روند نزولی قیمت دلار در تیر 1401 با بازدهی منفی

به گزارش رجانیوز، قیمت دلار در تیرماه امسال پس از ماه ها افزایش، وارد سیر نزولی شد و شاخص بازدهی آن منفی 0.31 درصد را ثبت کرد.

نرخ دلار که در ماه های اخیر روندی صعودی داشت و رکوردهای جدیدی را به نام خود ثبت کرد، اما در تیرماه امسال تغییر مسیر داد و در جهت عکس حرکت کرد. ماه گذشته بازدهی نرخ دلار در بازار آزاد رشد منفی 0.31 درصدی را به ثبت رساند و در محدوده قیمتی 30 تا 32 هزار تومان در نوسان بود.

معاملات تیرماه امسال را می توان در چهار دوره کاهش، ثبات، افزایش و نزول در نظر گرفت. در پنج روز اول تیرماه قیمت دلار از 32 هزار تومان به 30 هزار تومان کاهش یافت و در این شرایط بسیاری از دلالان که همواره از نوسانات بازار ارز برای کسب سود بیشتر سوء استفاده می کردند، ناکام ماندند. هجوم فروشندگان دلار از خریداران در بازار پیشی گرفت.

بر اساس این گزارش، در 19 تیرماه دلار به قیمت 32 هزار تومان بازگشت اما در اواسط تیرماه در محدوده 31 تا 32 هزار تومان تقریبا ثابت ماند. نرخ دلار در بازار آزاد 24 تا 23 تیرماه با قیمت 31 هزار و 500 تومان در نوسان بود.

نرخ دلار در بازار آزاد هر چند در بازه زمانی 23 تا 7 تیرماه به طور میانگین 500 تومان افزایش یافت، اما در روزهای پایانی تیرماه به کاهش خود ادامه داد. در نهایت در آخرین روز تیرماه دلار در بازار آزاد 31800 تومان معامله می شد و بازدهی تیر 1401 آن منهای 0.31 درصد بود.

  روند رو به رشد در آمار تاج / شناسایی 1932 بیمار جدید و 37 فوت

کارشناسان بازار ارز معتقدند روند کاهشی نرخ دلار در تیرماه تحت تاثیر سیاست بانک مرکزی در دولت بوده است.

بانک مرکزی در تازه ترین اقدام خود خرید و فروش دلار را با نرخ توافقی در صرافی های معتبر اجرا کرد. بنابراین اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با مراجعه به صرافی های مجاز دارایی خود را با نرخ توافقی به متقاضیان بفروشند.

سیاست گشایش مبادلات به روبل که یکی از سیاست های بانک مرکزی برای افزایش ارزش ریال در برابر دلار و مبادلات تجاری با همسایگان بر اساس ارزهای ملی است و به گفته رئیس کل بانک مرکزی در آینده نزدیک. در آینده سامانه ای برای تجارت با سایر ارزهای ملی مانند لیر، درهم، دینار و غیره باز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید