رهایی از تورم، اصلاح ارز ترجیحی

پس از افزایش ناگهانی نرخ تورم ماهانه در خرداد ماه به دلیل اجرای سیاست اصلاح ارز ترجیحی از پایان اردیبهشت ماه سال جاری که شاخص تورم را در این ماه به 12.2 درصد رساند، آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که تورم ارز ترجیحی در ماه جولای بیشتر شد

از این رو پس از چهار سال که ارز ترجیحی مهمان ناخوانده اقتصاد ایران بود و حدود 75 میلیارد دلار از ارزهای کشور را هدر داد، دولت سیزدهم برخلاف دولت قبل شجاعت حذف این ارز را نشان داد و پس از واریز یارانه مابه التفاوت پولی. به حساب سرپرستان خانوار چهار قلم کالای مشمول این ارز مشمول ارز نیمایی است. اگرچه برخی منتقدان حذف این ارز از اقتصاد ایران را غیرممکن می دانند، اما دولت با برنامه ریزی این کار بزرگ را انجام داده و اکنون نشانه های عبور از شوک تورمی این سیاست نمایان است. علیرغم اینکه همه کارشناسان از مضر بودن ارز ترجیحی در اقتصاد کشور انتقاد داشتند و در این زمینه حتی سیاستمداران دولت قبل نیز به این نتیجه رسیده بودند، اما به دلیل نگرانی از تبعات حذف این ارز هرگز زیر بار اصلاح این سیاست سردرگم شد. این در شرایطی است که به غیر از اقتصاددانان، گزارش های تحقیقاتی مقامات رسمی نیز حاکی از آن است که ارز ترجیحی به هدف اصلی خود که مصرف کننده است، نرسیده است. به این ترتیب علیرغم اینکه 75 میلیارد دلار ارز به نرخ واردات کالاهای اساسی دولت تخصیص یافت، اما این کالاها نیز در کنار کالاهای غیرحضوری با افزایش قیمت مواجه شدند، بنابراین در اجرای سیاست مبادلات ترجیحی ، شاهد افزایش 4 تا 5 برابری قیمت کالاهای اساسی بودیم. اکنون با اجرای سیاست اصلاح ارز ترجیحی و ارتقای یارانه ها، ضمن رفع رانت ها و فسادهای گسترده ای که از دل ارز 4200 تومانی زاییده شده بود؛ در این راستا با توجه به افزایش نرخ ارز 4200 تومانی، یارانه ها را در دستور کار خود قرار داده ایم. مابه التفاوت قیمت ها نسبت به بازار به صورت یارانه 300 تا 400 هزار تومانی به ازای هر نفر به حساب سرپرستان خانوار واریز شد بنابراین این مبلغ تعدیل قیمت را بر عهده دارد.

  رجب طیب اردوغان - بررسی سرمقاله رسانه ها

آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد که اگرچه شاخص تورم نقطه به نقطه و سال به سال افزایش یافته است، اما کاهش قابل توجه نرخ تورم ماهانه در تیرماه حکایت از فرسودگی اثر تورمی سیاست اصلاح ارز ترجیحی دارد. تجربه اثر تورمی افزایش قیمت بنزین در آبان 1397 نیز نشان می دهد که پس از رشد ماهانه تورم از 1.6 درصد در آبان به 3.2 درصد در ماه بعد (آذر 2018)، به سرعت به رشد ماهانه تخلیه شد. در دی ماه امسال تورم به 8 درصد رسید. اکنون با توجه به گستردگی دامنه اصلاح ارز ترجیحی، تضعیف آثار تورمی آن با سرعت کمتری اتفاق خواهد افتاد و به تدریج شاهد ادامه روند نزولی این شاخص در ماه های آینده خواهیم بود. در این راستا رشد منفی نقدینگی و پایه پولی در بهار و خرداد به عنوان متغیرهای مهم موثر بر تورم پایدار نیز به کاهش بیشتر نرخ تورم کمک خواهد کرد.

