روسیه، عذرخواهی غرب برای ایجاد بحران غذایی

بر اساس سرمقاله، ماکسیم اورشکین، مشاور اقتصادی رئیس جمهور روسیه، گفت که بحران جهانی غذا، ناشی از افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی، با یک سری اشتباهات سیاسی در واشنگتن و بروکسل در سال های اخیر مرتبط است.

وی تاکید کرد که درگیری در اوکراین به تنهایی نمی تواند بحرانی در چنین مقیاسی ایجاد کند.

شاخص بین المللی قیمت مواد غذایی که توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد محاسبه شده است، نشان می دهد که بین آوریل 2020 تا آوریل 2022، قیمت جهانی مواد غذایی بیش از 60 درصد یا 60 واحد افزایش یافته است. بیشتر این افزایش قبل از فوریه 2022 رخ داد، زمانی که روسیه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد.

در اولین سال اپیدمی کووید-19 بین سال‌های 2020 و 2021، این شاخص 27 واحد از 98.1 به 125.7 افزایش یافت.

در سال دوم اپیدمی، قیمت‌ها به افزایش خود ادامه دادند تا اینکه در فوریه 2022 این شاخص به 141.1 واحد رسید.

در دوره پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، 17 واحد نیز افزایش یافته است که معادل حدود 12 درصد از کل افزایش قیمت مواد غذایی برای دوره دو ساله است.

در چهار سال گذشته، بین سال‌های 2016 تا 2020، این شاخص کمتر از 7 واحد افزایش یافت و از 91.9 به 98.1 رسید.

12908 خبر اولیه

اورشکین که از سال 2016 تا 2020 وزیر توسعه اقتصادی روسیه بود، معتقد است که نوساناتی مانند وضعیت فعلی با چنین افزایش شدید قیمت ها به یک دلیل اتفاق نمی افتد و همیشه به ترکیبی از عوامل مختلف منجر می شود.

  40 درصد ضرر برای خریداران ملک در ترکیه

به گفته مشاور رئیس جمهور روسیه، واکنش بیش از حد ایالات متحده به اپیدمی کووید-19 یکی از اولین عوامل اصلی افزایش قیمت مواد غذایی است. وی خاطرنشان کرد که ایالات متحده عرضه پول خود را تقریباً 40 درصد از فوریه 2020 افزایش داده است. تقریباً 6 تریلیون دلاری که ایالات متحده برای حمایت از اقتصاد خود چاپ کرده است، بازارهای سراسر جهان را زیر آب برده است و نه تنها قیمت مواد غذایی را افزایش داده بلکه مواد خام را نیز افزایش داده است. و به طور کلی قیمت انرژی

به گفته اورشکین، یکی دیگر از دلایل این بحران، اتکای بیش از حد اروپا به منابع انرژی تجدیدپذیر است که منابع را از تولید مواد غذایی منحرف کرده است. وابستگی بیش از حد این قاره به قراردادهای کوتاه مدت گاز نیز منجر به افزایش قیمت گاز تا پایان سال 2021 شده است.

مدتی پیش سونیا شولتز وزیر همکاری اقتصادی و توسعه آلمان نیز اذعان داشت که تمرکز برخی کشورها بر انرژی سبز به کمبود مواد غذایی کمک کرده است.

6299339c85f54075a37d95f9 خبر اولیه

اورشکین گفت: «این عوامل همچنین منجر به کاهش تولید کود شده است که به نوبه خود بر عملکرد محصول تأثیر گذاشته و قیمت مواد غذایی را افزایش داده است». موج تحریم های آمریکا و متحدانش علیه مسکو نیز از زمان آغاز عملیات نظامی در اوکراین به شدت بحران را تشدید کرده است.

به گفته مشاور پوتین، 20 میلیون تن گندم منجمد شده در اوکراین به منبع فشار برای سیاستمداران و رسانه های غربی تبدیل شده است، اما تنها 2.5 درصد از تولید گندم جهان را تشکیل می دهد. در عین حال، روسیه می تواند و آماده است تا با صادرات 13 میلیون تن گندم بیشتر از سال 2021، کمبود احتمالی گندم اوکراین را جبران کند.

  آغاز ثبت نام مردان مجرد در نهضت ملی مسکن

وی علت این بحران را توزیع نابرابر مواد غذایی در سراسر جهان دانست و گفت: در واقع غذای کافی در کره زمین وجود دارد، اما کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده به سادگی غذای بسیار بیشتری نسبت به سایرین مصرف می کنند. مردم ایالات متحده بیش از 50 درصد بیشتر از مردم سراسر جهان در روز کالری مصرف می کنند.

این مقام روسی گفت که ایالات متحده همزمان پول چاپ می کند و غذای بیشتری مصرف می کند، اما غذا توسط افرادی گرفته می شود که توانایی مالی برای چاپ پول و کالاهای خرده فروشی را ندارند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید