روند کاهشی نرخ تورم در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت

گروه اقتصاد رجانیوز: عبدالمجید شیخی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص پیش بینی نرخ تورم در سال آینده اظهار داشت: دو نظریه تورم وجود دارد که یکی نظریه مکانیکی است که رابطه بین حجم نقدینگی و نرخ تورم را بیان می کند و دیگری نظریه تورم است. یک نظریه رفتاری و رابطه بین حجم نقدینگی با رفتار مردم و انتظارات تورمی تحلیل می‌کند.

وی افزود: اگر انتظارات تورمی را سرکوب کنیم، تورم متوقف می شود. البته باید با سیاست‌های تعرفه‌ای تجاری که دولت انجام داده و در کنار آن بنگاه‌های نیمه تعطیل را احیا کرده است، سایر عوامل خارجی افزایش قیمت نیز کنترل شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: ترکیب سیاست های تعرفه ای واردات و صادرات و رونق تولید باعث می شود مردم احساس کنند که شرایط تولید و عرضه بهتر شده است.

وی در خصوص راهکارهای کنترل تورم گفت: اقتصاد ما همچنان تحت تاثیر نوسانات نرخ دلار و یورو است و باید به سمت حذف دلار و یورو از مبادلات اقتصادی حرکت کنیم که مبادلات پولی دوجانبه و چندجانبه باید انجام شود. اجرا شود و دلار و یورو از معاملات حذف شود.

شیخی با تاکید بر اینکه باید جلوی فرار مالیاتی را بگیریم، گفت: مبادلات پولی باید رصد شود و مالیات بر عایدی سرمایه، خانه های خالی، نقل و انتقالات ارزی و خرید سکه و مبادلات سفته بازانه مسکن، زمین و خودرو متوقف شود و ارزش پولی حفظ شود. پایدار باشد و ایجاد اعتبار در سیستم بانکی را به صفر برساند زیرا ابزاری برای ایجاد نقدینگی و تورم است.

  ممنوعیت تردد مسافران از 9 کشور

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: هیچ عامل قابل پیش بینی وجود ندارد که اقتصاد کشور در سال آینده دچار مشکل شود و امیدواریم وضعیت اقتصادی بهتر شود.

وی ادامه داد: اقدامات دولت سیزدهم در حوزه تولیدی از جمله ساخت مسکن نهضت ملی نه تنها باعث کاهش قیمت سبد مصرفی خانوارها می شود، بلکه با ایجاد 300 واحد باعث ایجاد اشتغال و افزایش درآمد و بهبود وضعیت اقتصادی می شود. مکان های کار

دیدگاهتان را بنویسید