رشد اجاره بها کند شده است

7125 خبر اولیه

طبق سرمقاله، بازار اجاره در آبان و آذر 1401 نسبت به مهرماه نوسان صعودی کمتری داشته است. آبان ماه امسال رشد ماهانه اجاره بها در تهران بر اساس شاخص بانک مرکزی 4.1 درصد و بر اساس مرکز آمار در کل کشور 3.7 درصد بوده است. ارقام مذکور در مهرماه به ترتیب 7 درصد و 6.1 درصد اعلام شده است. بر این اساس تورم ماهانه اجاره بها کاهش یافته است.

همچنین تورم نقطه به نقطه اجاره در کل کشور که نسبت به آبان ماه سال گذشته رشد قیمت را نشان می دهد، 39.1 درصد و برای 12 ماه منتهی به آبان ماه امسال 31.3 درصد بوده است. در آبان 1401 تورم نقطه به نقطه اجاره در تهران 39.8 درصد ثبت شد.

در مجموع نرخ ماهانه افزایش قیمت اجاره بها برای کل کشور در اردیبهشت 2.5 درصد، خرداد 2.3 درصد، تیرماه 3.8 درصد، مردادماه 2.9 درصد، شهریور 3.5 درصد، مهر 6، 1 درصد و در مهرماه 3 درصد بوده است. نوامبر. 7 درصد اعلام شده است.

آمارها و ارقام توضیح می‌دهند که اگرچه بازار اجاره نسبت به اوج خود در ماه اکتبر کاهش یافته است، اما رشد قیمت با سرعت کمتری نسبت به قبل ادامه دارد. عواملی مانند عقب ماندگی بازار اجاره، رشد قیمت مسکن، تورم عمومی، کاهش ساخت و ساز و فشارهای تقاضای مسکن منجر به تورم اجاره بها شده است.

بررسی‌های میدانی از تهران نشان می‌دهد که با کاهش جابجایی در هفته‌های اخیر، نرخ رشد تقاضای اجاره کاهش یافته است. البته اکثر آپارتمان های موجود قدیمی و بعضاً مجهز نیستند. همچنین اکثر پرونده ها حجیم بوده و بازار با کمبود آپارتمان های کوچک مواجه است.

  تماس تلفنی مهم رئیس با احمدی نژاد

عبدالجلال ایری – سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: با وجود گذشتن فصل واگذاری مستاجران، همچنان شاهد افزایش اجاره بها هستیم و این امر فشار مضاعفی را بر خانواده ها به ویژه اقشار کم درآمد وارد می کند. البته نوسانات اقتصادی و انتظارات تورمی که سرمایه های زیادی را به این بازار کشانده است، محرک مهم رشد قیمت مسکن است. بنابراین کنترل تورم به عنوان یک عامل مهم و موثر در قیمت مسکن باید مورد توجه دولتمردان و تیم اقتصادی دولت قرار گیرد.

این نماینده شورای اسلامی افزود: یکی از راه های کنترل بازار اجاره، بازگشت به تعاریف اولیه اقتصاد و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا است و این امر تنها با افزایش عرضه و تولید ساختمان هایی محقق می شود که کیفیت و کمیت کاملاً در قانون جهش و تولید مسکن است.پیش بینی می شود.

منبع: ایسنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید