: همه دولت های قبلی نتوانستند اقتصاد روشمند و ساختارمندی را دنبال کنند و همه به نوعی و خوب همه چیز را تشویق به دولتی شدن کردند، باید انصاف داشت که آقای رئیسی هم وارث عملکرد دولت های قبلی بود. ما اکنون به یک عملیات اقتصادی عظیم نیاز داریم، اما این عمل قبل از اینکه به درمان منجر شود، عواقبی دارد. به عبارت دیگر باید هزینه ها را پرداخت کرد تا در نهایت اقتصاد سالم ایجاد شود. دات هنوز جراحی را شروع نکرده اما تیغ جراحی را گرفته که بار روانی ایجاد کرده است زیرا باید بپذیریم که جراحی اقتصادی ایران آسان نیست.

  ایالات متحده می خواهد به جنگ بین امارات و قطر منجر شود

این فعال سیاسی افزود: نکته دیگر این است که دولت قبل از تصاحب تیغ باید زیرساخت ها را فراهم می کرد. بخصوص استفاده از دلالان با قدرت اجرایی ضروری بود. دولت باید در مورد برنامه اقتصادی خود شفاف و شفاف باشد. نمی شود یک روز بگوییم می خواهیم به نانوایان یارانه بدهیم، یک روز بگوییم می خواهیم کوپن بدهیم و …. آخرین اظهارات سخنگوی دولت برای من عجیب بود. وی گفت: اگر نان گران شود رئیس جمهور جلوی آن را می گیرد. این نشان می دهد که کابینه با قیمت نان موافق است اما خود رئیس جمهور موافق نیست. اگر اینطور باشد، اختلاف نظر در دولت زیاد است».

آشتیانی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه پشت صحنه باندهایی وجود دارد نباید حرف رئیس جمهور باشد. با این حال، رئیس جمهور باید یک تیم منسجم برای مقابله با باندهای پشت صحنه تشکیل دهد. رئیس جمهور نباید مانند روسای جمهور قبلی منزوی شود. او و دولت باید به اصل موضوع بپردازند. اینکه گفته می شود احتکار وجود دارد هم به دلیل اقتصاد دولتی است. در غیر این صورت، بدون رانت اصلاً فرصت انباشت وجود نخواهد داشت و فرصت طلبان نمی توانند قدرت را به دست گیرند. امروز به جای اینکه بگوییم مشکلات ناشی از احتکار است، باید با انحصار طلبان برخورد جدی و قاطع شود. پشت صحنه نوعی زیر سوال بردن ساختار نظام است. از سوی دیگر آقای رئیسی باید تعارف را کنار بگذارد و اگر به این نتیجه رسید که برخی از کارمندان مهارت لازم را ندارند، باید آنها را کنار بگذارد و نیروی مؤثری به دولت اضافه کند.

  من در مصاحبه با بی بی سی جاسوس بودم: جاسوس نبودم، با مقامات ایرانی ارتباط نداشتم و به اسناد دسترسی نداشتم

منبع: مثلث

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید