رمزگشایی از فرصت طلایی ایران در سفر رئیس جمهور به قطر/ پیشنهاد صادرات گاز قطر از طریق ایران به کشورهای منطقه

گروه سیاسی – رجانیوس: قطر یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی مایع (LNG) در جهان است. میدان گازی اصلی قطر در شمال کشور موسوم به گنبد شمالی با مساحت 6000 کیلومتر مربع با میدان گازی پارس جنوبی در ایران مشترک است.

در سال 2021، قطر با 24.7 تریلیون متر مکعب پس از روسیه و ایران در رتبه سوم ذخایر گاز اثبات شده قرار گرفت و از سال 2006 خود را به عنوان بزرگترین صادرکننده LNG در بازارهای جهانی معرفی کرد.

وضعیت تولید و صادرات گاز قطر زیر ذره بین

از آنجایی که قطر با تقاضای داخلی نسبتاً پایینی برای انرژی مواجه است، قادر است 60 درصد از تولید گاز طبیعی خود را به کشورهای دیگر صادر کند.

طبق اعلام انجمن کشورهای صادرکننده گاز (GECF)، این کشور در سال 2020 تنها 22 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی تولید شده توسط خط لوله دلفین را به امارات و عمان و 106 میلیارد متر مکعب به عنوان LNG به هند و کره صادر خواهد کرد. جنوب، ژاپن، چین، بریتانیا، پاکستان، کویت و سایر کشورها.

در نتیجه می توان دریافت که قطر از این خط لوله برای صادرات گاز استفاده کرده است که در آن امکان زیرساخت وجود دارد و در موارد دیگر حتی برای مسافت های کوتاه کمتر از 6000 کیلومتر که صادرات گاز به صرفه نیست. به عنوان LNG، گاز را به صورت مایع صادر می کرد.

قطر در سال 2020 در مجموع 27 میلیارد متر مکعب به هند، پاکستان، ترکیه، عراق و کویت در مسافت های کمتر از 6000 کیلومتر صادر کرد. (شکل 1).

  فرانسه و روسیه در بحبوحه تحریم ها تجارت خود را افزایش می دهند

14001127000455 Test NewPhotoFree خبر اولیه

شکل 1

قطر با بهره برداری از دو فاز جدید به میزان 68 میلیارد متر مکعب، در طول فرآیند توسعه گاز در سال های آینده، قصد دارد تا سال 2027 ظرفیت صادرات خود را افزایش دهد. از سوی دیگر، گزارش های گروه بین المللی واردکنندگان گاز مایع نشان می دهد که بیش از 10 قرارداد میان مدت و بلندمدت در کشور با حجم پیش بینی شده 30 میلیارد متر مکعب بین سال های 2021 تا 2025 به پایان می رسد.

* فرصت طلایی ایران برای صادرات گاز قطر به کشورهای همسایه از طریق خط لوله

موقعیت جغرافیایی ایران، نزدیک به کشورهای واردکننده گاز، این امکان را به کشور می دهد تا از ظرفیت خطوط لوله ملی و صادراتی خود برای صادرات، مبادله یا ترانزیت گاز قطر از مسیر خود استفاده کند.

محمدمهدی علیزاده کارشناس انرژی در گفت وگو با فارس با اشاره به توانمندی های ایران گفت: در حال حاضر خطوط لوله گاز ایران به ترکیه و عراق دارای ظرفیت مازادی است که می توان به صورت عملیاتی برای این منظور از پاکستان، کویت و در آینده استفاده کرد. گام، ممکن است هند کشوری باشد که در صورت تکمیل خطوط لوله صادراتی، به جای واردات گاز به شکل LNG از طریق خطوط لوله و با هزینه کمتر واردات گاز، اقدام به واردات گاز از طریق خطوط لوله کند.

وی گفت: به عنوان مثال در حال حاضر حدود نیمی از قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان به پایان رسیده است اما در دولت سیزدهم اقدام جدی برای اجرای آن توافق صورت نگرفته است. احیای این توافق با تکیه بر گاز قطر می تواند یکی از برنامه های مهم وزارت نفت باشد.

  بانک مشترک و مناطق آزاد بین تهران و دمشق ایجاد می شود/ تاکید بشار اسد بر روابط تجاری ایران و سوریه

قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان تحت عنوان خط لوله IP در قالب خط لوله صلح آمیز ما بین شرکت ملی صادرات گاز ایران و ISGS پاکستان در تاریخ 5 ژوئن 2009 (15 ژوئن 1988) به مدت 25 سال منعقد شد. تاریخ عرضه گاز طبیعی به پاکستان در 31 دسامبر 2014 (دی 93) و حجم صادرات گاز طبیعی 8 میلیارد متر مکعب در سال (21 میلیون متر مکعب در روز) تعیین شده است.

در نتیجه، با توجه به ظرفیت بالای صادرات گاز قطر و پایان یافتن برخی از قراردادهای صادرات LNG این کشور برای صادرات، سوآپ یا ترانزیت به کشورهای همسایه مانند پاکستان، عراق، ترکیه، کویت و یا حتی هند که زیرساخت های آن است. امکان انعقاد قرارداد با این کشور وجود دارد، موضوعی که در سفر آتی سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان به قطر برای شرکت در اجلاس اتحادیه جهانی صادرکنندگان گاز قابل پیگیری و پشتوانه آن است.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید