راه ابریشم جدید ایران چه زمانی راه اندازی می شود؟

پروژه ساخت راه آهن چابهار – زاهدان به عنوان استراتژیک ترین راه آهن ایران با وجود وعده های متعدد دولت قبل هنوز اجرایی نشده است.

به گزارش رجانیوس به نقل از تسنیم، به گفته کارشناسان، اتصال ریلی یکی از شروط اصلی تحقق ظرفیت واقعی بندر است، چرا که بارهای بندری با تناژ بالا برای حمل و نقل ریلی به اصطلاح راحت و جابجایی به صرفه است. آنها با راه آهن

برای بندری به اندازه چابهار، بهره برداری سریعتر از خط ریلی یک نیاز فوری است. برای اتصال چابهار به راه آهن سراسری، ساخت خط چابهار – زاهدان در سال 1368 آغاز شد. در همان سال قطعه اول مرز چابهار – زاهدان راه اندازی شد که به دلیل کمبود منابع این پروژه به خواب رفت. توزیع قطره چکانی عوامل پروژه را به سمت صندوق توسعه ملی سوق داد و در نهایت رهبر معظم انقلاب در شهریور 98 با برداشت 300 میلیون یورو از محل اعتبارات تکمیل پروژه موافقت کردند که رئیس جمهور روحانی اعلام کرد قرار است در دولت دوازدهم تکمیل شود. دولت تمام نشده است!

منصور بیجار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان نیز آذرماه 99 در جلسه شورای فنی استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد:

پروژه بزرگ راه آهن چابهار – زاهدان و امتداد آن به “میلک” در هشت قطعه با 45 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست. بر اساس برنامه ریزی انجام شده، اتصال زاهدان – هش تا پایان سال ساخته می شود. مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

تاکنون چندین تاریخ راه اندازی این پروژه اعلام شده است که بسیاری از آنها به پایان رسیده است. خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل شهریورماه گذشته در گفت وگو با تسنیم در این خصوص اظهار داشت: حدود 300 میلیون یورو از سوی صندوق توسعه ملی برای تکمیل راه آهن چابهار – زاهدان اختصاص یافته است. که در سال 1402 کار خواهد کرد.

  چاپ انحصاری 1401 از ایران امروز

معاون وزیر راه: راه آهن چابهار – زاهدان 47 درصد پیشرفت فیزیکی دارد/ ابراز امیدواری برای تکمیل کل پروژه تا سال 1400

مدیر پروژه شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل سیستان و بلوچستان اخیرا در جمع خبرنگاران اعلام کرد: پروژه احداث خط ریلی چابهار – زاهدان به طول 633 کیلومتر شامل 33 ایستگاه بین شهری و بین شهری و 40 تونل است. تاکنون یک میلیارد میلیارد تومان 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قرار است تا پایان شهریور 1402 به بهره برداری برسد.

مهدی رضایی با اشاره به اینکه قطعه راه آهن زاهدان – هش تکمیل و نقاط جاده ای در حال ساخت است، افزود: این قطعه از پروژه راه آهن راه آهن چابهار – زاهدان تا چند ماه آینده به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به اینکه پیمانکار این پروژه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) و کارفرما پروژه شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیرساخت های حمل و نقل است، خاطرنشان کرد: 48 میلیون متر مکعب خاکبرداری، 26 میلیون مترمکعب خاکریزی و دو میلیون مترمکعب بتن ریزی.

دیدگاهتان را بنویسید