روشی جدید برای پرداخت چک

13011 خبر اولیه

به گزارش تحریریه به نقل از بانک مرکزی، دکتر مهران محرمیان در گفت و گو با رسانه ملی درباره نحوه مسدودسازی حساب های صادرکننده چک برگشتی گفت: شبکه بانکی. بخشی از این قانون در حال حاضر اجرا می شود. یعنی اگر فردی در بانکی چک داشته باشد و چکش برگشت داده شود، مبلغ مربوطه از تمام حساب های او در همان بانک برداشت می شود و در صورت کافی بودن وجه چک واریز می شود.

این کارمند بانک مرکزی یادآور شد: در بخشی دیگر از قانون آمده است که به میزان کسری چک برگشتی، سایر حساب های صادرکننده چک برگشتی در کل شبکه بانکی مسدود و در نهایت طبق قانون عمل خواهد شد. روش. به دنبال آن قوه قضاییه از این حساب خارج شد. بنابراین اگر شخصی در پنج بانک حساب داشته باشد و چک وی به بانک اول برگشت داده شود، موجودی تمامی حساب ها محاسبه می شود و در مرحله بعد مانده موجودی چک برگشتی به ترتیب از بالاترین تا بلوکه می شود. کمترین تعادل . .

وی در مورد اینکه چگونه فردی که چک برگشتی دارد از مسدود شدن حسابش مطلع می شود، گفت: البته از طریق راه های ارتباطی هر بانکی می توان این کار را انجام داد. اما این یک پروسه بسیار طولانی است که در آن شخص به قوه قضاییه مراجعه می کند، قوه قضاییه با بانک ها مکاتبه می کند، بانک ها بقیه قوه قضاییه را برمی گردانند و غیره. البته این فقط مربوط به چک های برگشتی نیست، بلکه در تمامی موارد مربوط به توقیف دارایی های شخصی شبکه بانکی، روال به همین شکل و به همین اندازه است. بنابراین قرار است این کار به صورت آنلاین انجام شود و فرد بتواند از طریق راه های ارتباطی بانک خود از وضعیت مسدودی حساب خود مطلع شود.

  نحوه خرید بلیت فیلم های جشنواره فیلم فجر

معاون فناوری های نوین درباره نحوه رفع انسداد از حساب های صادرکننده چک های بدون وثیقه گفت: روال رفع انسداد به همان صورتی است که تاکنون انجام شده است. به عبارت دیگر صادرکننده چک بلامحل باید رضایت دارنده وجه را برای رفع حصر جلب کند که در عمل با پرداخت مبلغ انجام می شود و سپس همین رویه به صورت معکوس انجام می شود، اقدامات مسدود شده و وجوه آزاد می شود. .

این مقام مسئول بانک مرکزی در تشریح اجرای آزمایشی این طرح گفت: ماهیت آزمایشی این طرح این است که فرصت محدودی برای پنج بانک دیگر وجود دارد تا آزمایش های لازم را برای راه اندازی هر چه سریعتر این سرویس انجام دهند. علاوه بر این، از آنجایی که تعداد چک های برگشتی در روز زیاد است، اطمینان از عملکرد زیرساخت های فنی ضروری است. بنابراین دوره آزمایشی این طرح دو هفته است و پس از آن برای کل شبکه بانکی و تمام چک های برگشتی مهم است.

قائم مقام وزیر فناوری های نوین در پایان خاطرنشان کرد: موضوع داغ بر اساس قانون برای تمامی بازرسی های قدیم و جدید اعمال می شود و محدود به بازرسی های جدید صید بنفش نیست.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید