رشد 126 درصدی صادرات ایران به روسیه در تیرماه

روابط اقتصادی ایران با کشورهای همسایه و منطقه در اولین سال دولت سیزدهم جهش چشمگیری داشت. در این زمینه، روسیه به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان، گسترش مبادلات اقتصادی با کشورمان را نیز هدف خود قرار داده است.

بررسی مبادلات تجاری ایران با روسیه در یک سال گذشته نشان از رشد چشمگیر ارزش و حجم تجارت و صادرات ایران به آن کشور دارد. سوالی که وزیر صمت و معاونش نیز بر آن تاکید کرده اند.

در همین راستا، نمایشگاه بین المللی خودرو روسیه 2022 روز گذشته با حضور 600 شرکت از 18 کشور جهان با حضور سفیر ایران در روسیه، وزیر صلح و آلبرت کریموف معاون نخست وزیر و معاون وزیر صنعت در مسکو افتتاح شد. و تجارت فدراسیون روسیه به گزارش ایرنا از روسیه این نمایشگاه از 31 مرداد لغایت 3 شهریور ماه سال جاری (معادل 22 تا 25 مرداد 1391) در محل نمایشگاه بین المللی مسکو (اکسپوسنتر) در 30 هزار متر مربع فضای نمایشگاهی برگزار می شود. .

این بزرگترین حضور نمایشگاهی ایران در سطح بین المللی است، بنابراین جمهوری اسلامی ایران بزرگترین کشور حاضر در این نمایشگاه در غرفه ای با 1700 متر مربع سالن ویژه و 900 متر مربع غرفه است که در تاریخ نمایشگاه های خارج از کشور بی نظیر است. و شرکت های خودروسازی و قطعه سازی، ایرانیان آخرین دستاوردهای خود را به نمایش گذاشتند.

بر اساس این گزارش، بیش از 40 شرکت قطعه سازی و دو شرکت ایران خودرو و سایپا در نمایشگاه خودرو مسکو غرفه دارند و بیش از 60 نفر از قطعه سازان کشور در این نمایشگاه با کشورهای روسیه و خودروسازان آن کشور دیدار خواهند کرد. شکل هیئت های تجاری بر اساس منافع و نیازهای طرفین

بر اساس این گزارش، برگزاری پنل مشترک صنعت قطعه‌سازی دو کشور، امضای تفاهم‌نامه بین انجمن‌های قطعه‌سازی ایران و روسیه، برگزاری تور بازدید از چند کارخانه خودروسازی و قطعه‌سازی روسیه و برگزاری نشست‌های B2B با شرکت ها و صنعتگران روسی از جمله برنامه های جانبی است که انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور برای این نمایشگاه در نظر گرفته اند.

عرضه دو خودرو «تارا» و «شاهین» در مسکو

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بدو ورود به مسکو گفت: همکاری های مشترک ایران و روسیه در حوزه کشتی سازی، هوانوردی و صنعت خودرو گسترش می یابد. بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیدرضا فاطمی امین که به منظور شرکت در نمایشگاه خودرو روسیه و امضای قراردادهای اقتصادی با این کشور به روسیه سفر کرده است، افزود: در سال های اخیر روابط ایران با ایران افزایش یافته است. و روسیه رو به رشد بوده و در سال گذشته این رشد مشهودتر شده و وارد فازهای جدیدتری شده است. وی با اشاره به آغاز صادرات توربین های گازی و محصولات فناورانه به روسیه از احتمال امضای تفاهم نامه های اقتصادی در روسیه خبر داد و گفت: در این سفر چند موضوع مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت که مهمترین آن آغاز به کار است. همکاری مشترک در زمینه کشتی سازی، صنعت هوانوردی و صنعت خودروسازی.

  خبر ویژه ضد انقلاب درباره ضعف رسانه های مشهور

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به حضور 50 شرکت ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی صنعت خودرو روسیه اشاره کرد و ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در ماه‌های اخیر، شرکت‌های ایرانی و روسی فعال در این زمینه تلاش کرده‌اند مشترک را آغاز کنند. مشارکت . وزیر صامت، ثبات تولید در صنعت خودروی ایران را مورد تاکید قرار داد و گفت: پس از رفع مشکلات سال های گذشته، تولید خودرو به ثبات لازم رسیده است و دو مدل خودروی ایرانی «تارا» و «شاهین» در روسی عرضه می شود. نمایشگاه. فاطمی امین خاطرنشان کرد: ظرفیت های زیادی در زمینه همکاری های صنعتی بین دو کشور وجود دارد و نحوه استفاده از این ظرفیت ها در این سفر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

رشد 126 درصدی صادرات ایران به روسیه در تیرماه

همچنین رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به افزایش 126 درصدی صادرات ایران به روسیه در تیرماه امسال، ابراز امیدواری کرد نمایشگاه خودرو مسکو اتفاق خوبی برای صنعت خودرو و روابط دو کشور ایجاد کند. به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، جلسه هماهنگی افتتاح پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه خودروی مسکو در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران با حضور علیرضا پیمانپاک معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و اعضای انجمن سازندگان و قطعه‌سازان خودرو توقیف شد. پیمان پاک در این نشست با بیان اینکه امروز فرصتی تاریخی برای ارتباط بازرگانان کشورمان با روسیه است، تصریح کرد: طرف روسی از ابتدای تحریم های ظالمانه علیه کشورشان در بحث خودرو و خودرو درخواست همکاری مشترک داشته اند. حضور مقتدرانه امروز در فضایی بسیار مناسب خود را نشان داد. این عزم جدیدی به دولت و کار بخش خصوصی داد.

