روابط انرژی روسیه و چین

بر اساس سرمقاله اکونومیست، برخلاف اظهارات رهبران روسیه و چین، دوستی دو کشور دارای محدودیت‌هایی است و هر کدام اهداف خاصی را دنبال می‌کنند و ممکن است در آینده از هم جدا شوند.

در بخش اول این گزارش آمده است:

با گذشت زمان، او با ترور روسیه در اوکراین مخالفت کرد. با ارزیابی اشتباه ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه در آغاز جنگ، هر ساعت مشکلات جدیدی را برای مردم و دولت اوکراین آشکار می کند.

در حالی که ایالات متحده آشکارا از حمایت و کمک به کیف برای جلوگیری از خشونت بیشتر روسیه خودداری می کند، یک قدرت بزرگ دیگر، چین نیز صبور است. مقامات مطمئن هستند که حل و فصل جنگ برای پکن سود زیادی خواهد داشت. پس از تهاجم 24 فوریه، چین درخواست های مکرر دولت های خارجی برای انجام اقدامات فعال تر برای متقاعد کردن روسیه برای پایان دادن به ناآرامی ها را رد کرد.

رویکرد پکن به بحران اوکراین

پکن از فراخوان های قوی برای خویشتن داری فراتر نرفته است. مقامات غربی، از جمله وزرای خارجه از اسپانیا تا سنگاپور، از چین خواسته اند تا نفوذ گسترده ای بر روسیه داشته باشد.

چین دوست دارد خود را به عنوان یک نیروی صلح آمیز مخالف تهاجم خارجی معرفی کند. اما آنها از ناتوانی روسیه در جنگ شگفت زده شدند. در این مورد، چین موضعی شبه بی‌طرف اما طرفدار روسیه دارد و فقط از نیاز به صلح صحبت می‌کند. وی در عین حال بر استدلال پوتین برای دفاع از روسیه در برابر آمریکا و گسترش ناتو تاکید کرد.

دولت های غربی اکنون می ترسند که چین تصمیم گرفته باشد «بنشیند و فاجعه را تماشا کند». یک دیپلمات غربی گفت چین انتظار دارد نیروهای روسی ظرف چند هفته پیروز شوند. غرب نگران است که رهبران چین قصد دارند از فشار آتش بس فقط برای حفظ آبروی پوتین یا پیشنهاد بازسازی و بازسازی شهرهای ویران شده اوکراین پس از اشغال کیف استفاده کنند.

  طرحی جدید برای بازگرداندن قدرت خرید مردم

شی جین پینگ رئیس جمهور چین یک ماه قبل از حمله روسیه بیانیه مشترکی را با پوتین امضا کرد و تاکید کرد که دوستی بین دو کشور مرزی ندارد. پکن همچنین با هرگونه گسترش بیشتر ناتو یا ایالات متحده در آسیا مخالفت کرده است.

برای شی که امیدوار است تا پایان سال 2022 سومین دوره ریاست جمهوری خود را به دست آورد، اکنون دوره ای پرخطر است، او نباید به عنوان یک رهبر شکست خورده یا بازنده دیده شود.

اما مهم نیست که جنگ چگونه پیش می رود، پکن از روابط خود با کرملین به عنوان ابزاری برای تحکیم قدرت خود استفاده می کند، نه روسیه. گزارش های اطلاعاتی نشان می دهد که روسیه از چین پهپاد، موشک های زمین به هوا و سایر کمک های نظامی خواسته است. با این حال، وزارت خارجه چین این گزارش ها را اطلاعات نادرست خواند.

با این حال، رئیس جمهور چین نمی خواهد مقصر جنگ پوتین باشد، اگرچه او ممکن است بهترین دوست کرملین باشد. هیچ نشانه ای از عجله چین برای استفاده از ناآرامی های غرب و حمله به تایوان وجود ندارد. برخلاف پوتین که به نظر می رسد از ایجاد چالش های چشمگیر برای نظم جهانی راضی است، رهبر چین محتاط تر است.

یکی از دلایل چین اقتصادی است. رهبران شرکت های دولتی چین با اندوه جنگ را تماشا می کنند. بسیاری از آنها نه تنها در روسیه بلکه در اوکراین نیز تجارت مهمی دارند. به عنوان مثال، cofco، یک غول مواد غذایی متعلق به دولت چین، اوکراین را پایگاه مهمی می داند. اتاق بازرگانی دولتی چین مالک بندر اودسا در سواحل دریای سیاه است که برای حمله روسیه در حالت آماده باش قرار دارد. اینها تنها بخشی از توافقات اقتصادی چین و اوکراین است.

  نظر 3 ارجاعات تقلیدی به واکسیناسیون

تمرکز روسیه بر نفت و گاز

روسیه دوست دارد روابط تجاری خود با چین را ارتقا دهد. پوتین در 4 فوریه، در جریان سفر به پکن، از یک قرارداد 118 میلیارد دلاری نفت و گاز به عنوان بخشی از جنبش خود به سمت شرق فاش کرد. اگرچه چین تحریم های غرب علیه روسیه را محکوم کرده است، اما روابط اقتصادی این کشور با روسیه به طور فزاینده ای تیره شده است.

نفت و گاز بر روابط تجاری دو کشور غالب است. روسیه سومین تامین کننده گاز چین است و چین حدود یک سوم صادرات نفت خام روسیه را در سال 2020 خریداری کرد. اما قراردادهای اخیر انرژی بین دو کشور راه حلی سریع برای بحران اقتصادی روسیه نخواهد بود. در سال 2021، چین تنها 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از روسیه از طریق خط لوله گاز Power of Siberia، تنها خط لوله گازی که دو کشور را به هم متصل می کند، وارد کرد. این حجم بسیار کمتر از 175 میلیارد متر مکعب واردات اروپا از روسیه است.

تحلیلگران شرکت تحقیقاتی Gavekal بر این باورند که حتی اگر چین به اندازه اروپا اشتهای بیشتری برای سوخت‌های فسیلی داشته باشد، این منابع به خط لوله چین مرتبط نیستند و جایگزینی فروش از دست رفته در اروپا در جاهای دیگر را دشوار می‌کند.

https://www.economist.com/img/b/608/434/90/sites/default/files/20220319_CNC635_0.png

معاملات تسلیحاتی بین مسکو و پکن

چین به اکثر محصولات ساخته شده در روسیه نیاز ندارد. اروپا و ایالات متحده در سال گذشته حدود 490 میلیارد دلار کالا به چین فروختند که شش برابر بیشتر از فروش روسیه به چین است. سلاح ها تنها محصولات ساخت روسیه هستند که در چین بسیار جذاب هستند.

  آمریکا در مذاکرات وین شکست خورد، تیم ایرانی خود را از دست داد!

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، روسیه به دلیل کمبود نقدینگی به فروش تسلیحات مازاد ده ها میلیارد دلاری خود به دشمن سابق جنگ سرد خود از جمله جت های جنگنده، زیردریایی ها، هلیکوپترها، ناوشکن ها و موشک ها روی آورد.

https://www.economist.com/img/b/608/662/90/sites/default/files/20220319_CNC623_0.png

فروش پس از سال 2006 به دلیل مقاومت روسیه در برابر کپی برداری چینی کاهش یافت و تا حدی به این دلیل که چین کیت های مدرن بیشتری می خواست و کرملین نمی توانست آنها را بفروشد. اما روسیه که در سال 2014 تحریم‌های غرب را علیه کریمه اعمال کرد، این نگرانی را کنار گذاشته و با فروش تجهیزات بهتر از جمله سیستم‌های موشکی و جت‌های جنگنده به چین موافقت کرده است، مشروط بر اینکه چین به‌طور عمده به روسیه اجازه دهد. برای دادن سود قابل قبول.

در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید