روسیه یک جنگنده برای حاج قاسم به عراق داده است

در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی با حامد هادیان تهیه کننده مستند محاصره 360 درجه درباره ناگفته های پروژه حصر آمرلی و حاج قاسم برای عراق به گفت وگو نشستیم.

به گزارش رجانی به نقل از جهان نيوز، شبکه های مختلف تلویزیونی در اواسط آذرماه مستندی با عنوان «محاصره 360 درجه» درباره شکست حصر شهر آمرلی عراق در سال 1993 با محوریت نقش سردار شهید سلیمانی، فرمانده، پخش کردند. نیروی قدس سپاه در این عملیات انجام شد. گزارشی از این مستند را در همین صفحه در تاریخ 5 دسامبر بخوانید. به بهانه نزدیک شدن به دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، با حامد هادیان، روزنامه نگار و مستندساز سازنده 360 درباره روند تولید این مستند، عملیات آمرلی و شخصیت سردار گفت و گو کردیم. درجات مستند. محاصره “. به خواندن ادامه دهید.

در مورد روند تولید فیلم های مستند کمی توضیح می دهید؟

از همان روزهای اولی که حاج قاسم شهید شد به فکر انجام کاری افتادم. من هم مثل بقیه از این حادثه غمگین شدم. ابتدا می خواستم از مراسم تشییع جنازه او فیلم و مستند تهیه کنم، اما فایده ای نداشت. بعد فکر کردم فرصت خوبی است که به عراق بروم و آنجا مستندسازی کنم، چون قبل از آن مستندسازان به دلیل مشکلات امنیتی و مخالفت با حاج قاسم حق هیچ کاری را نداشتند.

آیا قبل از شهادت حاج قاسم تلاش کردید؟

چندین بار سوال کردم و اقدام کردم اما اجازه ندادند. قبل از آن 2-3 مستند درباره همین آمرلی ساخته شده بود که نام حاج قاسم را ندارند. در حالی که مستند در مورد شکست محاصره آمریکاست، چیزی از فرمانده عملیات نمی گوید. دلیل این امر هم بحث حفاظت بود و هم سلیقه خود حاج قاسم. به همین دلیل است که ما عراق را نزدیک ترین و بهترین مکان برای مستندسازی می دیدیم، زیرا فکر می کردم فضا بازتر می شود و احتمالا دوباره فضا بسته می شود. در ابتدا نمی خواستم فقط درباره آمرلی فیلم بسازم، اما یکی از تم ها آمرلی بود. وقتی با یکی از دوستان به نام حامد حزباوی وارد عراق شدیم، احساس کردیم که موضوع آمرلی هنوز کار می کند و می توانیم به طور کامل در مورد آن صحبت کنیم. بنابراین یک ماه در عراق ماندیم و وقتی برگشتیم، 2-3 ماه دیگر به عراق برگشتیم و برای مصاحبه وقت پیدا کردیم.

  حزب الله و امل: عاملان کشتار اخیر سمیر جئوگیا و حامیانش هستند / پرونده سیاه فالانکس ؛ از جنایت صبرا و شتیلا تا کاخ عدالت لبنان

چه چیزی در مورد شکست محاصره آمرلی بود که شما را متقاعد کرد که به این موضوع بپردازید؟

حادثه آمرلی چند ویژگی داشت، از جمله به تعبیری اولین عملیات حاج قاسم در عراق علیه داعش و اولین شکست داعش در عراق. شکست محاصره آمرلی اولین و آخرین عملیاتی بود که همه گروه های عراقی در آن همکاری داشتند.

در مستند هم به این نکته اشاره شد اما شاید برای مخاطبان ایرانی کمی مبهم باشد

پس از سقوط صدام، گروه های مختلف عراقی از جمله سیاستمداران و قبایل، گروه های نظامی را در کنار خود داشتند. زمانی که داعش حمله کرد، 80 گروه رزمی عراقی فعال بودند که تحت کنترل ارتش عراق نبودند. دولت کنترل چندانی بر آنها نداشت. البته پس از صدور فتوا از سوی آیت الله سیستانی، اکثر آنها زیر پرچم حشد الشعبی بودند و در عین حال این عنوان رایج استقلال نسبی را دارند. آن زمان هنوز بسیج مردمی کامل نشده بود. سرایا خراسانی، کتب امام علی (ع) و حتی نهضت صدر که بعدها جزء خیزش مردمی نشد وجود داشت و اختلافات جدی داشت. خیلی کم پیش می آید که این گروه ها با هم کاری انجام دهند. شکست محاصره آمرلی تنها عملیاتی بود که همه پذیرفتند زیر نظر حاج قاسم عملیات کنند، در حالی که اگر فرماندهی آن عراقی بود ممکن بود این کار را نمی کردند. سابقه و شهرت حاج قاسم دلیل این امر بود.

در اولین عملیات جدی علیه داعش، سردار شهید سلیمانی از چهره های شناخته شده بین المللی بود که به نمایندگی از وی در این عملیات شرکت کرد؟

حاج قاسم شاید در رسانه ها شناخته شده نبود اما به طور غیر رسمی شناخته شده است. حاج قاسم یکی از پیوندهای ایران و عراق در آن زمان بود و فردی که از حاج قاسم برای فرماندهی این عملیات دعوت کرد، نخست وزیر عراق بود. در اولین شبی که داعش از طریق موصل به عراق حمله کرد، حاج قاسم به دعوت نوری مالکی وارد عراق شد. علاوه بر این، در این سال ها با وجود اینکه گروه های شبه نظامی وجود داشتند، بسیاری از این گروه ها کوچک بودند و آموزش نظامی چندانی ندیدند. بنابراین برخی از این گروه ها بیشتر یک ژست بودند تا یک گروه جنگی جدی. از سوی دیگر ارتش عراق که پس از حمله داعش به نوعی منهدم شد. حاج قاسم در این میان به دلیل تجربه و سوابق خود یک سرباز حرفه ای بود و شباهت های بسیار کمی در گروه های نظامی عراق وجود داشت. شاید ابومهدی المهندس چنان ویژگی هایی داشت که خود را سرباز حاج قاسم هم می دانست. در مدت سه ماه آزادی آمرلی، حاج قاسم در بغداد بود و کمک های زیادی به عراق کرد. حتی از خود نوری مالکی شنیدم که روسیه به عراق جنگنده نمی دهد اما حاج قاسم واسطه شد تا این اتفاق بیفتد. او تمام تلاش خود را کرد تا عراق بتواند علیه داعش اقدام کند. حاج قاسم از سوی دیگر تجربه دفاع مقدس، جنگ های منطقه ای و سوریه را داشت.

  راهپیمایی ۲۲ باخمن امسال در تهران برگزار می شود

گفتید در ابتدای شهادت سردار سلیمانی فکر می کردید که بعداً جای مستندسازی او بسته می شود. آیا این اتفاق افتاد؟

بسیاری از برنامه های حاج قاسم ناتمام مانده و ادامه دارد. بنابراین، صحبت در مورد بسیاری از این طرح ها می تواند یک مسئله امنیتی باشد و به یک طرح یا ایده آسیب برساند. بنابراین برخی از آنچه من گفتم هنوز وجود دارد. بالاخره سپاه قدس یک سازمان نظامی است. یکی از شانس هایی که برای آمرلی داشتیم این بود که فضای عملیات نیز غیرنظامی بود نه کاملا نظامی. در مورد بسیاری از عملیات ها چیزهایی وجود دارد که نمی توان گفت. در عراق حتی خیلی ها از حاج قاسم حمایت کردند اما بعد از شهادت ایشان احساس کردند نزدیکی به حاج قاسم به صلاح نیست. مثلاً خلبان هلیکوپتری را پیدا کردیم که حاج قاسم را به آمرلی رساند. او با ما صحبت کرد اما حاضر به مصاحبه نشد. می گفت اگر با او مصاحبه شود و شناسایی شود، آمریکایی ها می توانند شغل او را در ارتش عراق بگیرند.

شاید بسیاری از مخاطبان فکر کنند که کار اصلی حاج قاسم در عراق بر جنگ با داعش متمرکز شده است. از آنجایی که داعش از بین رفته است، پس چه نقشه ای برای حاج قاسم ناتمام مانده است؟

یک تفاوت قدیمی بین شیعه، سنی و کرد در عراق وجود دارد. وقتی داعش حمله کرد، آمریکا وارد نشد چون می خواست عراق را تجزیه کند. یکی از پروژه های بزرگ آمریکا، تجزیه عراق است. من احساس می کنم یکی از بخش های عمده کار حاج قاسم جلوگیری از تجزیه عراق بوده است که هنوز ادامه دارد. مخالفت با نفوذ اسرائیل در بخش کردها و مخالفت با ایالات متحده ممکن است همین برنامه ها باشد. در عین حال، تهدیدات داعش و گروه های مشابه پایان نیافته و در غرب عراق وجود دارد. همچنین اختلافات جدی بین گروه های شیعه در عراق وجود دارد که هر لحظه می تواند بحران ایجاد کند. حاج قاسم مجموعه ای از پروژه های مختلف صلح سازی را رهبری می کند که در حال حاضر در حال انجام است.

  خشم "شاملو" از مجموعه اشعار "براهنی"

ما تصاویر آرشیوی بسیاری از مسائل انقلابی، حفاظت مقدس و شهدا داریم. آیا شهید سلیمانی هم همین مشکل را دارد؟

بله دلایل مختلفی وجود دارد. عکس های زیادی از حاج قاسم وجود دارد و برخی از آنها متعلق به مدرسه حاج قاسم یا نیروی قدس است. اما پشتیبان گیری از هر دو مشکل است زیرا برخی دلایل امنیتی دارند یا می خواهند در آینده یک پروژه بزرگ با آنها بسازند. بخشی از آرشیو مستند «محاصره 360 درجه» را از عراقی ها گرفتیم. بعد از اینکه عکس های اصلی را گرفتیم و آنها را دیدیم، این مجموعه ها تصمیم گرفتند عکس هایی را به ما بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید