رکود اقتصادی ایالات متحده فراتر از تصور است

14500 خبر اولیه

طبق سرمقاله ای، اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه دوم سال جاری، یعنی دومین سه ماهه متوالی انقباض اقتصادی، به معنای رکود اقتصادی، 0.9 درصد کوچک شد. در پاسخ به اعداد نگران کننده، کاخ سفید سعی کرد اوضاع را آرام کند و خاطرنشان کرد که کاهش تعجب آور نبود زیرا رشد اقتصادی در واکنش به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو کاهش یافته است.

اما اشتباه نکنید، وضعیت اقتصادی آمریکا واقعاً نگران کننده است. زیرا حتی اگر فدرال رزرو در این کشور رکود ایجاد کند، باز هم رکود است و نه تنها بسیار خطرناک است، بلکه راه حلی که فدرال رزرو به دنبال آن است در بهترین حالت ناقص و قدیمی به نظر می رسد.

ابتدا باید بدانیم چرا فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش می دهد. به بیان ساده، این کار برای مهار تورمی انجام می شود که از سال 1981 به بالاترین حد خود رسیده است و عمدتاً ناشی از افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی است. بر اساس تصمیم فدرال رزرو، تورم با هزینه های خارج از کنترل مصرف کنندگان تقویت می شود. فدرال رزرو معتقد است که افزایش نرخ بهره و گران‌تر کردن وام‌گیری برای کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان باید به آرام کردن اقتصاد در حال مبارزه، کاهش هزینه‌ها و مهار تورم کمک کند.

اما راه حل ناقص به نظر می رسد. اعتقاد بر این است که افزایش هزینه ها، با حمایت از افزایش دستمزدها و تقاضای متوقف شده ناشی از بیماری همه گیر، همراه با محرک های مالی دولت، باعث تورم می شود. در واقع هیچ یک از اینها درست نیست. دستمزدها به صورت واقعی کاهش یافته است و به نظر می رسد تقاضا فقط به سطح قبل از همه گیری بازگشته است و بسیاری از بخش ها هرگز از کمبود تقاضای ناشی از همه گیری بهبود نمی یابند.

  پیام ویدئویی مقاومت لبنان: شما در تیررس قرار دارید

برعکس، به نظر می‌رسد شرکت‌هایی که از بحران فعلی برای افزایش قیمت‌ها استفاده می‌کنند، مقصر اصلی هستند و حتی کاخ سفید نیز می‌تواند به آن اعتراف کند. یعنی عدم رقابت یکی از محرک های اصلی تورم است. این امر در بخش انرژی بیشتر مشهود است، زیرا شرکت هایی مانند BP، Exxon، Shuran و Shell به دلیل افزایش قیمت سوخت و خرید غیرقانونی سهام، سودهای بی سابقه ای کسب کردند.

این به این معنی است که این یک مسئله طرف عرضه است، نه یک مشکل طرف تقاضا، چیزی که سیاست پولی فعلی سعی در حل آن دارد. مشکل دیگر عرضه این واقعیت است که همه گیری کرونا هنوز تمام نشده است. افزایش عفونت با سویه های BA.4 و BA.5 Omicron می تواند نیروی کار قابل توجهی را از کار بیاندازد. این امواج متوالی عفونت، محدودیت های اصلی در زنجیره تامین هستند.

توجه به این نکته مهم است که تغییرات آب و هوایی یکی دیگر از محدودیت های عرضه است. تک تک صنایع در این سیاره تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار دارند و سال گذشته شاهد رویدادهای آب و هوایی بودیم که صنایع مهمی مانند نجاری، نیمه هادی ها و مواد غذایی اصلی را مختل کرد. البته با بدتر شدن اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی، این مشکلات همچنان ادامه دارد.

در عین حال، واکنش دولت به تغییرات اقلیمی بدون ارائه جایگزین‌های کافی برای کاهش مشکلات کافی نبوده و عدم سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید نفت و گاز تنها باعث افزایش هزینه‌های انرژی و سود بی‌سابقه‌ای برای فسیل‌های عظیم می‌شود. سوخت شرکت ها بنابراین به جای تصویب یا ارائه طرحی در کنگره برای پایان دادن به همه گیری، رسیدگی به تغییرات آب و هوا یا حذف انحصارها، فدرال رزرو برای مقابله با هزینه های مصرف کننده بسیار بالا وارد عمل می شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

آنچه در مورد چشم انداز اقتصادی کنونی نگران کننده به نظر می رسد این است که هیچ سناریو تاریخی قابل مقایسه ای برای راهنمایی ما وجود ندارد. در اواخر دهه 1970 و 1980، زمانی که جهان با رکودها و تورم های مشابه دست و پنجه نرم می کرد، رکود تورمی، جهانی شدن – ادغام اقتصاد جهانی – به رشد اقتصادی کمک کرد و بازارهای جدیدی را برای ملیت های مختلف آمریکایی باز کرد.

در این مدت شاید هیچ چیز موثرتر از عادی سازی روابط تجاری آمریکا و چین و همچنین سیاست های اصلاحی نبوده است. اما اکنون تنش و جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده، تحت رهبری ایالات متحده برای منزوی کردن اقتصادهای غربی از چین، اقتصاد جهان را به سمت عدم رشد سوق داده است.

یعنی تلاش‌ها برای جهانی‌شدن در حال آزمایش است و دنیای غرب تلاش می‌کند روسیه را از اقتصاد جهانی کنار بگذارد که شرایط معکوس را برای یک دوره موفق جهانی شدن ایجاد می‌کند. این مشکل تنها باعث افزایش موانع اقتصادی پیش روی زنجیره تامین آمریکا و غرب خواهد شد. علیرغم اظهارات آرامش بخش کاخ سفید، اقتصاد ایالات متحده در رکود عمیقی قرار دارد و ابزارهایی که فدرال رزرو برای حل رکود همراه با تورم ناپایدار استفاده می کند، کافی نیست و سیاست دولت ایالات متحده در هر سطحی اوضاع را بدتر خواهد کرد.

منبع: ابنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید