رویکردی متفاوت به تیم اصلی

7858 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله مرکز تحقیقات الجزیره قطر در گزارشی با عنوان «ایران و روند مذاکرات؛ از فاطمه الصمدی، محقق و استاد دانشگاه اردن و کارشناس ایران در مرکز تحقیقاتی که بر مسائل مربوط به ایران، ترکیه و آسیای مرکزی تمرکز دارد، نوشت: صفحه توئیتر زمان بازگشت به مذاکرات ایران و جامعه جهانی 8 آذر 1390 (17 آذرماه سال جاری) نشان می دهد که رویکرد مذاکره کننده تیم دولت رئیسی با تیم دولت روحانی متفاوت خواهد بود.

اردنی گفت: در آخرین ماه از دولت روحانی، ایران چندین دور مذاکرات فشرده با جامعه جهانی برای احیای توافق هسته ای انجام داده است، اما علیرغم خوش بینی ها، مذاکرات شکست خورده و پیچیدگی موضوعات مطرح شده در این مذاکرات وجود دارد. محقق اضافه کرد. در گزارش شما ثابت شده است. سپس انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شد که نخبگان اصولگرا را به قدرت رساند. اصولگرایان درباره روابط با آمریکا و نحوه مقابله با تحریم ها دیدگاه های متفاوتی دارند. افرادی انتخاب شده اند که از توافق هسته ای ناراضی هستند و به شدت از روند مذاکرات انتقاد می کنند. با این حال نمی توان گفت که ایران علاقه ای به دستیابی به توافق ندارد. اما تیم مذاکره کننده جدید رفتاری متفاوت از تیم مذاکره کننده قبلی دارد.

به گزارش این اندیشکده قطری، پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای با ایران در سال 2018 و اعمال تحریم های ضدایرانی و اتخاذ سیاست فشار حداکثری، این کشور از سال 2019 به تدریج تعهدات خود در توافق هسته ای را کاهش داده است. مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه اقدام کرده و دولت را مجبور به اجرای طرح های مجلس در قبال شکست توافق هسته ای کرده است. اما اظهارات مقامات ایرانی نشان می دهد که در صورت پایبندی آمریکا به تعهدات خود، ایران به تعهدات خود باز می گردد. مقامات ایرانی در همه سطوح بر این موضوع تاکید کرده‌اند و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، چارچوب محکمی را برای مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران در مورد لزوم لغو همه تحریم‌ها تعیین کرده است. ایران صداقت طرف آمریکایی را پیش نیاز اجرای تعهدات خود خواهد دید.

  آب پاک کنفدراسیون فوتبال آسیا در دستان استقلال و پرسپولیس

در بخشی دیگر از گزارش مرکز تحقیقات الجزیره می خوانیم: ایران سیاست خارجی متفاوتی برای مقابله با این تحریم ها دارد. ایران بیش از هر زمان دیگری به چین نزدیک شده است. رئیس جمهور بر سیاست لغو تحریم ها و افزایش تولید داخلی و عدم پیوند اقتصاد ایران به توافق هسته ای تاکید می کند. ایران علیرغم حملات مکرر به برنامه هسته ای خود از جمله انفجار تاسیسات نطنز و ترور محسن فهری زاده به توسعه برنامه هسته ای خود ادامه داده است. در واکنش به حمله به تاسیسات نطنز، این کشور غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد را آغاز کرد.

جایگزینی برای توافق هسته ای برای ایران

اندیشکده قطری درباره جایگزین توافق هسته ای نوشت: با وجود تلاش های آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت از ایران، این کشور به صادرات نفت خود ادامه می دهد. بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، تولید نفت ایران در مارس ۲۰۲۱ به ۲.۳ میلیون بشکه در روز رسید. گزارش رویترز همچنین نشان می دهد که ایران در آوریل امسال 2.5 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است که در دو سال گذشته بی سابقه بوده است. به نظر می رسد چین مهم ترین بازار نفت ایران باشد و ایران در تلاش است صادرات نفت به هند را از سر بگیرد.

در عین حال، در حالی که ایران به آرامی به سمت مذاکرات پیش می رود، تلاش می کند این مذاکرات را به موضوع هسته ای ایران محدود کند. ابراهیم رئیسی در سفرهای خود به داخل کشور به ویژه شهرها و حومه شهرها تلاش کرده تا با رفع نیازهای مردم از میزان نارضایتی و آشوب بکاهد. در خارج از کشور، تیم اصلی دولت در تلاش است تا به توافق برسد. دولت ایران نیز به کندی در این مسیر حرکت می کند و توانایی های خود را افزایش می دهد و با چین قرارداد امضا می کند. ایران با این پیام که سیاست صبر راهبردی ایران در دولت روحانی پایان یافته است، گفت وگو با کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی را آغاز کرده است.

  اسکن "قهرمان" آغاز شده است

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید