روزی که ارزش آن برابر با شب های قدر است

گورو معارف _ رجانیوز: دعای عرفه بیانگر حقایقی است که در جهان هستی می گذرد و همه آن ها مربوط به مرکز قدرت است که خداوند است و امام حسین(ع) این معنا را برای مردم جامعه بیان می کند و قدرت لایزال الهی را در همه جا به تصویر می کشد. ابعاد آن

به گزارش رجانیوز، محمد حسینیا کارشناس علوم قرآنی در گفتگو با میزان در خصوص ارزش و اهمیت روز عرفه گفت: شأن روز عرفه به همان اندازه است که از آن صحبت می شود اگر کوتاهی کرد. توبه کند در ماه رمضان و در شب قدر، از خداوند متعال طلب آمرزش کند، می توانند در روز عرفه به این امر برسند.

عرفه معرفت توحیدی را در انسان ایجاد می کند

وی در این خصوص ادامه داد: امروز روز بسیار بزرگی است، دعایی که امام حسین(ع) فرمودند، معرفت توحید را در مردم ایجاد می کند و به تبع آن زمینه ایثار و یادآوری این امر مهم را فراهم می کند. باید منیت درونی خود را قربانی کند.

حسینیه درباره روز عرفات گفت: امروز روز بزرگی برای زائرانی است که در حج شرکت کردند و با امیرالحجج «امام زمان (عج)» همراهی کردند. سالکان از این امر بسیار استفاده می کنند زیرا می توانند به اوج ارتباط با خدا برسند و این برای هر انسانی یک فضیلت ارزشمند است.

دعا برای رفتار مؤمنان

این کارشناس علوم قرآنی به ارزش و جایگاه دعای عرفه اشاره کرد و اظهار داشت: علم ما به زبان دعا است، بنابراین پارامترهایی که در قالب دعا بیان می شود، دانش ارزشمند و روش اسلامی مناسبی را در اختیار ما قرار می دهد. زندگی، یکی از این دعاها «دعای عرفه» است، «دعای عرفه» بزرگترین و زیباترین دعایی است که برای هدایت مؤمنان خوانده می شود.

وی تاکید کرد: دعای عرفه به دنبال ارتباط انسان با خداوند متعال است، بنابراین خواندن این دعا در کنار معنای آن می تواند ابتدایی ترین دستورات و نتایج را به انسان بیاموزد.

  ما با اراده جدی برای رفع تحریم ها به وین می رویم

حسین نیّه گفت: وقتی دعای عرفه را می‌خوانیم یاد می‌گیریم که چگونه دعا کنیم، در اول دعای عرفه امام حسین (ع) وقتی با خدا صحبت می‌کنید و دعا می‌کنید، ابتدا دعای عرفه را بخوانید. جملات با سپاس از خداوند شروع کرده اند و خصوصیات خداوند متعال را با زبان دعا بیان کرده اند، این نحوه ارتباط با خدا مقوله ای مؤثر است، در این قسمت به لطفی که خداوند متعال در حق بشر کرده و لطفی که دارد اشاره می کنند. برای هر انسانی داشت اعتراف می کند

اقرار و شهادت به ربوبیت خداوند توسط امام حسین (ع) در دعای عرفه

وی در این خصوص ادامه داد: وصف خداوند متعال، اقرار و شهادت به ربوبیت خداوند جزء ارزشمند «دعای عرفه» است، در این دعا پس از ثنا و بیان مقامات خداوند متعال، ربوبیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم. تصدیق می شود «من حسین علیه السلام» را دارم در این دعا راه ارائه نعمت های الهی را یکی یکی معرفی می کند و در عین حال در برابر قدرت الهی ناچیز شمرده می شود.

این کارشناس قرآنی ادامه می دهد: امام حسین (علیه السلام) در بخشی از این دعا می فرماید: خدایا مرا به نعمتی که به من دادی پرورش دادی، از خاک آفریدی، از رحم بیرون آوردی. مادر با مهربانی و رحمتت از من مراقبت کردی در حالی که من موجودی درمانده بودم، به من رحمت کردی، «دعای عرفه» مشتمل بر نگاهی عمیق به حقیقتی بزرگ است.

حسینیه درباره نقش ولایت در نماز گفت: امام حسین (ع) فرمودند: با خواندن تک تک آیات دعای عرفه و تفکر در آن، معارف بزرگ و جدیدی را می آموزیم، چیزهایی که همیشه به راحتی از آنها عبور کرده ایم و مولایمان از آن ها عبور کرده ایم. «سید الشهدا (علیه السلام)» بیان کرد.

فرمود: «وقتی امام حسین (علیه السلام) در پیشگاه خدا ایستاد و دعا کرد، خضوع او در برابر خداوند ستودنی است، در دعای عرفه سخنان گرانبهایی است که انسان را به تفکر عمیق وا می دارد. در اینجا اشاره شد که مؤمن دست خود را در دست ولی و مولای خود می گذارد و با او به سفر دینی می پردازد و از همه تعلقات و تعلقات دنیوی دست می کشد و از این طریق به راه توحید می رسد.

  از هر چهار آمریکایی یک نفر توانایی خرید مواد مخدر را ندارد

اهمیت دعای عرفه در تربیت

این کارشناس قرآنی درباره دیگر ابعاد دعای عرفه گفت: در دعای عرفه به طور مستقیم رحمت خداوند نسبت به انسان ذکر شده و همچنین تسلیم بنده خدا نیز بسیار ارزشمند است. از نظر تربیتی و قابل توجه این است که وقتی «امام حسین علیه السلام» پس از حمد و بیان مقام خداوند متعال، دانه به دانه نعمت های کوچک خداوند را برمی شمرد، می توان فهمید که تا چه حد. این بزرگوار به علم الهی رسیده است .

این محقق قرآنی بیان کرد: «امام حسین(ع)» با جریان توحید و حق که در درون این امام بزرگوار شکل گرفت و چگونگی ایستادگی ایشان در برابر ولایت خداوند متعال ادامه می دهد. از این رو می توان «دعای عرفه» را درسی دانست که از طریق مرجعیت «امام معصومین (ع)» به ویژه «امام حسین (ع)» منتقل شده است.

وی به نقش ولایت و امامت در هدایت بشریت پرداخت و تاکید کرد: ولایت و امامت واسطه هایی هستند که ما را متوقف می کنند و به مقام معرفت می رسانند. هدايت و پيروي آنان از مؤمنان از امامت و ولايت نزديك به حق است و اين بسيار قابل توجه است.

حسینیه به قسمت دیگری از دعای عرفه اشاره کرد و گفت: در یکی از قسمت های دعای عرفه، بندگان از خداوند می خواهند که آنها را از شر شیطان حفظ کند و اعمالشان را پاک و مقبول او گرداند، این دعا نشان دهنده درجه ای که شیطان در انتظار بندگان است و آماده است مردم را از راه راست منحرف کند، در دعای عرفه به آن اشاره شده است، اگر بتوانیم اعمال خود را پاک و برای رضای خداوند متعال انجام دهیم، قطعاً عرفه را درک کرده ایم و در این زمینه به ملا ما از اباعبدالله الحسین (علیه السلام) الگو گرفتیم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی درباره دیگر بخش‌های دعای عرفه گفت: در یکی از بخش‌های دعای عرفه، امام حسین (ع) به خداوند متعال می‌فرماید: «پروردگارا، سختی‌ها را از دوش حضرت ابراهیم برداشتی. مانند). )» و دستور دادی برای او گوسفندی ذبح کنند، پروردگارا که دعای حضرت زکریا (ع) را مستجاب کرد و گفت: «وَ أَبْعَلَ الصَّلاةُ عَلَیْهِمْ أَقْتَابٌ» ابوعبدالله الحسین (ع) گفت. با نگاهی به حوادث آینده و واقعه کربلا، به گونه ای حوادث را پیش بینی می کرد و از رحمت و اراده خداوند تشکر می کرد.

«دعای عرفه» بیانگر حقایقی است که در عالم اتفاق می افتد

حسینیه به بررسی دعای عرفه پرداخت و تصریح کرد: دعای عرفه بیانگر حقایقی است که در عالم هستی می گذرد و همگی به مرکز قدرت که خداوند است متصل هستند. و همواره قدرت خداوند را در همه ابعاد به تصویر می کشد و انسان را از تعلقات مادی برحذر می دارد زیرا ریشه این دلبستگی را دام شیطان معرفی می کند، پس به جرات می توان گفت که ولایت و امامت در واقع صاحب نظران دنیوی و اخروی هستند که نشان می دهند. راه مؤمنان و مردم را می خواهم که حقیقت روشن شود.

وی در این خصوص خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که طمع دنیا ما را به طاغوت می کشاند، غفلت از دنیا قطعاً حیثیت طاغوت را پایین می آورد، در عین حال باید توجه داشت که «دعای عرفه» باعث بالا رفتن سطح اجتماعی می شود. ارتباط و بعد فردی و بالاتر از همه بیانگر حقیقت توحید است.

دیدگاهتان را بنویسید