رشد 113 درصدی ذخیره‌سازی گندم

گروه اقتصادی _ رجانیوز: بر اساس تدابیر اندیشیده شده، وزارت جهاد کشاورزی تلاش کرد تا با افزایش خرید تضمینی گندم و تامین بخشی دیگر از نیاز کشور از طریق واردات، گندم مصرفی کشور را تامین کند تا کمبود این محصول استراتژیک در کشوری وجود نداشته باشد. .

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛ بررسی آمار پنج ماهه گمرک در سال جاری نشان می دهد که در این مدت 2 میلیون و 550 هزار تن گندم به ارزش یک میلیارد و 870 میلیون دلار وارد کشور شده است. پیش بینی می شود با تولید 11 میلیون تن گندم و خرید بیش از 7 میلیون تنی از سوی دولت، در سال آینده خودکفایی در تولید گندم نان محقق شود.

بر اساس آخرین اطلاعیه شرکت بازرگانی دولتی ایران، یک فروند کشتی اقیانوس پیما حامل محموله ای به وزن 100 هزار تن گندم نیمه شهریور ماه در بندر امام خمینی (ره) استان خوزستان پهلو گرفت. محموله تخلیه شده این کشتی در قالب یک طرفه و بر اساس برنامه حمل و نقل شرکت بازرگانی دولتی ایران به تمام نقاط کشور ارسال شد و از طریق انجام این عملیات بندری 100 هزار تن گندم به ذخایر استراتژیک این محصول در کشور اضافه شد که نسبت به سال گذشته تا 113 درصد افزایش داشته است.

بر اساس آمارهای موجود امسال 11 میلیون تن گندم در کل کشور تولید شد که انتظار می رود دولت 7.5 میلیون تن از آن را از کشاورزان بازخرید کند در حالی که با اقدامات دولت قبل و غیرمنطقی بودن تضمین شده است. نرخ بازخریدی پارسال تنها 4 میلیون و 500 هزار تن از کشاورزان خریداری شد.

  شورشیان در داخل و خارج ایران!

مهمترین اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از گندمکاران

دولت سیزدهم از ابتدای شروع کار خود دستیابی به خودکفایی در تولید محصولات اساسی از جمله گندم را در دستور کار قرار داده است، بنابراین در حال حاضر در آستانه خودکفایی در تولید برخی از محصولات اساسی از جمله می باشد. مانند گندم، برنج، پنبه و جو.

وزارت جهاد کشاورزی با اقداماتی از جمله اجرای زراعت قراردادی، کاهش 45 درصدی قیمت مواد اولیه، افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به 11500 تومان و پرداخت به موقع گندم تلاش کرد تا انگیزه و تمایل کشاورزان را برای تولید بیشتر گندم افزایش دهد. مطالبات تولیدکنندگان گندم

این وزارتخانه در حال انجام کشت قراردادی گندم در بیش از 152 هزار هکتار با حدود 12 هزار کشاورز در 7 استان است و در قالب این طرح بیش از 356 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است. همچنین در سال زراعی 1400-1401 بیش از 5900 هکتار زیر کشت گندم آبی و دیم بوده که از این میزان 1900 هزار هکتار زیر کشت آبی و 4 هزار هکتار زیر کشت دیم بوده است. ۷۱۰۰ تن گندم به صورت تضمینی از سطح زیر کشت گندم تر و بارانی خریداری شد که نسبت به سال گذشته بیش از ۵۶ درصد رشد داشته است.

باز هم وعده رشد، خرید تضمینی گندم با تعیین نرخ معقول

بر اساس مصوبه جدید شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی، امسال قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم 11500 تومان به اضافه 1500 تومان یارانه کشت و جایزه تشویقی جمعاً 13000 تومان است.

علی کولی ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گندم کاران با اشاره به رضایت گندم کاران از نرخ خرید تضمینی گندم در سال 1402-1401 گفت: کشاورزان از نرخ خرید تضمینی گندم 13 هزار تومانی رضایت دارند. در دولت سیزدهم نسبت به دو سال گذشته 143 درصد رشد را نشان می دهد. قیمت خرید تضمینی گندم امسال نسبت به سال گذشته 13 درصد و نسبت به دو سال گذشته 143 درصد افزایش داشته است که در دولت های گذشته بی سابقه بوده است.

  تکذیب اخبار جعلی روزنامه اعتماد سهم پول نقدینگی کنترل شده و رو به کاهش است

سهراب سهرابی مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با «ایران» درباره آخرین آمار تولید گندم کشور گفت: بر اساس آخرین گزارش، 7 میلیون و 360 هزار تن گندم. گندم تضمینی خریداری شد که نسبت به سال گذشته 2 میلیون و 670 هزار تن افزایش داشته و نسبت به سال قبل 57 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه گندم در پایان برداشت است، تصریح کرد: برداشت گندم اواخر شهریور و اوایل مهرماه به پایان می رسد و پس از آن برداشت با دست و با خرمنکوب انجام می شود. که مقدار آن بسیار کم است.

سهرابی درباره بذر گندم تولیدی گفت: بالغ بر 400 هزار تن بذر استاندارد برچسب دار یا گواهی شده تهیه شده و در اختیار کشاورزان است و مشکلی برای تامین کود و سم وجود ندارد. همچنین ردیف اعتباری برای مکانیزاسیون و خرید ابزار و ماشین آلات پیوست در نظر گرفته شده است. در این راستا کشاورزان می توانند از طریق اداره کل جهاد کشاورزی استان تسهیلات خرید ادوات کشاورزی را با نرخ 4 درصد دریافت کنند.

اجرای طرح جهش تولید اول مهر

این مسئول کشاورزی پیمانی را به نفع تولید کشاورز دانست و افزود: با اجرای این طرح کود و بیمه در اختیار کشاورز قرار می گیرد و هزینه آن پس از برداشت از حساب کشاورز کسر می شود. همچنین در طرح جهش تولید در دیم ها که در سطح 4 میلیون و 200 هزار هکتار دیم در 21 استان کشور اجرا می شود که از اول مهرماه با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی آغاز می شود. و ستاد فرماندهی تطبیق امام. این طرح برای گندم، جو، دانه های روغنی، حبوبات و دانه های روغنی اجرا می شود.

  سخنگوی ائتلاف سعودی حمله به صعده را تکذیب کرد

پیمانکار طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سایر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از تولید و تشویق کشاورزان به کاشت محصولات، گفت: تامین لجستیک برای عملیات کاشت و برداشت، آموزش کشاورزان و پرداخت کمک هزینه بیمه ای 50 هزار تومان در هکتار ترویج بیمه محصولات کشاورزان از دیگر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای تشویق کشاورزان است.

دیدگاهتان را بنویسید