رشد اقتصادی 8 درصدی فراتر از توان کشور است

13626 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سید شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون ویژه توسعه سریع و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی گفت: تاکید بر حاکمیت در تدوین برنامه هفتم توسعه. تاکید بر کیفیت است. باید برنامه توسعه را در سطح یک سند مدیریتی ببینیم وگرنه تبدیل به آیین نامه اداری می شود.

وی ادامه داد: اگر فضای کسب و کار را بهبود ندهیم شاهد موفقیت در کشور نخواهیم بود.

حسینی با تاکید بر اصلاح نظام مدیریتی و تغییر رویکرد نظام برنامه ریزی تصریح کرد: به تجربه و تحلیل بین المللی کم توجهی می کنیم زیرا در برنامه اول به دلیل تحریم ها شکست خوردیم و در برنامه ششم تحریم ها یکی از مواردی است که دلایل شکست این طرح و این یعنی ما نمی توانیم مشکلات را حل کنیم.

وی افزود: در حال حاضر اقتصاد ایران با کندی سرمایه گذاری و رشد، بیکاری و تورم مواجه است. تشکیل سرمایه ثابت بدترین وضعیت از نظر تقاضاست و فشار زیادی در تامین مالی ما بر دوش سیستم بانکی است.

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های هنر. 44 قانون اساسی با تاکید بر اینکه رشد 8 درصدی اقتصاد خارج از توان کشور نیست، تصریح کرد: از سال 1325 به طور رسمی در برنامه توسعه شرکت کرده ایم و 76 سال سابقه داریم که این خود یک ظرفیت است.

حسینی تصریح کرد: در آن زمان مشخص کردند که برای رسیدن به اهداف توسعه ای که برای خود تعیین کرده اند، 63 میلیارد ریال پول نیاز است. متأسفانه به اهدافی که در شاخص های مختلف رشد اقتصادی، تورم، بیکاری و… برای خود تعیین کرده ایم، نرسیده ایم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

پایداری اقتصاد ایران بسیار بالاست

رئیس کمیته ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی گفت: هدف از تحریم ها فلج کردن اقتصاد ایران است اما ظرفیت و مقاومت اقتصاد ما بسیار بالاست و اقتصاد ایران. یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است و تاکید کرد: کشور ما فرصت های زیادی دارد. دارای ویژگی های طبیعی فراوان (نخستین کشور در ذخایر نفت و گاز، معادن معدنی (در بین 10 کشور بزرگ جهان)، تنوع اقلیمی، وسعت زمین، موقعیت جغرافیایی و ترانزیتی قابل توجه، تمدن بزرگ، تنوع محصولات، ظرفیت علمی بالا. و نیروی انسانی بررسی شده است که نشان می دهد در مدیریت و مدیریت این منابع و ظرفیت ها مشکل داریم.

حسینی گفت: اهداف و عملکرد برنامه های توسعه قابل مقایسه نیست. البته بین ظرفیت و کارایی تفاوت زیادی وجود دارد.

وی با بیان اینکه دولت روحانی بیشترین رشد نقدینگی را داشته است، تصریح کرد: تشکیل سرمایه ثابت ناخالص طی یک دهه گذشته منفی 4.4 شده است.

رئیس کمیته ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی ادامه داد: برنامه هفتم توسعه باید مشکل شکاف اجرا و اهداف را حل کند.

وی بیان کرد: این بار نباید عجله کرد، بلکه در مسیر درست حرکت کرد و آرام آرام به نتیجه بهتری خواهیم رسید.

منبع: ابنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید