رشد 24 درصدی صادرات غیرنفتی در اولین ماه تابستان

در اولین ماه تابستان امسال و همچنین ماه های گذشته روند افزایش صادرات غیرنفتی نسبت به دوره های قبل ادامه داشت.

اگرچه در تیرماه امسال تراز تجاری کشور به نفع واردات بود، اما بررسی روند تجارت کشور در ماه های سال گذشته نیز نشان می دهد که با توجه به کاهش صادرات محصولات کشاورزی به دلیل شکست فصل برداشت برخی از مهم و محصولات ارزآور، صادرات در این ماه معمولا با کاهش همراه است. با این حال ارزش صادرات و واردات در تیرماه امسال افزایش یافت. بر اساس اعلام گمرک، تجارت غیرنفتی کشور در چهار ماهه نخست امسال به 46 میلیون و 815 هزار تن کالا به ارزش 34 میلیون و 480 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد افزایش نشان می دهد. از کل مبادلات تجاری چهار ماهه امسال، سهم صادرات 35 میلیون و 656 هزار تن کالا به ارزش 17 میلیارد و 240 میلیون دلار بوده که نسبت به چهار ماهه نخست سال قبل با رشد 22 درصدی مواجه بوده است. در ارزش، به همان ارزش و واردات است، در حالی که صادرات 17 درصد رشد داشته است.

بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک، تجارت غیرنفتی کشور در چهارمین ماه سال جاری از نظر وزنی به نزدیک به 11 میلیون تن و از نظر ارزشی به حدود 9 میلیارد دلار رسیده است. نسبت به مدت مشابه با 19 درصد رشد همراه بوده است. بر اساس این آمار در 31 تیرماه 10 میلیون و 997 هزار تن کالا به ارزش 8 میلیون و 947 میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شده است. این در حالی است که تیرماه سال گذشته ارزش تجارت خارجی کشورمان 7 میلیارد و 518 میلیون دلار بود.

  3 میلیون خانه حفاظت شده در کشور وجود دارد / امروز مشکل مسکن به دلیل کمبودهای 9 سال گذشته است.

صادرات به بالاترین حد خود در چهار سال اخیر رسیده است

در تیرماه امسال صادرات غیرنفتی کشور در این مدت یک ماهه 7 میلیون و 992 هزار تن کالای ایرانی به ارزش 4 میلیارد و 171 میلیون دلار بوده که نسبت به تیرماه از نظر وزنی دو درصد و از نظر ارزشی 24 درصد افزایش داشته است. 1400 .

مقایسه ارزش صادرات تیرماه امسال با سال های گذشته نشان می دهد که امسال رکورد شکسته است. ارزش صادرات غیرنفتی کشور در تیرماه 1397 3 میلیارد و 152 میلیون دلار بوده و در تیرماه 1398 به 2 میلیارد و 349 میلیون دلار کاهش یافته است. در چهارمین ماه سال گذشته ارزش صادرات غیرنفتی ایران به 3 میلیارد و 363 میلیون دلار رسید. به این ترتیب صادرات 4 میلیارد و 171 میلیون دلاری در تیرماه امسال با ماه مشابه سال قبل فاصله زیادی دارد.

نوسانات واردات

تیرماه امسال 3 میلیون و 5 هزار تن کالا که عمدتا کالاهای اساسی و منابع تولیدی و دارویی است به ارزش 4 میلیارد و 776 میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص و وارد زنجیره تامین، تولید و توزیع شد که 26 عدد است. درصد وزنی نسبت به مدت مشابه کاهش داشته ولی از نظر ارزشی با 15 درصد افزایش همراه است. آمارها نشان می دهد که از جولای 2018 تا امسال فراز و نشیب های زیادی در بخش واردات وجود دارد. بر این اساس، در تیرماه 1397 ارزش واردات کشور 4 میلیارد و 7 میلیون دلار بوده و در سال بعد، یعنی. در سال 2019، این رقم به 3.302 میلیارد دلار کاهش می یابد. همچنین ارزش کالاهای وارداتی به کشور در تیرماه 1400 نیز به 4 میلیارد و 153 میلیون دلار رسید. همانطور که گفته شد در تیرماه امسال ارزش واردات 4 میلیارد و 776 میلیون دلار بوده که نسبت به سال های گذشته بیشتر است. با توجه به اینکه عمده کالاهای وارداتی به کشور را مواد اولیه تولید و کالاهای اساسی و مواد اولیه تشکیل می دهند، افزایش واردات و شکل گیری کالاها موجب تقویت و رشد زنجیره های تولید و تامین نیازهای اساسی مردم می شود و به دلیل اینکه به همین دلیل رشد واردات در شرایط کنونی اقتصاد جهانی که قیمت کالاها به طور مداوم در حال افزایش است، موضوعی مثبت تلقی می شود.

  کارکنان راهیان نور چگونه انتخاب می شوند؟

پنج مقصد صادراتی تیر

بررسی واردکنندگان عمده کالاهای ایرانی در تیرماه امسال نشان می دهد که چین با خرید کالا به ارزش یک میلیون و 403 هزار دلار در رتبه نخست قرار دارد. پس از آن امارات با 619 میلیون دلار، عراق با 574 میلیون دلار، ترکیه با 323 میلیون دلار و هند با خرید 143 میلیون دلار کالا از ایران 4 مقصد برتر صادراتی کالاهای ایرانی در تیرماه هستند.

مهمترین عرضه کنندگان کالاهای ایرانی

در مورد 5 کشور برتری که در چهارمین ماه امسال به ایران کالا فروخته اند، امارات متحده عربی با فروش 1.449 میلیون دلاری بزرگترین صادرکننده کالا به ایران است. پس از آن چین با یک میلیارد و 291 میلیون دلار در رتبه دوم، ترکیه با 514 میلیون دلار در رتبه سوم و هند با 347 میلیون دلار در رتبه چهارم قرار دارند. از سوی دیگر، روسیه با 205 میلیون دلار فروش، پنجمین کشور وارداتی ایران است که در این ماه از آلمان پیشی گرفته است.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید