رسانه های آزاد یا سازمان های جاسوسی؟/ صهیونیست ها اعتراف کردند: موساد از «ایران اینترنشنال» برای جنگ روانی علیه ایران استفاده می کند.

گروه سیاسی رجانیوز: باراک راوید، خبرنگار صهیونیستی سایت یهودی «والا» و سایت آمریکایی «اکسیوس» در توییتی شبکه سعودی «ایران اینترنشنال» را که به مواضع ضدایرانی خود، ابزار موساد می‌داند، نامید.

وی در واکنش به توئیتی در واکنش به نحوه پوشش اخبار مربوط به مذاکرات وین توسط این شبکه معاند، اذعان داشت: موساد به طور مرتب از این رسانه (ایران اینترنشنال) برای جنگ اطلاعاتی خود استفاده می کند.

14010529000300 Test NewPhotoFree%20%281%29 خبر اولیه

وی پیشتر در توئیتی از نحوه گزارش این شبکه و استفاده رسانه های اسرائیلی از اخبار این شبکه به نمایندگی از رسانه های ایرانی انتقاد کرده و سعودی بودن این شبکه را تایید کرده بود.

او در توییت خود نوشت:«ایران اینترنشنال» یک شبکه ایرانی نیست. این کانال از ایران پخش نمی شود. این شبکه از لندن با بودجه عربستان فعالیت می کند و با مخالفان ایران در ارتباط است و گاهی به عنوان خط لوله اسرائیلی برای انتشار اطلاعات عمل می کند. رسانه های اسرائیلی با حرص و طمع گزارش های این شبکه را می بلعند و بدون ارائه این پیشینه به اسرائیلی ها پخش می کنند. کافی”.

اما این اولین افشاگری شبکه بین المللی ایران نیست. دو سال پیش «گاردین» در گزارشی نگاهی به پشت صحنه حمایت مالی شبکه فارسی «ایران اینترنشنال» منتشر کرد که به بالاترین سطح از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان می رسد.

گاردین در گزارش خود نوشت: ایران اینترنشنال، یک شبکه تلویزیونی فارسی زبان مستقر در بریتانیا، تحت حمایت مالی یک شرکت خارجی است که رئیس آن با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی روابط نزدیک دارد. این موضوع نگرانی هایی را در خصوص عدم استقلال خبری این شبکه تلویزیونی و همچنین وجود پایگاه های متعدد مرتبط با رژیم سعودی در لندن ایجاد کرده است.

گاردین ادامه داد: شبکه ایران اینترنشنال ناگهان در صحنه رسانه های لندن ظاهر شد و به بسیاری از ۱۰۰ نفر از کارکنان این شبکه دستمزدهای سخاوتمندانه ای حدود دو برابر سایر رقبای رسانه ای پرداخت می شود، اما آنها همیشه از اعلام منبع تمکن مالی خود طفره رفته اند. پشتیبانی.”

  درخواست از پارلمان انگلیس برای اقدام علیه آنکارا

یک منبع خبری به گاردین گفت: «سعود القحطانی» مشاور اطلاعاتی محمد بن سلمان که پس از ارتباط با ترور جمال خاشقجی از کار برکنار شد، یکی از چهره های پشتوانه حمایت مالی یک شبکه بین المللی است. ایران تصور کنید این غول‌های رسانه‌ای سعودی با پولی که از ولیعهد می‌گیرند چگونه می‌خواهند دنیا را با خرید رسانه تغییر دهند. این پولی است که از دربار سلطنتی عربستان می آید.

به گفته یک منبع خبری، عربستان سعودی 250 میلیون دلار برای کمک به تأسیس شبکه بین المللی تلویزیون ایران که فاقد تبلیغات است، کمک کرده است. همچنین تحقیقات در مورد اجاره پرداختی برای این شبکه و همچنین حقوق پرداختی به کارکنان نشان از هزینه سالانه 50 میلیون دلاری آن دارد.

گاردین در پایان این گزارش گفت: یکی از کارمندان سابق این شبکه تلویزیونی گفته است که بسیاری از کارمندان در شرایط سخت گیر افتاده اند و متوجه شده اند که حقیقت سرمایه گذاران سعودی این شبکه به آنها گفته نشده و اکنون آنها نمی توانند به دلیل شرایط قرارداد و اقساط بازپرداخت استعفا نمی دهند. علاوه بر این، برخی از کارکنان از شرایط اخذ ویزای شبکه برای ادامه زندگی در لندن استفاده می کنند.

جمال خاشقجی نیز یکی از افشاگران ارتباطات شبکه ایران اینترنشنال بود، اما قبل از افشای جهانی این موضوع، توسط افراد مرتبط با بن سلمان به طرز فجیعی به قتل رسید.

سعید کمالی دهقان، خبرنگار گاردین در توییتی نوشت: می‌توانم تاکید کنم جمال خاشقجی به این دلیل کشته شد که صبح 26 شهریور ماه از استانبول با من تماس گرفت و فاش کرد وی گفت که محمد بن سلمان و سعود القحطانی از شبکه بین المللی ایران در لندن حمایت مالی می کنند

N83093044 72648365 خبر اولیه

اما این همه هزینه برای فارسی زبانان چیست؟ بدیهی است که این شبکه باید پشت پرده هایی را که در رسانه های جمهوری اسلامی مطرح نمی شود، افشا کند. اما این دلایل پشت پرده چیست که باعث می شود یک شبکه تلویزیونی در گران ترین شهر اروپا یعنی لندن تأسیس شود و ده ها کارمند از دیگر تلویزیون های فارسی زبان با حقوق های متعدد به آن مهاجرت کنند؟ چه چیز جدیدی است که یک شبکه بدون آگهی بدون شناسایی سرمایه‌گذارانش، به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند که ارزش چنین هزینه‌ای را داشته باشد؟

  حزب الله خط 361/ ایران قوی است این نشانه است

فعالیت ایران اینترنشنال همزمان با انتخابات ریاست جمهوری 1395 آغاز شد و بیشتر فعالیت های آن در ماه های ابتدایی حول این محور بود.

اگرچه در ابتدا مجریان این شبکه سعی داشتند خود را به عنوان یک شبکه خبری حرفه ای معرفی کنند، اما به مرور زمان انگیزه های سازندگان این شبکه خبری برملا شد و آنها نیز از ادعای فعالیت علیه منافع ایران ابایی نداشتند.

به آن رسیده است سردبیر و تهیه کننده عربستان اینترنشنال اذعان کرد: جایی می روم که سود بیشتری داشته باشد، حتی باید به دشمن ایران خدمت کنم و منافع ایران برایم مهم نیست.

پوشش آنلاین مراسم منافقین

اما ایران اینترنشنال در تابستان 2017 بود که ذره ذره سیاست های پنهان آن فاش شد. این شبکه تنها رسانه ای بود که در جلسه گروهک منافقین به پوشش این رویداد پرداخت. حتی لحظه به لحظه سخنان مریم رجوی رهبر این فرقه را با عنوان «فوری» توییت می کنند.

13990226000068 Test NewPhotoFree خبر اولیه

بسترسازی برای گروهک تروریستی الاحوازیه

پس از حمله تروریستی گروهک الاحوازیه به مراسم رژه نیروهای مسلح در 10 شهریور 1396، نام این شبکه بر سر زبان ها افتاد.

در آن زمان ایران اینترنشنال در اقدامی غیرحرفه‌ای که مصداق ترویج تروریسم است، سکوی خود را به صورت زنده در اختیار تروریست‌هایی قرار داد که چند ساعت قبل چند زن و کودک بی‌گناه در مراسم را به ضرب گلوله به گلوله بستند.

13990227000056 Test NewPhotoFree خبر اولیه

نجات آمریکایی ها

در گزارش گاردین که پیشتر به آن اشاره شد، به ارتباط محرمانه برخی از اعضای کابینه ترامپ مانند جان بولتون اشاره شده است. در همین زمینه شاید بتوان دلیل مصاحبه های اختصاصی چهره های آمریکایی مانند پمپئو و برایان هوک با ایران اینترنشنال را مطابق با یک سیاست دید، سیاستی که تلاش می کند او «آمریکا را به ناجی برای نجات ایرانیان تبدیل می کند».

  کشف توطئه ضدانقلاب توسط پلیس/قتل نوجوان ارومیه ای ربطی به اغتشاشات ندارد

13990227000063 Test NewPhotoFree خبر اولیه

کرونا، بهترین فرصت برای انتقام

با گسترش بیماری کرونا، سرسختی و خصومت این شبکه آشکارتر شد. ایران اینترنشنال این روزها در حال تبلیغ «بی‌تفاوتی مرجعیت نسبت به کرونا»، «پوشش جمهوری اسلامی»، «بی تدبیری ایران»، «ایران‌هراسی»، «بی‌کفایتی ایران»، «شایعه تاخیر ایران در اعلام زمان انفجار» است. و… دستور کار خود را تعیین کرد.

13990227000061 Test NewPhotoFree خبر اولیه

رسانه آزاد یا آژانس جاسوسی؟

اگرچه شبکه تلویزیونی بین‌المللی ایران مدعی حمایت از منابع مالی مستقل است و خود را رسانه‌ای حرفه‌ای معرفی می‌کند که به‌طور مستقل اخبار مستمر را دنبال می‌کند، اما به نظر می‌رسد در جنگ ترکیبی رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از اصلی‌ترین جنگ‌ها موفق بوده است. بازیگران و ابزار سازمان جاسوسی موساد باید مورد بهره برداری قرار گیرند.

جنگی ترکیبی که نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای آن از عنوان «هزار چاقو» استفاده کرد.

جنگی که اگرچه توسط بسیاری از کارشناسان غربی شکست خورد، اما رگه هایی از آن را حداقل در رویدادهای اخیر در سطوح مختلف اعم از نظامی و دیپلماتیک می توان دید.

نکته قابل توجه ماجرا این است که تاکنون هیچ یک از رسانه ها تلاشی برای افشای عینی ارتباط خود با آژانس های جاسوسی مانند ایران اینترنشنال نداشته اند.

ارتباط رسانه ها با سازمان جاسوسی اگرچه می تواند برای یک رسانه امتیازات اطلاعاتی به همراه داشته باشد، اما به نظر می رسد این شبکه آماده انتشار انواع شایعات و اخبار تایید نشده برای اهداف این سازمان جاسوسی است.

دیدگاهتان را بنویسید