رویکرد موازی ایران در سیاست خارجی تغییری نکرده/ واحد پولی اقتصاد منطقه را تحریک خواهد کرد

گروه بین الملل رجانیوز: معاون دیپلماسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: رویکرد و سیاست ایران در روابط خارجی رویکردی متوازن است و حتی در صورت دستیابی به توافق برجام، موانع موجود در روابط ایران و غرب است. حذف شده، جمهوری اسلامی ایران هرگز دوستان خود مانند چین، روسیه یا هند را رها نخواهد کرد، فراموش نخواهد کرد.

مهدی صفری در بخشی از گفت‌وگو با شبکه خبری فونیکس چین (پیش از گفتگوی تلفنی اخیر روسای جمهور جمهوری اسلامی ایران و چین)، تاکید کرد: سیاست اساسی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تعادل در خارج است. روابط

صفری در پاسخ به این سوال که برخی چینی‌ها نگران این هستند که اگر روابط ایران و غرب در چارچوب برجام شکل بگیرد، ممکن است روابط تهران و پکن تحت الشعاع قرار گیرد، این سوال را به صراحت رد کرد و اراده دولت را نشان داد. 13. وی در اتخاذ رویکرد متوازن در سیاست خارجی تاکید کرد: جای نگرانی نیست. رئیس جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است که رویکرد اصولی دولت در حوزه سیاست خارجی، رویکردی متوازن است و اگر روابط ایران و غرب عادی شود، در صورت دستیابی به توافق برجام، غیرممکن است. دوستان خود از جمله چین را فراموش کند و این سیاست اصلی جمهوری ایران بر اساس تعادل در روابط خارجی تغییر نخواهد کرد.

ارز واحد اقتصاد منطقه را تقویت می کند

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص همکاری های اقتصادی با کشورهای شریک تجاری گفت: ما علاقه مند به گسترش همکاری ها به ویژه در حوزه اقتصادی با کشورها و حتی در زمینه همکاری های اقتصادی با کشورهای منطقه هستیم. جمهوری اسلامی پیشنهاد واحد پولی را داد به این ترتیب می توان با کشورهای مشترک المنافع آسیای مرکزی، روسیه، چین، هند و پاکستان اتحادیه اقتصادی ایجاد کرد.

  آیا ایران خودرو سالانه 1500 میلیارد تن در رژیم باکو هزینه می کند؟

صفری درباره ایده واحد پولی توضیح داد: ما معتقدیم اگر اعضای سازمان همکاری شانگهای ارز مشترکی داشته باشند، می توانیم آن را به کشورهای منطقه اکو تعمیم دهیم. حتی این ارز مشترک را می توان به بریکس تعمیم داد زیرا چین، روسیه و هند سه عضو اصلی پنج عضو این سازمان مهم جهانی هستند، بنابراین ارز واحد سازمان همکاری شانگهای می تواند به منطقه بریکس به عنوان Okay تعمیم یابد. این ابتکار همکاری اقتصادی کشورها را به هم نزدیکتر می کند.

وی در خصوص پروژه «کمربند و جاده» و اتصال چین به اروپا از این طریق و چالش ها و فرصت هایی که این پروژه ممکن است برای ایران داشته باشد، گفت: من به صراحت می گویم که ما با این موضوع مشکلی نداریم، چین باید علاقه آشکار خود را نشان دهد. . و در زمینه زیرساخت همکاری کنند.

صفری درباره سند همکاری 25 ساله ایران و چین نیز گفت: در چارچوب این قرارداد فرصت های زیادی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد. این فرصت را نباید از دست داد. ما سابقه همکاری خوبی با چین داریم و این روند باید از سر گرفته شود.

سفر پوتین به تهران نتایج بسیار خوبی داشت

این مقام جمهوری اسلامی ایران در تشریح دستاوردهای سفر اخیر ولادیمیر پوتین به تهران گفت: این سفر یک فعالیت بسیار مهم، بلند مدت و راهبردی در بخش های مختلف از جمله ترانزیت و انرژی و به ویژه در حوزه انرژی است. توسعه سرمایه گذاری، دستاوردهای بسیار خوب

صفری با توجه به اهمیت استفاده از ارزهای ملی ایران و روسیه برای فعالیت های تجاری و همچنین همکاری دو کشور در زمینه انرژی و نفت، گفت: موضوع حذف دلار از مبادلات تجاری به این معناست. کاری که چین و روسیه با هم انجام داده اند، ما نیز همین کار را با روسیه انجام داده ایم.

  آخرین آمار در مورد تاج در کشور ؛ 223 بیمار دیگر جان خود را از دست دادند

وی افزود: ما از مدت ها قبل چنین پیشنهادی را به چین داده بودیم اما سیگنال مثبتی از چین دریافت نکردیم اما وقتی روسیه این موضوع را با ما مطرح کرد از آن استقبال کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا روسیه با توجه به مشکلات اقتصادی (تحریم) خود تا چه اندازه می تواند در حوزه سرمایه گذاری در ایران و حمایت از اقتصاد آن کشور نقش داشته باشد، گفت: اگرچه شما در سوال، شما اشاره کردید که اقتصاد روسیه دچار مشکل است، اما باید گفت که روسیه مانند گذشته نفت و گاز خود را می فروشد و به نظر من رشد اقتصادی روسیه ادامه دارد.

صفری در بخشی از این گفت و گو تاکید کرد که فرصت های همکاری بین کشورها برای همیشه وجود نخواهد داشت و خوب است کشورها قدرت فرصت های به وجود آمده را برای گسترش همکاری ها بدانند و بدون شک استفاده از فرصت های مختلف همکاری ها منجر به توسعه همکاری ها خواهد شد. شرایط برد-برد برای کشورها

دیدگاهتان را بنویسید