رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در زمستان 1400 / کاهش 30 درصدی سرمایه گذاری در 8 سال گذشته

بر اساس گزارش تحریریه، یکی از شاخص های بسیار مهمی که چشم انداز اقتصاد هر کشور را نشان می دهد، میزان تشکیل سرمایه ثابت ناخالص است.

این متغیر شامل تشکیل سرمایه در بخش ساخت و ساز و تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات است و نشان دهنده تغییرات میزان سرمایه گذاری در اقتصاد یک کشور است. کاهش نرخ تشکیل سرمایه به معنای کاهش سرمایه گذاری است و افزایش آن نشان دهنده رشد سرمایه گذاری در اقتصاد است. دلیل استفاده از عبارت ناخالص این است که استهلاک در آن لحاظ نمی شود.

یکی از چالش های پیش روی اقتصاد ایران در دوره 8 ساله دولت یازدهم و دوازدهم کاهش سرمایه گذاری در اقتصاد بود. مدیران ارشد دولت قبل عمدتاً بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی تاکید داشتند، اما حتی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، قوانین و فرآیندهای صدور مجوز تسهیل نشد.

از سوی دیگر به دلیل سیاست های غلط پولی و نظارتی در این سال ها، اعتبار نظام بانکی به شدت کاهش یافت، به طوری که نسبت تسهیلات ارائه شده به مانده سپرده ها پس از کسر سپرده قانونی به شدت کاهش یافت. دلیل این پدیده پرداخت سود سپرده بسیار بالاتر از درآمد تسهیلات ارائه شده و زیان دهی برخی بانک ها است.

نرخ بالای سود سپرده ها انگیزه سرمایه گذاری در اقتصاد ایران را در سال های 92 تا 97 کاهش داد به طوری که در برخی سال ها نرخ سود سپرده ها 10 درصد بیشتر از نرخ تورم بود اما دولت تلاش خاصی برای حل این موضوع نکرد.

از سوی دیگر دولت طی سال های 1391 تا 1398 بارها از صندوق توسعه ملی که یکی از نهادهای تامین مالی در اقتصاد ایران بود خارج شد و این رفتار باعث کاهش توان مالی صندوق شد.

  ترس عربستان از پیشروی یمن در زمین / ریاض از تهران می خواهد تا در توقف انصارالله میانجیگری کند

ارقام جدول زیر برگرفته از گزارش بانک مرکزی از شاخص های اقتصادی سال های 92 تا 1400 است که بر اساس این آمار در مجموع برای دوره 8 ساله دولت گذشته میزان سرمایه گذاری در اقتصاد ایران کاهش یافته است. 30.6 درصد به قیمت های ثابت.

حتی در 4 سال اول دولت که بحث سیاست خارجی و برجام بسیار مهم بود، کل تشکیل سرمایه ثابت 8.7 درصد کاهش یافت.

14330 خبر اولیه

بر اساس گزارش شادا، کاهش تشکیل سرمایه در اقتصاد به معنای کاهش پتانسیل رشد تولید ناخالص داخلی، کاهش ظرفیت رشد درآمد سرانه و رفاه و کاهش ظرفیت اشتغال است. برای یک کشور در حال توسعه، رشد تشکیل سرمایه از اهمیت حیاتی برخوردار است و کاهش این شاخص نشان دهنده کاهش سرعت توسعه اقتصادی است.

این در حالی است که در فصل زمستان 1400، برای اولین بار در دهه گذشته، نرخ تشکیل سرمایه ثابت در فصل زمستان به رکورد 14.4 درصد رسید که نشان از تغییر جهت منحنی تشکیل سرمایه در اقتصاد ایران دارد.

این در حالی است که دولت سیزدهم اقدامات خوبی را برای تسهیل در صدور پروانه کسب آغاز کرده و در چند ماه گذشته تعداد مجوزهای صادر شده افزایش چشمگیری داشته است. همچنین افزایش بیش از 2 برابری پرداخت بودجه عمرانی در سال 1400 تأثیر محسوسی بر رشد تشکیل سرمایه در ماه های پایانی سال گذشته داشته است.

تغییرات تشکیل سرمایه طی یک یا دو روز تغییر محسوسی نمی کند و نیازمند تسهیل فضای کسب و کار، اصلاح سیاست ها به نفع تولید و بخش واقعی اقتصاد، تقویت و هدایت منابع بانکی به سمت تولید، ایجاد سیستمی برای تحریک موسسات تامین مالی است. ابزارهای تقویت و تامین مالی سازوکارهای توسعه.

  خودکفایی با محصولات استراتژیک کشاورزی با ظرفیت فراموش شده

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید