روسیه برای ادامه جنگ با مشکل مالی مواجه نخواهد شد/ ارزش روبل اکنون بالاتر از قبل از جنگ اوکراین است

گروه بین الملل رجانیوز: سرگئی الکساچنکو، وزیر سابق دارایی روسیه (اکنون در گروه مخالفان طبقه بندی می شود) در گزارشی به بررسی وضعیت روسیه در جنگ با اوکراین می پردازد. اگرچه او در این جنگ با دولت پوتین مخالف است، اما اطلاعات و گزارشی که ارائه می دهد ثابت می کند که روسیه برای ادامه جنگ با چالش چندانی روبرو نخواهد شد.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش الجزیره؛ 9 ماه عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین. جنگ و درگیری تمام عیار همراه با عملیات و راهبردهای خاص غرب. با این حال، اکنون گزارش ها نشان می دهد که جنگ کنترل شده و به مناطق خاصی محدود شده است.

در همان ابتدای جنگ، دولت های آمریکا و غرب تحریم ها و محدودیت های اقتصادی را برای همراهی با اوکراین اعمال کردند. این تحریم ها شامل سیاستمداران، موسسات مالی و شرکت های انرژی روسیه می شود.

در ابتدا کارشناسان بر این باور بودند که این تحریم ها کشور را مجبور به عقب نشینی از فشارهایی که بر اقتصاد روسیه وارد می کند، می کند، اما اکنون پس از گذشت نزدیک به یک سال، تحلیل کارشناسان این است که روسیه با ادامه جنگ مشکل دارد.

در آغاز اعمال تحریم ها، اقتصاد روسیه با تورم مواجه بود. قیمت اقلام اساسی با رشد 10درصدی در عرض هشت هفته پیدا شد. البته این روند چندان دوام نیاورد و در اردیبهشت ماه قیمت ها کاهش یافت.

ارزش روبل روسیه نیز به شدت کاهش یافت. نرخ تبدیل روبل از 65روبل برای هر دلار در ماه فوریه 135یک روبل برای هر دلار در ماه مارس وارد شد. انتظارات تورمی در مردم افزایش یافت و با اعمال تحریم ها، اکثر اقتصاددانان معتقد بودند که تورم افزایش خواهد یافت.

  عبدالمالکی: رئیس جمهور دستور داد پایگاه اطلاع رسانی رجا

با این حال، مقامات اقتصادی روسیه با اعمال محدودیت در نقل و انتقالات مالی و تعیین روبل برای معاملات بین المللی، ارزش روبل را افزایش دادند. نرخ تبدیل روبل به دلار ابتدا به 50روبل برای هر دلار دریافت شده و پس از رسیدن 60روبل در برابر دلار تثبیت می شود.

تحریم های غرب به هدف خود نرسید. به عنوان مثال، تحریم انرژی روسیه در ابتدا فشار زیادی را بر شرکت های تامین انرژی روسیه وارد کرد، اما به مرور زمان شرکت های تولید انرژی روسیه سودآورتر شدند. در ماه آوریل، ولادیمیر پوتین قانونی را تصویب کرد که مبادله گاز با روسیه را تنها به روبل مجاز می‌دانست.

تعداد زیادی از کشورهای اروپایی از پذیرش این شرط خودداری کردند. قیمت گاز افزایش یافت و سپس در ماه های بعد ابتدا خط لوله گاز روسیه-اروپا از لهستان قطع شد و سپس خرابکاری نورد استریم اتفاق افتاد.

با وقوع این رویدادها در اواسط نوامبر، صادرات گازپروم به اروپا تا 40 درصد کاهش یافت. (شایان ذکر است که گازپروم بزرگترین تامین کننده بودجه روسیه است)

اما این روند در پاییز ادامه پیدا نکرد. زیان شرکت های انرژی با افزایش قیمت انرژی جبران شد. این افزایش در ماه اوت به اوج خود رسید و تا پایان آن ماه قیمت گاز 460 درصد افزایش یافت.

در مجموع، آمار نشان می دهد که سهم انرژی در بودجه روسیه برای سال 2022 نسبت به سال گذشته 34 است. درصد افزایش یافته است.

اگرچه بودجه روسیه با متغیرهایی تنظیم شده است، اما به نظر غیرقابل پیش بینی نیست. پس از بحران انرژی در اروپا و زمستان سختی که در راه است، غرب تمایل چندانی برای تقویت تحریم ها نشان نمی دهد (به جز اینکه در برخی موارد حتی معاملاتی بین کشورهای اروپایی و روسیه انجام می شد). شواهد حاکی از آن است که هیچ شوکی به اقتصاد روسیه به دلیل تحریم ها در سال 2023 وارد نخواهد شد.

  جشنواره فروش محصولات عید غدیر خم گروه خودروسازی سایپا

روسیه همچنین قصد دارد زمستان آینده در اوکراین عملیات انجام دهد. شرایط به گونه ای نیست که روسیه را مجبور به عقب نشینی در موضوع اوکراین کند و روسیه این جنگ را بدون هزینه زیاد ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید