رشد 61 درصدی در فروش خانه در 20 سال

12032 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، عواملی که منجر به انتظارات تورمی در بازار مسکن تهران شد، به تدریج در حال محو شدن است. رشد ماهانه قیمت به پایین‌ترین حد دو ماهه (1.1 و 1.2 درصد)، کاهش تورم مصالح ساختمانی، کاهش شدید ساخت‌وساز و افت معاملات به عنوان نشانه‌هایی از فاز رکودی رالی بازار مسکن دیده می‌شود.

در شرایط فعلی خریدهای سرمایه گذاری افت محسوسی را به ثبت رسانده است و از سوی دیگر به نظر می رسد شرایط برای ورود نامزدهای مصرفی فراهم شده است. افزایش تقاضا برای اوراق مسکن می تواند یکی از نشانه های تقویت قدرت متقاضیان واقعی باشد. در دو ماه اول پاییز حجم تقاضا برای خرید تسه (اوراق مسکن) افزایش یافت و قیمت آن پس از نوسانات در حال حاضر در محدوده 105 هزار تومان است.

تقاضای وام مسکن در شرایطی افزایش یافته که بر اساس آخرین آمار معاملات به کمترین میزان خود در سال جاری (به جز فروردین) رسیده است. در مهرماه امسال 5400 معامله مسکونی در تهران انجام شد که تقریبا یک سوم شرایط عادی بازار بوده و نسبت به شهریور ماه 10 درصد کاهش را نشان می دهد.

اگرچه آمار آبان ماه هنوز منتشر نشده است، اما بنگاه‌های معاملات ملکی می‌گویند با توجه به شرایط فعلی بازار، در رکود به سر می‌برد. از سوی دیگر افزایش قیمت ارز که در کانال 35 هزار تومانی قرار دارد باعث شد تا فروشندگان و خریداران از معامله خودداری کنند.

یکی از عوامل ترغیب خریداران واقعی برای ورود به بازار مسکن، قیمت پایین مسکن است. قیمت مسکن در تهران نسبت به اواسط سال 1394 حدود 10 برابر شد و در مهر 1394 به متری 4.4 میلیون تومان رسید و در مهر 1401 به 43.7 میلیون تومان رسید و به همین دلیل با قدرت خرید داوطلبان فاصله زیادی دارد.

  آیفون 14 موجود در بازار قاچاق است

این در حالی است که از سال گذشته بازار مسکن به تدریج روند نزولی را طی کرده و نرخ رشد آن از تورم عمومی عقب مانده است. تورم نقطه به نقطه در حال حاضر 48 درصد و رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به سال گذشته 38 درصد است. در واقع قیمت مسکن نسبت به سایر کالاها 10 درصد باقی می ماند. تداوم شرایط فعلی ممکن است به تدریج منجر به ورود تقاضای مصرف کننده به بازار مسکن شود. البته اکثر کارشناسان فکر نمی کنند رکود به این زودی ها بازار مسکن را متوقف کند.

یکی از اثرات منفی بازار مسکن افزایش قیمت تمام شده ساخت و ساز است که باعث افزایش قیمت املاک نوساز شده است. این عامل می تواند بر قیمت واحدهای با سن ساخت کمتر از پنج سال تأثیر بگذارد. بر این اساس انتظار می رود رونق خرید و فروش از بلوک های قدیمی آغاز شود. در حال حاضر حجم فروش واحدهای بالای 20 سال نسبت به سال گذشته 61 درصد و نسبت به هشت سال قبل 245 درصد افزایش یافته است.

متری ۴۳.۷ میلیون تومان مسکن در تهران

بر اساس گزارش دو دیده بان آمار، روند نزولی نرخ رشد ماهانه قیمت ها در بازار مسکن تهران که از تیرماه امسال آغاز شده بود، ادامه دارد. براساس اعلام بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در مهرماه به مترمربع ۴۳.۷ میلیون تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه قبل ۳۸.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین میانگین موزون قیمت آپارتمان در تهران 46.4 میلیون و میانگین محاسبه شده 44.3 میلیون تومان است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات مهرماه 1401، 5.4 هزار فقره بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل 10.2 و یک درصد کاهش داشته است.

  امیرآبادی: مجلس هشتم تعداد مقامات مورد نیاز برای اعلام دارایی را افزایش می دهد / این مصوبه توسط شورای تشخیص هاشم رفسنجانی "محرمانه" اعلام شده است / مجلس اکنون اجرای این قانون را بهینه می کند / مشکل است

منبع: ایسنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید