رشد 31 درصدی تجارت خارجی در دولت سیزدهم

به گزارش رجانیوز، یکی از وعده های آیت الله رئیسی توسعه تجارت با همسایگان بود. سیاستی که اجرای آن منجر به افزایش چشمگیر صادرات غیرنفتی کشور در دهه 1400 و افزایش درآمدهای ارزی شد.

یک سال از تحویل دولت سیزدهم به دولت سیزدهم می گذرد که با رهبری آیت الله سید ابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران مقتدر» هیچ دولتی وارث مشکلات، ضعف ها و کاستی ها نشده است. دولت قبل به اندازه دولت سیزدهم و آیت الله رئیسی.

وضعیت نامناسب شاخص های کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری از چالش های دیگر که حاصل سیاست ها و اقدامات نادرست در سال های قبل از 1400 بود، شرایطی را به وجود آورد که به گفته آیت الله رئیسی در اولین جلسه خود. حضور در جلسه دولت با وزرای دولت قبل انجام شد، اولین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود!

با این حال، اگرچه چالش ها زیاد بوده و هست، اما با تلاش مسئولان دولت سیزدهم اعم از رئیس جمهور، وزرا و سایر اعضای قوه مجریه در طول یک سال گذشته، علاوه بر رفع بسیاری از چالش های گذشته و تلاش برای مسیر درستی را برای حرکت به سمت شرایط تعیین کرد. بهتر است اقدامات ارزنده‌ای در حوزه‌های مختلف عملکردی نیز انجام شده است که به نظر می‌رسد پس از گذشت یک سال از تشکیل دولت، اکنون زمان بازنگری در آن فرا رسیده است.

به گزارش ایرنا، از ابتدای حکومت آیت الله رئیسی با اقدامات مثبت در عرصه تعامل با کشورهای مختلف به ویژه همسایگان و دیپلماسی متوازن شاهد رونق نسبی در عرصه تجارت خارجی بوده ایم.

  مسئولیت پنالتی بر عهده ستاد کرونا نیست

توجه به توسعه همکاری های تجاری با کشورهای منطقه دلیل رشد تجارت خارجی ایران در دولت سیزدهم است در حالی که در دولت قبل تنها توسعه با کشورهای اروپایی در اولویت قرار داشت، هرچند صادرات ایران به اروپا بیشتر بود. -کمتر از یک میلیارد دلار!

همچنین طبق آخرین آمار، از بدو تأسیس دولت سیزدهم و از اول شهریور 1400 تا پایان تیرماه 1401، در مجموع 151 میلیون و 496 هزار تن کالا به ارزش 101 میلیون و 820 میلیون دلار بین ایران و سایر کشورهای جهان مبادله شده است که بر حسب وزن در مدت مشابه با رشد 4 درصدی و از نظر ارزشی 31 درصدی همراه بوده است.

رشد 31 درصدی تجارت خارجی در دولت سیزدهم

در این دوره یازده ماهه نسبت به مدت مشابه دولت قبل پنج میلیون و 752 هزار تن انواع کالا و 23 میلیارد و 860 میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد.

همچنین در 11 ماهه دولت سیزدهم حدود 113 میلیون تن کالا به ارزش 48 میلیارد و 198 میلیون دلار صادر شده که نسبت به دوره قبل 10 میلیارد و 111 میلیون دلار معادل 27 درصد رشد داشته است.

بر اساس سیاست تامین نیازهای اساسی کشور و واردات کالاهای اساسی اعم از واکسن کرونا، منابع تولیدی، مواد اولیه و ماشین آلات و با وجود بحران‌های بین‌المللی، از ابتدای شهریورماه تاکنون 38 میلیون و 539 هزار تن کالا به ارزش 53 میلیون و 622 میلیون دلار. 1400 تا پایان تیرماه 1401 وارد کشور می شود که نسبت به مدت مشابه 13 میلیارد و 749 میلیون دلار افزایش داشته است که از نظر وزنی 18 درصد و از نظر ارزشی 34 درصد است.

  دولت برای لامپ لامپن 123 میلیون تن یارانه پرداخت کرد

دیدگاهتان را بنویسید