کاهش 7.6 درصدی تورم ماهانه

آمارهای مرکز آمار ایران حاکی از کاهش 7.6 درصدی تورم ماهانه در تیرماه است. در حالی که در خرداد ماه تورم ماهانه کل کشور به 12.2 درصد رسید، در تیرماه این نرخ به 4.6 درصد رسید که نشان دهنده کاهش 7.6 درصدی این شاخص است. این شاخص برای خانوارهای شهری نیز از 11.5 درصد در خردادماه از 7 درصد به 4.5 درصد و برای خانوارهای روستایی از 15.8 درصد در خردادماه از 11 درصد به 4.8 درصد کاهش یافته است. تورم ماهانه گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها نیز در تیرماه با کاهش قابل توجه 19.7 درصدی کاهش یافت. تورم ماهانه این گروه از کالاها در خردادماه 25.4 درصد و در تیرماه به 5.7 درصد رسید. این روند برای خانوارهای شهری و روستایی تکرار می شود، به طوری که تورم ماهانه مواد غذایی برای خانوارهای شهری از 25.1 درصد به 5.6 درصد (19.5 درصد کاهش) و برای خانوارهای روستایی از 26.7 درصد به 5.7 درصد (با کاهش 21 درصدی) رسیده است. ٪. تأثیر تورم عمومی و کاهش قیمت مواد غذایی بر گروه خدمات و غیرخوراکی نیز مشهود است. به این ترتیب تورم ماهانه این گروه از کالاها و خدمات که در خردادماه 4.4 درصد بود، با کاهش 6 درصدی به 3.8 درصد رسید. برای خانوارهای شهری تورم ماهانه کالاهای غیرخوراکی 4 درصد و خانوارهای روستایی 1.3 درصد کاهش داشته است. لازم به ذکر است تورم این گروه از کالاها برای خانوارهای شهری در خردادماه 4.2 درصد بوده که در تیرماه به 3.8 درصد رسیده است. خانوارهای روستایی نیز با تورم 5.2 درصدی در خرداد و 3.9 درصدی در تیرماه مواجه بودند.

  نرخ تعدیل نیروی کار 38 درصد کاهش یافته است

تورم نقطه ای 1.5 درصد افزایش یافت

اگرچه تورم نقطه ای (نرخ تغییر نسبت به ماه مشابه سال قبل) افزایش یافته است، اما مقایسه افزایش خرداد تا تیرماه نشان از کاهش شدید دارد. تورم نقطه ای کل کشور در خردادماه با رشد 13.2 درصدی به 52.5 درصد رسید، اما در تیرماه این شاخص تنها با رشد 3 درصدی به 54 درصد رسید. همچنین تورم نقطه ای گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها با 4.4 درصد افزایش از 81.6 درصد به 86 درصد افزایش یافت. در گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات اما تنها یک دهم درصد رشد را گزارش می کنیم، بنابراین تورم از 36.8 درصد در خرداد به 36.9 درصد در تیرماه رسید. در عین حال تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری ۵۲.۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۴ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 60.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد افزایش داشته است.

تورم سالانه 40.5 درصد

در شاخص تورم سالانه، در حالی که تورم خردادماه به 39.4 درصد رسید، این نرخ با 1.1 درصد افزایش در تیرماه به 40.5 درصد رسید. تورم سالانه مواد غذایی نیز در طول ماه با 3 درصد افزایش به 54.6 درصد رسید. در ماه ژوئن این درصد 51.6 درصد بود. تورم سالانه غیرخوراکی ها، اما در ماه جولای بدون تغییر بود و همان نرخ 33.2 درصدی را در تیرماه با ژوئن حفظ کرد.

همچنین تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40 درصد و 2/43 درصد بوده که برای خانوارهای شهری 1/1 واحد درصد و خانوارهای روستایی 4/1 واحد درصد افزایش داشته است.

  موضع متعادل ایران ادعاهای غرب را بی اعتبار می کند

میزان افزایش قیمت کالاها

بر اساس این گزارش، در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و مرغ» (گوشت مرغ، سوسیس و کالباس)، «فرآورده های لبنی» است. “. و تخم مرغ» (کره، خامه و تخم مرغ پاستوریزه) و گروه «نان و غلات» (انواع برنج، شیرینی و بیسکویت ایرانی) در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیرخوراکی»، گروه «مراقبت و درمان سلامت» (خدمات پزشکی سرپایی و خدمات بیمارستانی)، گروه «صنایع پذیرایی و رستوران‌داری» (هزینه‌های هتل و پذیرایی) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده‌ها) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشتند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، دامنه تغییرات تورم سالانه در تیرماه 1401 برای دهک های مختلف از 38.9 درصد برای دهک دهم تا 44.8 درصد برای دهک اول بوده است.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید