رویکرد شورای تشخیص برای تدوین سیاست های مشترک نیاز به اصلاح دارد.

گروه اقتصادی-رجانیوز: احسان خاندوزی در نشستی که در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در خصوص لزوم تغییر سیاست های کشور در برنامه هفتم برگزار شد، اظهار کرد: امروز این اولویت جدی برای سیاستمداران کشور است که برای تدوین برنامه هفتم توسعه وقت بگذارند.

به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم وزیر اقتصاد گفت: در گروه کارشناسان می توان در تدوین برنامه های توسعه با آزادی بیشتری نسبت به طرح جدید اظهار نظر کرد، یکی از مقاطع آسیب زا در گذشته نوع برخورد مجمع برای تعیین مصلحت در تدوین بود. سیاست های کلی اگر این رویکرد اصلاح شود، نتیجه برنامه هفتم متفاوت و متمایز خواهد بود.

کندوزی ادامه داد: رویکرد جایگزین جهت گیری مجمع تشخیص این است که مشخص شود برنامه پنج ساله محل رسیدگی به همه مشکلات کشور نیست. اگر انتخاب خط مشی در سیاست های کلی توسعه برنامه اصلاح شود، به عنوان مثال. تنها انتخاب های استراتژیک مهم تعیین می شود، این می تواند منجر به تغییرات اساسی شود.

به گفته وزیر اقتصاد، با توجه به محدودیت‌های بوروکراسی در کشور برای مقابله همزمان با چندین معضل، رویکرد تدوین سیاست‌های مشترک و تدوین برنامه‌های توسعه باید تغییر کند. اگر این اتفاق نیفتد، وضعیت با ده ها هزار ساخت و ساز تکرار می شود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در سطح مسائل مشکل اصلی ناآگاهی از راهکارهاست. اگر مهمترین سند مالی یعنی. بودجه دولت بحث برانگیز است، این موضوع قطعا نتایج خود را در قالب تبعات خارجی نشان خواهد داد، برنامه ششم توسعه نیز از همین نوع بود و به اختلافات دامن زد. بر این اساس نمی توان انتظار رشد اقتصادی و کنترل تورم را داشت.

  فوری / بمب خبری بودجه 1401 منفجر شد

وی به عنوان سومین نکته در تهیه برنامه هفتم توسعه گفت: خود اجرای این برنامه توسعه نیازمند تغییرات جدی است. نمی توان از این بوروکراسی و اقتصاد سیاسی موجود کشور انتظار تغییرات چشمگیری داشت.

دیدگاهتان را بنویسید