رئیس کرملین و قطب نما گردان مسکو!

7331 خبر اولیه

رئیس جمهور ایران فردا چهارشنبه به روسیه سفر می کند. نظرات در مورد این سفر متفاوت است. برخی این سفر را “تاریخی” تبلیغ می کنند، در حالی که برخی دیگر آن را “بی اهمیت” می دانند و آن را در چارچوب بحث و جدل پیرامون دیدارهای فرستاده روسیه با رابرت مالی در وین تفسیر می کنند. واقعیت این است که توجه به سیاست خارجی ایران و روابط منطقه ای و بین المللی، دوگانگی شرقی و غربی را در ناخودآگاه جامعه ایران پیش فرض می گیرد. برخی خواهان ترک جهان غرب به طور کلی هستند و برخی دیگر خواهان شرق هستند. اما روابط بین الملل تابع اصول و قواعد متعارف و تعریف شده ای است که در سیاست خارجی ما جایگاه لازم را ندارد و بیشتر مشکلات در روابط خارجی ناشی از همین عامل است.

منافع ملی یک کشور قطب نمای روابط خارجی آن کشور است. اما با توجه به موازنه جهانی قوا با محوریت مراکز متعدد شرق و غرب، تعادل مثبت در روابط با این دو مرکز می تواند این مزایا را فراهم کند. علاوه بر این، موقعیت جغرافیایی خاص ایران بین شرق و غرب و تجربیات تاریخی که اغلب تلخ بوده است، این تعادل را به یک ضرورت تبدیل کرده و می تواند کشور را از سازش در نتیجه ساخت و سازهای پشت پرده مصون دارد. اما با توجه به این که دو بلوک روابط قوی به ویژه در عرصه اقتصادی دارند و تنش های خود را مدیریت می کنند، روابط نامتعادل با شرق و غرب بیشتر کشور را آسیب پذیر و در موضع سازش قرار می دهد. با بازگشت به موضوع سفر رئیس جمهور به روسیه، وی احتمالاً در این سفر به دنبال توافقات نظامی بزرگ با کرملین خواهد بود.

  پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نور 2 توسط سپاه

این بعد سفر همراه با تقویت روابط اقتصادی برای ایران اهمیت ویژه ای دارد. کالاهای نظامی روسیه که ایران به خرید آنها علاقه دارد از نسل های پیشرفته است. مانند سوخو 35 و سیستم S400.

اما سوال اینجاست که آیا روسیه برای فروش تسلیحات مدرن با ایران قراردادهای نظامی امضا خواهد کرد؟ پاسخ بله است. اما سوال دیگر این است که آیا روسیه این تسلیحات را به ایران عرضه خواهد کرد؟ پاسخ اغلب منفی است. عوامل متعددی مانع عرضه این تسلیحات می شود، از مخالفت آمریکا تا لغو تحریم تسلیحاتی تا پیچیدگی روابط منطقه ای روسیه به ویژه با اسرائیل. در واقع تجربه خرید S300 معیار خوبی است. بنابراین فشارهای آمریکا و اسرائیل احتمالاً مانع از فروش تسلیحات نظامی پیشرفته خواهد شد. اما چرا روسیه باید این قراردادها را با ایران امضا کند؟ زیرا مسکو با آگاهی از مخالفت های جدی احتمالی با فروش این تسلیحات به ایران، احتمالاً برای افزایش قدرت مذاکره خود در سطح منطقه ای و بین المللی برای کسب امتیاز، دست به چنین اقدامی خواهد زد.

روسیه و ایران در تنش با غرب منافع مشترکی دارند. این یک مبنای سیاسی و تا حدی مشترک برای امنیت است. اما تجربه عملی نشان می دهد که روسیه نیز با ایران تضاد منافع امنیتی دارد و ممکن است به دلایلی دامنه این منافع در روابط با برخی بازیگران منطقه ای مانند اسرائیل دشوارتر باشد. در واقع بی توجهی مسکو به حملات مداوم اسرائیل به سوریه و رای مثبت مسکو به قطعنامه های پیشگیرانه علیه ایران ناشی از همین درگیری است.

  ونزوئلا با وجود تحریم های آمریکا از چرخه تورم فوق العاده خارج می شود

همچنین تنش های مشترک ایران، چین و روسیه با غرب به منافع مشترک اقتصادی بازنگشته است و اصولاً این اتفاق نخواهد افتاد. چرا که اقتصاد دنیای مدرن در سایه بین المللی شدن خود، تا حد زیادی از سیاست جدا شده است و ایران مسیر معکوس را در پیش گرفته است و همه چیز را به سیاست ربط داده است. به همین دلیل است که چین و ایالات متحده علیرغم اختلاف بین آنها، چین بزرگترین شریک تجاری آمریکاست و امروز با بیش از یک تریلیون دلار دومین سرمایه گذار خارجی در اوراق بهادار آمریکا است. ایالات متحده همچنین یکی از سه شریک بزرگ اقتصادی چین است. اینجاست که ایران از این تنش مشترک سود اقتصادی نخواهد برد و حتی چین و روسیه به دلیل ماهیت بین المللی اقتصاد خود به تحریم ها علیه ایران پایبند بوده اند. برخی به اشتباه تحریم های آمریکا علیه ایران را با تحریم های چین و روسیه یکی می دانند. در حالی که اقتصاد چین اساساً به دلیل درهم تنیدگی با اقتصاد آمریکا و اروپا غیرمجاز است.

در واقع، این حس متقابل تنش بین این شرکت کنندگان را کنترل و مدیریت می کند. اما شکل سیاست خارجی و تحریم‌های ما، نیاز کشورها به ایران را به شدت کاهش داده و آن را به سمت سایر رقبا سوق داده است. احیای احساس نیاز «استراتژیک» در «درازمدت» متناسب با وضعیت ژئوپلیتیکی ایران، مستلزم طرح دیگری است که تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نباید انتظار داشت که سود جدی در روابط خارجی داشته باشد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید