رئیس جمهور با استقبال گرم سلطان عمان وارد کشور شد.

گروه سیاسی – رجانیوس: آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی که روز دوشنبه برای گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی عازم عمان شده بود، دقایقی پیش وارد فرودگاه مسقط شد و با سلطان این کشور دیدار کرد.

سفر دکتر رئیسی به مسقط اولین سفر رئیس جمهور ایران به آن کشور در دوران حکومت سلطان جدید عمان و پنجمین سفر خارجی رئیس جمهور در 9 ماهه دولت سیزدهم است.

استقبال رسمی در کاخ دانش، دیدار دوجانبه با سلطان عمان «هیتم بن طارق آل سعید»، امضای چندین سند همکاری، دیدار با ایرانیان زنده و دیدار با تجار و فعالان اقتصادی عمانی از جمله این موارد است. آیت الله رئیسی. برنامه های سفر یک روزه

در همین راستا سایت اندیشکده خدمات دیپلماتیک مستقر در ژنو درباره اهمیت این سفر می نویسد:

هیتم بن طارق السعید، سلطان عمان، رئیس جمهور ایران را برای گفتگو به کشورش دعوت کرد. روابط دوجانبه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در دیدار رئیس جمهور عمان و سلطان عمان در مسقط در روز دوشنبه (3 اردیبهشت) مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

هفته گذشته هیئتی متشکل از 50 تجار و فعالان اقتصادی ایرانی به عمان سفر کردند تا زمینه را برای گسترش روابط تجاری دو کشور فراهم کنند.

در واقع، انتظار می‌رود رئیس‌جمهور ایران علاوه بر دیدار با سلطان عمان، مجموعه‌ای از قراردادهای همکاری امضا کند و با ایرانیان مقیم عمان و تجار عمانی در این کشور عربی گفت‌وگو کند.

این پنجمین سفر رئیس جمهور ایران از زمان روی کار آمدن در آگوست 2021 است و این دیدار بخشی از سیاست جدید دولت ایران برای گسترش روابط نزدیک با همسایگان و ارتقای همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

  سفارت آلمان این هفته در افغانستان افتتاح می شود

دعوت از سلطان عمان نیز در جهت حفظ نقش مهم این کشور به عنوان پل و میانجی فعال است. در همین حال، دیگر سلاطین اهل سنت منطقه با احتیاط روابط خود را با جمهوری اسلامی باز می کنند. ایفای چنین نقشی برای عمان بخشی از ابعاد استراتژی جهانی خود این کشور است که همواره مورد توجه ویژه ایالات متحده بوده است.

عمان نقش مهمی در صفحه شطرنج خاورمیانه داشته و همواره میانجیگری جمهوری اسلامی ایران و آمریکا بوده است.

این کشور که پایتخت آن مسقط است، نقش مهمی در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایفا کرده است. توافق هسته‌ای ایران با دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال 2018 به حالت تعلیق درآمد، زیرا دولت جدید ایالات متحده تلاش می‌کند تا این سیاست را بدون پیش‌روی زیاد تغییر دهد. به همین دلیل عمان می تواند کشور ارزشمندی برای بازگشت به میز مذاکره باشد.

قطر کشور دیگری است که از نظر آمریکا در جایگاه بسیار مهمی قرار دارد. توجه آمریکا به قطر به ویژه ایران به دلایل مختلفی است.

چند روز پیش، وزارت امور خارجه آمریکا یادداشت کوتاهی درباره گفتگوی تلفنی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، همتای قطری وی منتشر کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در این گفتگو با ابراز تسلیت عمیق درگذشت شیرین ابواکلا، شهروند آمریکایی فلسطینی تبار، همکاری قوی و رو به رشد آمریکا با قطر را مورد بحث و بررسی قرار داد.

بلینکن همچنین بر نقش سازنده شیخ قطر در تلاش برای حل مشکلات با ایران تاکید کرد.

  او فقط به وزارت خارجه علاقه دارد، اراده ای برای معامله با ترکیه ندارد

قطر از لحاظ تاریخی روابطی با ایالات متحده داشته و به عنوان یک مرکز استراتژیک در خاورمیانه عمل می کند: در واقع، این کشور تنها کشوری است که میزبان ستاد منطقه ای پنتاگون است. برای ایالات متحده مهم است که دوحه تصمیم بگیرد سه موضع حساس را در اولویت های خارجی و دیپلماتیک خود قرار دهد.

اولین مورد بحران اوکراین و نقش فعال آن در درگیری های مسلحانه است.

دوم تماس های مداوم کشور با طالبان و سوم گفتگو با ایران است.

تمیم بن حامد آل ثانی امیر قطر هفته گذشته با رئیس جمهور ایران دیدار کرد. هدف از این دیدار یافتن مکانی برای رسیدن به درک مشترک از سرگیری برجام بود.

یکی دیگر از عناصر کلیدی در مذاکرات دوحه-تهران که در آن ایران روابط بهتری با قطر نسبت به هر کشور دیگری در منطقه خلیج فارس دارد، انرژی است.

در واقع، این دو کشور در مهمترین میدان گاز طبیعی جهان یعنی میدان گازی جنوب پوم / گنبد شمالی که دو سوم آن متعلق به قطر است، درگیر هستند. قطر با تکیه بر وجود این میدان گاز طبیعی، سال هاست که اقتصاد خود را به جلو برده است و در شرایط کنونی نیز به این تلاش ها ادامه خواهد داد. دوحه در حال تبدیل شدن به یکی از تامین کنندگان اصلی گاز طبیعی مایع به اروپا است. این به این دلیل است که اروپا به دلایلی که متأسفانه همه ما می دانیم، در تلاش است تا وابستگی انرژی خود به روسیه را کاهش دهد.

  ایران از طریق جاده ابریشم در آستانه حذف است

بنابراین، در پایان باید تأکید کنیم که عمان و قطر نقش تعیین کننده فزاینده‌ای در روابط خاورمیانه و غرب دارند. این نقش در حال حاضر موثرتر است. همچنین باید توجه داشت که اکنون فضای تنش زدایی در منطقه به ویژه در روابط عربستان، امارات و ایران ایجاد شده است. ایران مواضع قاطع تری نسبت به سایر کشورها اتخاذ کرده است. همین وضعیت برای ترکیه وجود دارد که به نظر می رسد آمادگی بیشتری نسبت به قبل برای مذاکره داشته باشد. مجموعه این عوامل می تواند مرحله جدیدی از مذاکرات برجام باشد.

دیدگاهتان را بنویسید