رشد تولید واردات محور به بیش از 15 درصد رسید

گروه اقتصادی رجانیوز: پس از دور جدید تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام در دوره ریاست جمهوری ترامپ، تحریم‌ها بر شرکت‌های واردات‌محور تأثیر منفی گذاشت که یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش تولید صنعتی از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ بود.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات پولی و بانکی، روند نزولی تولید صنعتی از سال 1396 تا سه ماهه سوم سال 1397 ادامه یافت و از سه ماهه چهارم سال 1397 رشد تولید بخش صنعتی مثبت شد و در سال 1393 ادامه یافت.

از آنجایی که میزان وابستگی به واردات در صنایع و حتی شرکت‌ها متفاوت است، بدیهی است که مشکلی مانند تحریم که واردات را مختل می‌کند، تأثیر بیشتری بر صنایع وابسته دارد.

برای تعیین تأثیر واردات بر رشد تولید صنعتی، شرکت ها بر اساس میزان وابستگی به واردات (نسبت منابع وارداتی) و رشد تولید به دو گروه بسیار واردات گرا و ضعیف واردات گرا تقسیم می شوند. در این دو گروه در دوره های مختلف مقایسه می شود.

در آبان تا اسفند 1400، در حالی که رشد شرکت های پر واردات در محدوده مثبت 2.6 تا 4 درصد بود، رشد سایر شرکت ها در محدوده منفی 1.8 تا منفی 3.8 درصد بود و روند نزولی داشت.

در اردیبهشت و خرداد 1401، در حالی که رشد شرکت های کمتر وابسته به واردات منفی بود، رشد تولید شرکت های واردات محور به طور متوسط ​​بیش از 6 درصد بود.

با توجه به اعمال محدودیت برای واردات کالاهای نهایی که دارای جایگزین داخلی هستند، تولید در شرکت های واردات محور که عمدتاً با محصولات وارداتی رقابت می کردند و اکنون رقیبی ندارند، افزایش چشمگیری داشته است.

  جبلی: رادیو باید نمونه ای واقعی از رسانه های محبوب / تقویت شبکه های خارج از کشور باشد

22 خبر اولیه

در تابستان 1401 این الگو تکرار شد و در حالی که گروه شرکت های کمتر وابسته به واردات در آن ماه رشد منفی و نزدیک به صفر داشتند، رشد شرکت های واردات محور به بالای 10 درصد رسید. در مهرماه تفاوت رشد این دو گروه رشد کرد و در حالی که رشد شرکت های واردات محور روند صعودی و مثبتی داشته و به بالای 15 درصد می رسد، رشد سایر شرکت ها منفی و کاهشی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید