روسیه آماده احداث خط ریلی در ایران است

13727 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت که روز چهارشنبه برای شرکت در بیست و پنجمین مجمع بین المللی اقتصاد عازم سن پترزبورگ شده بود، سه روز از اقامت خود را سپری کرد. وی با مقامات ارشد روسیه در زمینه اقتصاد و تجارت دیدار کرد.

معاون نخست وزیر روسیه: روسیه آماده احداث خط ریلی در ایران است

در این دیدار اورچوک معاون نخست وزیر روسیه ضمن خوشامدگویی به طرف ایرانی و استقبال از فعال شدن کریدور شمال-جنوب، از برنامه ایران برای حل مشکلات لجستیکی این کریدور و اعلام موافقت رئیس جمهور روسیه برای احداث راه آهن در ایران خبر داد.

وی گفت: روسیه آماده ساخت 162 کیلومتر راه آهن آستارا – راش و تحویل آن به ایران است.

در این دیدار پیرامون مسائل پولی و تشکیل کارگروه تولید مشترک، تامین قطعات صنعتی کارخانه های روسیه از کارخانه های ایرانی، ایجاد مناطق آزاد مشترک در شمال و جنوب ایران بحث و تبادل نظر شد.

این پیمان همچنین بر نقش روسیه در نوسازی ناوگان ریلی ایران، نوسازی ناوگان دریایی این کشور در دریای خزر و نوسازی ناوگان جاده ای ایران تاکید کرد.

معاون نخست وزیر روسیه همچنین با بیان اینکه روس ها از چشم طمع دشمنان به منابع عظیم دو کشور می دانستند تحریم ها لغو نمی شود، بر لزوم توسعه روش های جدید پول و مبادلات بانکی تاکید کرد.

وی همچنین از عزم روسیه برای ادامه عضویت ایران در برجام خبر داد و به ایران پیشنهاد پیوستن به اتحادیه اوراسیا را به عنوان عضو ناظر داد.

راه اندازی مرکز تجاری نوا پارس در سن پترزبورگ

همچنین در حاشیه بیست و پنجمین اجلاس بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ، تفاهم نامه همکاری ایران و روسیه مستقر در سن پترزبورگ و تهران با عنوان نوا پارس با حضور علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان تجارت و توسعه برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و کریل والنتینوویچ پولیاکوف، معاون فرماندار سن پترزبورگ، گریگوریف اوگنی دیمیتریویچ، رئیس کمیته روابط خارجی دولت سن پترزبورگ، آپلتسن دیمیتری ولادیمیرویچ ایران و خاورمیانه به دولت سن پترزبورگ امضا، در روسیه امضا شد.

با راه اندازی این مرکز، تجارت متقابل ایران و روسیه در زمینه تامین تجهیزات نفت و گاز، محصولات مهندسی حمل و نقل، مهندسی مکانیک، کشتی سازی، تجهیزات الکترونیکی، طراحی و ساخت تاسیسات انرژی، ایجاد پایگاه تجهیزات تعمیر شده، کشاورزی، صنایع غذایی، داروسازی و ساختمان سازی در دستور کار قرار دارد.

  پایگاه اطلاع رسانی محصولات عایق رطوبتی نانو راجا

توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی و سرمایه‌گذاری در صنایع پیشرو و اولویت‌دار بین شرکت‌ها، سازمان‌ها و تولیدکنندگان ایران و روسیه، حمایت و کمک مؤثر در برقراری روابط تجاری مستقیم بین کارآفرینان روسی و ایرانی، ایجاد مکانیسم‌های مناسب برای تسهیل روابط مالی بین شرکت‌ها جغرافیای دو کشور، راه‌اندازی درگاه‌های اینترنتی معرفی پتانسیل‌های تجاری ایران به روسیه و بالعکس، تلاش برای توسعه پروژه کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال به جنوب برای تسهیل ترانزیت کالا بین دو کشور، ایجاد تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز از مرکز. حضور بانک‌ها و شرکت‌های بیمه ایران و روسیه در مرکز، ایجاد بلوک نمایشگاهی برای نمایش دستاوردهای طرفین در کشور مقابل و ایجاد مراکز فرهنگی درون احزاب از جمله اهداف تاسیس است. یک مرکز تجاری ایرانی-روسی.

رئیس سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران در این مراسم راه اندازی این مرکز را فصل جدیدی در همکاری شرکت های ایرانی و روسی خواند و بر حمایت از برنامه های آن تاکید کرد.

پیمان پک اجرای تفاهم نامه لغو روادید بین دو کشور را که قبلا امضا شده بود را راهی برای توسعه گردشگری در دو کشور عنوان کرد.

معاون استاندار سن پترزبورگ با ابراز خرسندی از راه اندازی این مرکز و همکاری همه جانبه برای دستیابی به اهداف آن، به خواهرخواندگی سن پترزبورگ با اصفهان اشاره و از سفر هیئت تجاری روسیه به ایران و حضور در اصفهان خبر داد. و تهران.

وزیر مسکن روسیه می خواهد مصالح ساختمانی و توربین بخرد

پیمان پاک همچنین در دیدارهای جداگانه با فیزولین وزیر مسکن روسیه، مدیر عامل اتوباس و ماکسیم سوکولوف وزیر اسبق حمل و نقل روسیه دیدار کرد.

در این جلسات مذاکراتی برای کاهش تعرفه واردات گندم و روغن و تولید مشترک خودرو در ایران انجام شد.

دو طرف همچنین در مورد ساخت شهرک های مشترک و مناطق صنعتی و همچنین استفاده از شهرک های موجود برای تجارت آزاد و تولید مشترک گفتگو کردند.

وزیر مسکن روسیه در این دیدارها تمایل کشورش برای خرید مصالح ساختمانی و توربین از ایران را اعلام کرد.

تمرکز ایران بر امضای توافقنامه تجارت آزاد اوراسیا قبل از پایان سال 2022

پس از حضور پیمان پاک در سن پترزبورگ، وی در نشست تخصصی همکاری های تجاری ایران و روسیه شرکت کرد و در سخنانی درباره مجموع 700 میلیارد دلار تجارت ایران با ایران، این رقم را تنها 4 میلیارد دلار دانست. به مبادلات ایران و روسیه اختصاص دارد که رقم بسیار کمی است.

  انتخاب سخت انگلیسی ها در زمستان; غذا یا گرما؟

وی با اشاره به روابط سیاسی دو کشور تاکید کرد: تجارت ایران و روسیه باید به سرعت رشد کند اما این افزایش نیازمند چند اقدام مهم است که باید تسریع کنیم.

پیمان پک با بیان اینکه تجارت باید در زنجیره تامین مورد توجه قرار گیرد، افزود: در حال حاضر عدم شناخت کافی تجار ایرانی و روسی منجر به حجم کمی مبادلات شده است، هرچند در ماه های اخیر شاهد اعزام هیات های تجاری به دو کشور بوده ایم. ما رو در رو بودیم.

به گفته وی، در سه ماه گذشته بزرگترین هیئت تجاری تاریخ ایران به روسیه اعزام شده است که دستاوردهای تجاری خوبی را برای تجار به همراه داشته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین به ظرفیت های موجود در استان های دو کشور اشاره کرد و افزود: در این راستا در حال برقراری ارتباط مستقیم بین استان های مکمل هستیم تا بتوانند از استان های دیگر بهره ببرند.

وی بر تاکید رئیس جمهوری اسلامی ایران بر لزوم اجرای توافقنامه اوراسیا تاکید کرد و گفت: تاکید داریم که توافقنامه تجارت آزاد اوراسیا باید قبل از پایان سال 2022 امضا شود.

پیمان پاک همچنین برگزاری نمایشگاه های تخصصی مشترک را از دیگر اقداماتی دانست که موجب توسعه روابط تجاری ایران و روسیه می شود و در ادامه به رفع موانع پولی، بانکی و ملی پرداخت.

وی گفت: هر دو کشور با تحریم های سرکوبگرانه ای مواجه هستند که در درجه اول نظام پولی و بانکی را هدف قرار داده است. جمهوری اسلامی ایران با مبارزه طولانی مدت خود با تحریم های سرکوبگرانه تجربه خوبی به دست آورده و راه های مختلفی را برای مقابله با این تحریم ها ابداع کرده است.

قائم مقام وزیر صمت ادامه داد: جلسات متعددی بین مدیران بانکی دو کشور برگزار شده و تعریف راهکار مشخص می تواند علاوه بر ارتقای تجارت ایران و روسیه، فرصت استفاده سایر کشورها را نیز فراهم کند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع مشکلات گمرکی و لجستیکی در حوزه حمل و نقل اشاره کرد و افزود: در شرایط فعلی که هر دو کشور دارند نمی توان انتظار افزایش تجارت را داشت و گمرک باید سطح خود را افزایش دهد. “

پیمان پک با اشاره به راه اندازی کریدور شمال-جنوب گفت: زیرساخت های حمل و نقل وضعیت خوبی ندارد و با وجود افزایش 80 درصدی ترانزیت در این مسیر، این تعداد پاسخگوی نیاز دو کشور نیست.

  روند نزولی اندک در رشد پایه پولی در سال 1400

وی به تمایل کشورهای شرق آفریقا و حوزه خلیج فارس برای استفاده از کریدور شمال – جنوب اشاره کرد و افزود: درخواست های مکرر از این کشورها برای راه اندازی این کریدور داریم که با حل مشکلات لجستیکی می تواند جایگزین بسیار خوبی برای مسیرها باشد. علت بحران فعلی مسدود شده است.

وی در این راستا پیشنهاد ایجاد شرکت‌های حمل‌ونقل مشترک و سرمایه‌گذاری مشترک برای نوسازی و تجهیز ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و دریایی و همچنین تسریع در تکمیل مشترک راه‌آهن رشت – آستارا را مطرح کرد که مورد استقبال روسیه قرار گرفت. سمت. آن را گرفتند.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پایان بر لزوم تولید مشترک صنعتی و دانش بنیان دو طرف تاکید کرد و افزود: دانش بیشتر ایرانی و روسی می تواند منجر به تولید محصولاتی شود که نه تنها پاسخگوی نیاز داخلی دو کشور باشد. ، صادرات و رهایی از وابستگی به کشورهای دیگر پایان یابد.

این نشست ویژه با حضور دستیار رئیس جمهور روسیه، رئیس مرکز صادرات روسیه، فرماندار آستاراخان، رئیس جمهور فدراسیون روسیه و معاون وزیر راه آهن و سفیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. ایران به روسیه و دو نماینده مجلس شورای اسلامی شرکت های بزرگ اقتصادی و تجاری روسیه برگزار شد.

دیدار با وزیر بازرگانی اتحادیه اقتصادی اوراسیا

پیمان پاک در دیدار با آندری سلپنف، وزیر بازرگانی اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز بر تلاش همه نهادهای کشور برای تسهیل انعقاد توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه تاکید کرد و زمینه های همکاری با صنایع مشابه در ایران را پیشنهاد کرد. اتحادیه همچنین رایزنی هایی را در زمینه تولید مشترک کالاهای صنعتی آغاز خواهد کرد.

وزیر بازرگانی اتحادیه اقتصادی اوراسیا همچنین از آمادگی اتحادیه برای اعزام کارشناسان خود به ایران برای ادامه مذاکرات بر سر توافقنامه تجارت آزاد خبر داد و از پیشنهادات این پیمان برای گسترش همکاری های ایران با پنج کشور استقبال کرد.

دیدار با فرماندار ساراتوف و دیدار با رئیس جمهور اودمورتیا

پیمان پک در نشستی دیگر با رمان ویکتورویچ گوسارکین فرماندار ساراتوف روسیه دیدار کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین با الکساندر برچالوف رئیس جمهور اودمورتیا فدراسیون روسیه دیدار کرد و در این دیدار دو کشور در خصوص همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین جمهوری و استان‌هایمان و تبادلات تجاری گفت‌وگو کردند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید