رمزگشایی برنامه های داستانی مخبر و رستمی در شرکت ملی مس!

به گزارش تحریریه، هفته گذشته شاهد ارائه طرح های بسیار بلندپروازانه بدون جزئیات از سوی محمد محبر، فرمانده اقتصادی دولت و علی رستمی، مدیرعامل شرکت ملی مس برای جهش تولید کاتد در کشور بودیم. کشوری که واکنش های زیادی را در محافل کارشناسی به دنبال داشت.

در حالی که شرکت ملی مس نتوانست از سقف تولید 300 هزار تن در سال عبور کند، با اینکه حدود 50 هزار تن قراضه خریداری کرد، ناگهان شاهد ارائه برنامه هایی بدون جزئیات و شعار برای افزایش تولید به 1 میلیون تن و حتی 2 میلیون هستیم. تنی است که نشان می دهد تیم اقتصادی دولت مشغول گفتار درمانی است و شعارهای زشتی سر می دهد که نویدبخش نیست و نشان می دهد که هیچ برنامه عملیاتی برای استفاده از ذخایر گرانبهای مس کشور وجود ندارد.

بررسی کارشناسی به خوبی نشان می دهد که مدیریت اعمال شده در شرکت ملی مس طی سال های گذشته، بی خردانه بوده و میلیاردها دلار سود شرکت را هدر داده است و تحلیل مدیران فعلی شرکت ملی مس نیز نشان می دهد که ناکارآمدی ها ادامه دارد و عمیق تر می شود. ما گذشته هستیم. اینکه علی رستی با حضور در رسانه ملی می گوید با کشف ذخایر جدید به پنجمین دارنده مس در جهان تبدیل شده ایم، مهم نیست، زیرا برنامه های ملی مس نشان می دهد که این ذخایر باید زیرزمینی بماند.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی صنعت مس ایران، سرمایه گذاری در معادن مس در شیلی را ۲۲ هزار دلار به ازای هر تن تولید کاتد مس دانست و در ایران این رقم حدود ۸ هزار دلار است! Femli طی 5 سال آینده 4 میلیارد دلار در این زمینه سرمایه گذاری خواهد کرد و ظرفیت خود را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. بررسی داده های گذشته نشان می دهد که این ارقام ناشناخته همچنان در بطن عملکرد مدیران خانواده و تیم اقتصادی گیج و سردرگم دولت سیزدهم قرار دارد. با ارزیابی عملکرد این شرکت در سرمایه گذاری های گذشته، درک دقیق تری از کارایی و هزینه های صرف شده برای تولید هر تن کاتد در شرکت ملی صنعت مس ایران به صورت فنی و کارشناسی قابل ارزیابی است.

  جمعیت ایران از اواخر دهه 1430 رو به کاهش بوده است

از سال 1390 تاکنون نزدیک به 3 میلیارد دلار در پروژه های عمرانی شرکت ملی صنعت مس ایران هزینه شده است که حاصل این سرمایه گذاری سنگین افزایش کمتر از 60 هزار تنی تولید کاتد بوده است که نشان می دهد به ازای هر تن تولید کاتد ، بیش از هزینه 37 هزار دلاری که با رقم 8 هزار تن فاصله زیادی دارد و اگر بهره وری در ارقام ذکر شده درست بود، تولید کاتد باید به 600 هزار تن می رسید که حتی نیمی از آن هم نبود. متوجه شد.

با این بهره وری در صنعت ملی مس ایران، طرح محمد محبر زمانی محقق می شود که 35 میلیارد دلار در فملی سرمایه گذاری شود که غیرممکن است و با روند فعلی ملی سازی که رستمی در پیش گرفته است، شاهد کاهش تولید خواهیم بود. آیا این اعداد و ارقام برای علی رستمی و محمد محبر مفهوم کارشناسی دارند یا صرفا دنبال شعار و طرح مسائل بدون پشتوانه هستند؟

با توجه به اینکه کاتد تنها محصول ملی مس نیست. اگرچه محصول بسیار غالب است. لازم است مدیران شرکت ملی مس و محمد محبر، فرمانده اقتصادی دولت اطلاعات تکمیلی را منتشر کنند. و آنها باید منتشر کنند زیرا Femli یک شرکت سهامی عام است که متعلق به دهها میلیون سهامدار است. و ویراستاران آمادگی دارند تا داده های خود را مطابق با تعهدات حرفه ای خود منتشر کرده و در دسترس عموم قرار دهند. 35 میلیون نفر از سهامداران، سهامداران خانوادگی هستند.

داده های رسمی منتشر شده توسط Femli

رمزگشایی برنامه های داستانی مخبر و رستمی در شرکت ملی مس!

آیا برنامه های رستمی و مخبر ابداع شده است؟

  مژده ای برای عتبات عالیات

فملی در 9 سال گذشته بیش از 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده و حدود 60 هزار تن به تولید کاتد اضافه کرده است. یعنی تولید کاتد در سال 2010 235 هزار تن بوده و اکنون در مرز 300 هزار تن است. و با این بهره وری برای رسیدن به 1 میلیون تن کاتد، حدود 35 میلیارد دلار و برای رسیدن به 2 میلیون تن کاتد، تقریباً 60 میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است. آیا این اعداد برای مخبر و رستمی معنای خاصی دارند یا حتی یک بار هم این اعداد را بررسی کرده اند؟

با نگاه واقع بینانه و با تداوم وضعیت فعلی حاکم بر فملی، در سال 1410 حداکثر 83 هزار تن تولید می شود و کل تولید ملی مس کشور به حدود 380 هزار تن در سال می رسد و خبری از تولید 1 میلیون تن کاتد

رمزگشایی برنامه های داستانی مخبر و رستمی در شرکت ملی مس!

اگر شرکت ملی مس مانند شیلی بهره‌وری داشت و هزینه استخراج هر تن از کاتد آن حدود 22 هزار دلار بود، در سال‌های 1390 تا 1398 تقریباً 3 میلیارد دلار هزینه کرد، باید بیش از 134 هزار تن به تولید ملی اضافه شود. مس مجموع تولید در سال 1401 قرار بود به 370 هزار تن برسد.

ممکن است ملی مس برای دستیابی به ظرفیت ادعایی انقلابی در مدیریت و فناوری (که تاثیر خود را در سال های آینده نشان خواهد داد) داشته باشد، اما چنین اطلاعاتی در دسترس نیست و تاکنون اطلاعاتی در این باره وجود ندارد. او سقوط نکرد

در نتیجه با فرض هزینه تولید 48 هزار دلار برای تولید هر تن کاتد، با 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری آتی، تولید ملی مس 83 هزار تن افزایش یافته و به رقم نهایی کمتر از 380 هزار تن می رسد. هنوز نسبت به سهام ارزش آن ناچیز است. این اولین باری نیست که اجرای سیاست انحصاری موجب زیان دهی سود و محرومیت کشور از میلیاردها دلار درآمد ارزی می شود.

  معرفی آشکارسازهای جدید دور از چشم سارقان

به راستی در شرکت ملی مس و تیم اقتصادی دولت چه می گذرد که اینقدر اشتباه محاسباتی جدی دارند؟

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید