روزنامه اصلاح طلب از سفرهای رئیس جمهور قدردانی می کند

ما باید منصف باشیم و از رئیس جمهور برای این سفرهای فشرده تشکر کنیم.

به گزارش رجانیوس، مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد درباره سفر استانی رئیس جمهور گفت: باید منصف باشیم و از رئیس جمهور بابت این سفرهای فشرده تشکر کنیم.

سردبیر این روزنامه اصلاح طلب که هیئت را در سفر اخیر رئیس جمهور به استان یزد همراهی می کرد، در سرمقاله ای نوشت: قطعا رزرو وجود دارد اما این تمهیدات به گونه ای است که نه تنها به جریان بازدیدها آسیب می زند. مثلا چطور ممکن است رئیس جمهور به یک کارخانه تعطیل شده برود و مالک آن نباشد تا توضیح دهد که چه اتفاقی دارد می افتد؟! یا شاید تیم های امنیتی شخصی رئیس جمهور بی اطلاع و آماده نیستند.برخی هماهنگی ها اجتناب ناپذیر است.

آیا وعده های اصلی در این سفرها وعده مقام معظم رهبری است؟ به نظر من اینطور به نظر نمی رسد. یعنی رئیس جمهور وعده های فی البداهه نمی دهد و حداقل 30 روز کاری صرف تحقیق و بررسی وعده ها می شود و سپس از زبان رئیس دولت خارج می شود. بنابراین برخلاف دوران گذشته با عقبه، مردم امیدوار هستند.

نکته 3: دولتی که واقعاً بودجه محدودی دارد چگونه می خواهد به آن وعده عمل کند؟ سوال مهم است و پاسخ مهمتر. همانطور که من جویا شدم، نکته مهم در این دولت این است که نهادهای مختلف دولتی در حال فعالیت هستند و دولت موظف است از پروژه ها حمایت کند. در دولت های گذشته تقریباً چنین هماهنگی و همکاری وجود نداشت، اما اکنون در همان مطالعات کارشناسی، زمانی که باید پروژه های مصوب اجرایی شود، نهادهای مختلف دولتی نیز برای تأمین اعتبار تلاش می کنند.

  نامه جمهوریخواهان به بایدن

نویسنده می افزاید: سفر در روستاها طاقت فرسا است. هم برای رئیس جمهور و هم برای هیئت همراه. اگر روال عادی باشد، زمان این گونه سفرها حداقل سه روز کاری است که دولت برای یک روز از ساعت 7 تا 18 انجام می دهد. بازدیدهای میدانی در محل و محل از صبح تا ظهر و جلسات مختلفی از بعدازظهر تا عصر برگزار می شود. این سفرها انرژی زیادی از دولت ها می گیرد که باید عادلانه و خداوند متعال صرف شود.

آفتاب یزد در پاسخ به این سوال که آیا سفر در روستا پرهزینه و بیهوده است، اسپری را رد کرد.

نکته بعدی اینکه به نظر می رسد تجربه موفق دولت احمدی نژاد در سفرهای استانی سیدابراهیم رئیسی مورد استفاده قرار گرفت و نواقص این سفرها برطرف شد. مثلاً در حوزه نامه های مردمی سازماندهی خوبی از سوی دولت صورت گرفت که هم منضبط شد و هم نامه ها اجرا شد. اینطور نیست که حروف شکست بخورند. مگر اینکه درخواستی بی اساس شده باشد.

نکته 8: رئیس جمهور در بازدیدهای میدانی و در ملاء عام رفتار معقولانه ای دارد. به عنوان مثال، حضور رئیس در برخی فروشگاه ها و گفتگو با فروشندگان و تجار در مورد قیمت ها و فروش، اطلاعات مستقیم را برای رئیس دولت به ارمغان می آورد.

نکته 9: تا جایی که من اطلاع دارم، دولت سازوکار ویژه ای برای نظارت بر پیشرفت وعده ها ایجاد کرده است. اگر چنین است، خوب است – اما کامل نیست. برای چنین مکانیزمی باید رسانه ها را برای اطلاع رسانی به مردم ضمیمه کرد، این سفرهای روستایی نمایشی نیست و واقعا مفید است، مراقب موضوع باشید، اگر این پیشنهاد اجرایی شود، نتایج معتبری خواهد داشت.

  انصارلا: این حملات ما بود که ائتلاف سعودی را مجبور به شلیک کرد

نکته دهم و نتیجه گیری: قسمت جالب این سفرها برخورد نزدیک و چهره به چهره مردم با رئیس جمهور است. مردم اغلب با فریاد زدن و نفرت از رئیس دولت در مورد مشکلات خود صحبت می کنند. این نشان می دهد که مردم درد زیادی دارند و وقتی یک مقام بلندپایه را از نزدیک می بینند و پیامش را منتقل می کنند، تا حدودی دردشان تسکین می یابد. اگرچه این یک مشکل موقتی است، اما مهم و مفید است. این سفرها قطعاً ایراداتی دارد، اما انجام آن ضروری به نظر می رسد، تفاوت دولت و جامعه بسیار زیاد است و این گونه سفرها اگر مثمر ثمر باشد تا حد زیادی می تواند این شکاف را برطرف کند. انشالله که اینطوری بشه

دیدگاهتان را بنویسید