روزنامه اصلاح طلب: مصلحت ایران اقتصاد مقاومتی است

با توجه به تداوم سوء نیت ایالات متحده و عدم ارائه تضمین‌ها و همچنین تلاش موفقیت‌آمیز ایران برای مدیریت اقتصاد بدون برجام، بازگشت این کشور به مسیر غیرقابل اعتماد برجام و وابستگی به آن توصیه نادرست است.

به گزارش رجانیوز به نقل از کیهان، روزنامه آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشت: این فکر در ایران جا افتاده است که ما از برجام چه چیزی به دست خواهیم آورد؟ آیا در صورت امضای برجام، تحولی اساسی در روابط اقتصادی ایران با کشورهای غربی ایجاد خواهد شد؟

سید کمال حرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی الجزیره قطر گفت: به نظر نمی رسد اینطور باشد زیرا شرکت های بزرگ غربی ملاحظات دیگری با خود آمریکایی ها دارند و آمریکایی ها با تحریم های مختلف به آنها هشدار می دهند. تحمیل کرده اند که اگر می خواهید به ایران نزدیک شوید، روابط شما با ما مختل می شود. بنابراین به نظر نمی رسد با امضای برجام تحول اقتصادی بزرگی ایجاد شود. بنابراین، این ایده مطرح می شود که هر چه بود، در این مرحله باقی می ماند. به هر حال ما روندی به نام فرآیند اقتصاد مقاومتی را در ایران آغاز کرده ایم. اگر برجام امضا شود، گشایش های مختصری خواهد داشت، اما اثر آن این است که روند را کند می کند. زمان زیادی از عمر دولت بایدن باقی نمانده است، دو سال از آن می گذرد و سپس پایان دولت او به پایان می رسد.

وضعیت بایدن در آمریکا خوب نیست و احتمالا جمهوری خواهان روی کار خواهند آمد. با حضور آنها این احتمال وجود دارد که آمریکا بار دیگر از برجام خارج شود. بنابراین در دو سال باقیمانده اگر اقداماتی انجام دهیم که روند اقتصادی فعلی کشور را کند کند و آن را مختل کند و دوباره تلاطم ایجاد کند، این سوال جدی مطرح می شود که منافع واقعی ایران چیست!

  لیدر کالاهای وارداتی معرفی شد

بایدن در حالی به پادشاهی عربستان سعودی سفر می کند که قیمت بنزین آمریکا نزدیک به بالاترین حد تاریخی است. اما به نظر می رسد عربستان سعودی و امارات متحده عربی ظرفیت تولید نفت بیشتر را ندارند و محدودیت های تولید نفت شدید است.

سفر بایدن به عربستان قیمت نفت را 6 دلار افزایش داد. اما در مورد ایران باید گفت که بر اساس مطالعات انجام شده، مزایای اقتصادی برجام در زمینه سرمایه گذاری خارجی، تجارت خارجی و بازرگانی برای ایران کمتر از گذشته شده است.

در زمینه سرمایه گذاری خارجی، آمریکا نمی خواهد تضمین بدهد. در رفتار آمریکایی ها تناقضاتی وجود دارد که مانع سرمایه گذاری خارجی و تجارت خارجی برای ایران می شود.

به دلیل ماهیت ذاتی و اجباری ماهیت غیر تضمینی برجام و از آنجایی که تولید نفت و گاز مستلزم سرمایه گذاری های کلان و بازگشت سرمایه و سود طی 10 تا 20 سال است، برجام صراحتاً سرمایه گذاری عمده خارجی در توسعه نفت را ممنوع می کند. و تولید . این کار نمی کند.

وندی شرمن؛ معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: با احیای توافق هسته ای، تحریم ها علیه ایران برداشته می شود. این باعث بهبود اقتصاد آنها می شود و آنها دوباره نفت خود را می فروشند. جهان به نفت آنها نیاز دارد. بنابراین آنها قیمت خوبی دریافت می کنند. این در حالی است که فروش نفت، گاز و مشتقات آنها بدون برجام کم و بیش در کما است.

در پایان، با تغییر پارادایم از «مذاکرات لغو تحریم‌ها» به «دیپلماسی خنثی‌سازی تحریم‌ها»، ایران به خوبی نشان داده است که با توسعه روابط به‌ویژه با همسایگان خود و اشتراک منافع مشترک با بازیگران کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، می‌تواند بیشتر و بهتر از او قرار بود از طریق برجام به آن برسد، به آن خواهد رسید. اگرچه این موضوع هرگز به معنای خروج از میز مذاکره با ترویکای اروپایی نبوده است، اما باید به درستی درک کرد که تا زمانی که «ابزار تحریم های اقتصادی ناکارآمد نشود»، مذاکرات قوی حاصل نخواهد شد. همچنین مذاکرات اولیه برجام در لوزان و ژنو با حمایت از دستاوردهای دانشمندان هسته ای کشور و دستیابی به سوخت 20 درصدی امکان پذیر شد.

  نرخ تورم در ایالات متحده همچنان به رکورد خود می رسد

واشنگتن با اعمال تحریم ها به بهانه های مختلف سعی در افزایش فشار برای جلوگیری از شکوفایی اقتصاد ایران دارد. ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای رو به رشد باید با کمترین وابستگی اقتصاد خود به اقتصاد کشورهای غیرمتعهد، هژمونی آمریکا در منطقه را به چالش بکشد. «اقتصاد مقاومتی» راهبردی است که مقام معظم رهبری برای تقویت اهرم های اقتصادی در مقابل این فشارها مورد تاکید قرار داده اند. این تصمیم با تکیه بیشتر بر منابع داخلی، اقتصاد ایران را کمتر به تجارت با کشورهای غیرمتعهد وابسته می کند.

دیدگاهتان را بنویسید