  توییتر در مورد امنیت خود دروغ می گوید

وی با بیان اینکه رشد صادرات ایران به فدراسیون روسیه در تیرماه امسال 126 درصد نسبت به سال گذشته بوده است، تاکید کرد: در ماه های اخیر نزدیک به 60 هیئت از روسیه به ایران و از ایران به روسیه سفر کرده اند. ایران در دوره تحریم ها در حوزه خودرو و قطعات خودرو پیشرفت های بزرگ و خوبی داشته است و امیدوارم در نمایشگاه فردا اتفاق خوبی در زمینه صنعت خودرو و روابط خودرویی دو کشور بیفتد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه خاطرنشان کرد: پیگیری توافقات و مذاکرات دوجانبه قطعه سازان و خودروسازان دو کشور بسیار مهم است. به عنوان مثال در حوزه قرارداد صندوق ضمانت صادرات ایران با طرف روسی، طرف روسی 20 بار قرارداد را تغییر داد، اما ما همچنان معتقدیم که این قرارداد باید امضا شود و به دوستانم تاکید کردم که این قرارداد را رعایت کنند. مسائل به طور جدی

کاظم جلالی در این نشست سهم صادرات ایران به روسیه در سال 2021 را تنها یک میلیارد دلار از 297 میلیارد دلار عنوان کرد و اظهار داشت: امروزه با تنوع سبد محصولات و استفاده از کالاهای صادراتی با فناوری پیشرفته می توان. اتفاقات خوبی در مورد صادرات رخ می دهد.

ظرفیت بالا در همکاری های فنی و صنعتی ایران و روسیه

معاون نخست وزیر و معاون وزیر صنعت و تجارت فدراسیون روسیه گفت: ظرفیت بالایی در همکاری های فنی و صنعتی ایران و روسیه وجود دارد و در این راستا لازم است در وهله اول استانداردها یکسان شود. آلبرت کریم اف در مراسم افتتاحیه نمایشگاه خودروی مسکو 2022 در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از تلاش و علاقه فراوان مسئولان و صنعت گران ایرانی برای همکاری با روسیه تشکر می کنم زیرا این امر در ابعاد بسیار گسترده در این خودرو قابل مشاهده است. دوره نمایش.» حضور داشتند

وی گفت: فاطمی امین رئیس این هیئت بزرگ تجاری و صنعتی است، امروز بسیاری از تجار بزرگ در این نمایشگاه حضور دارند و در روسیه و روسای بزرگترین شرکت ها به اینجا آمده اند. کریم اف ادامه داد: پتانسیل های زیادی در این زمینه می بینیم و می توانیم همکاری های متقابل را با یکدیگر داشته باشیم و گسترش دهیم و به ویژه در صادرات لوازم یدکی خودرو به یکدیگر کمک کنیم. معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه ادامه داد: امروز بیش از 50 شرکت ایرانی در این نمایشگاه حضور دارند که می دانیم ممکن است محصولات آنها در برخی زمینه ها مورد نیاز روسیه باشد و می توانیم به آنها کمک کنیم. حذف ایران که منجر به گسترش همکاری ها و تعاملات خواهد شد.

  انهدام شبکه بزرگ قاچاق سازمان یافته لوازم خانگی

معاون نخست وزیر روسیه خاطرنشان کرد: برنامه های مختلفی را در روسیه اجرا می کنیم و هدف اصلی ما تامین توان فنی یکدیگر است زیرا بسیاری از موارد و آینده همکاری ها به استانداردها و کیفیت هایی بستگی دارد که تولید می شود.

وی افزود: در ابتدا لازم است بین خود در مورد امکانات تولید و مبادله این کالاها بحث کنیم تا بتوانیم استانداردها و الزامات لازم را تا حد امکان هماهنگ کنیم. کریم اف خاطرنشان کرد: این موضوع به شرکت ها امکان حضور گسترده در بازار روسیه را می دهد و این موضوع در درجه اول اهمیت قرار دارد.

معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه تاکید کرد: هدف کلی ما جدا از شرایط بیرونی این است که بازار روسیه را مستمر و با ثبات و قادر به تولید کنیم تا نیاز این کشور را با کالاهای خوب و با کیفیت و بدون شک تامین کنیم. در این مسیر ادامه خواهیم داد.

برش دادن

حضور قدرتمند خودروسازان ایرانی در نمایشگاه خودرو مسکو

ایران خودرو و سایپا به عنوان دو خودروساز بزرگ کشورمان با ارائه جدیدترین محصولات و دستاوردهای خود در نمایشگاه خودرو روسیه حضور پررنگی دارند. صنعت خودروسازی فدراسیون روسیه که به دلیل اعمال تحریم های غرب به دلیل درگیری بین این کشور و اوکراین با کاهش تولید مواجه شده است، در حال حاضر به دنبال شرکای جدید برای راه اندازی این صنعت و همچنین صنعت قطعه سازی خود در این کشور است. برای رفع نیازهای مشتریان روسی. بر این اساس با توجه به بیش از یک دهه تحریم صنعت خودرو و قطعه سازی ایران، محصولاتی مانند تارا اتوماتیک ایران خودرو که اولین محصول ملی با بیش از 92 درصد داخلی سازی است و همچنین خودروی شاهین گروه سایپا بسیار مورد استقبال بازدیدکنندگان روسی قرار گرفته است. در این دوره از نمایشگاه مسکو، ایران خودرو موتور توربوشارژ ef7 خود را نیز به نمایش گذاشت که حاصل سال ها تجربه در توسعه و طراحی پیشرانه های ایران خودرو و ایپکو است.سایپا دومین خودروساز بزرگ کشور نیز در این دوره از نمایشگاه خودرو شاهین به نمایش گذاشته شد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید