رکورد تورم در اروپا – بررسی تحریریه رسانه ها

بر اساس این سرمقاله، افزایش هزینه های انرژی باعث افزایش قیمت مصرف کننده در بسیاری از کشورهای اروپایی شده است. برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال حاضر بالاترین تورم را در چند دهه اخیر تجربه می کنند.

داده های رسمی آژانس آمار دانمارک نشان می دهد که قیمت مصرف کننده در دانمارک به بالاترین سطح خود در 38 سال گذشته رسیده است.

بر اساس گزارش آژانس، شاخص قیمت مصرف کننده دانمارک (CPI) از 5.4 درصد در ماه مارس به 6.7 درصد در آوریل رسید.

قیمت ها به دلیل افزایش هزینه های جهانی انرژی در نتیجه درگیری روسیه و اوکراین افزایش یافته است. این آژانس می گوید محرک های اصلی تورم در دانمارک برق، گاز طبیعی، غذا و تنباکو هستند.

داده ها نشان می دهد که قیمت کالاها در سال گذشته 10.3 درصد افزایش یافته است که بالاترین سطح از نوامبر 1982 است. تورم اصلی، بدون احتساب انرژی و مواد غذایی، در دانمارک به 3.6 درصد رسید که بالاترین سطح سال 1990 است. البته تورم در ماه مارس 3.2 درصد بود.

دانمارک تنها کشوری نیست که از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین و تحریم های غرب علیه مسکو از افزایش قیمت ها رنج می برد. قیمت سوخت و مواد غذایی در سراسر جهان طی دو ماه گذشته به دلیل ترس از قطع برق در روسیه و اختلال در زنجیره تامین به شدت افزایش یافته است.

تورم در آلمان حداکثر به چهار دهه می رسد

تورم در آلمان نیز به بالاترین حد خود در چهار دهه گذشته رسیده است. آمارهای رسمی نشان می دهد که تورم در آلمان در ماه آوریل به بالاترین حد خود از سال 1981 رسیده است که دلیل آن افزایش قیمت نفت، گاز و پتروشیمی است.

  سهم 61 درصدی بانک ها در ایجاد نقدینگی برای 11 ماه از سال 1400

طبق گزارش اداره آمار فدرال، قیمت‌های مصرف‌کننده که برای مقایسه با سایر داده‌های تورم در اتحادیه اروپا (HICP) تعدیل شده‌اند، افزایش سالانه 7.8 درصدی را در آوریل در مقایسه با 7.6 درصدی در ماه مارس نشان می‌دهند.

بانک های مرکزی در ایالات متحده، بریتانیا و سایر کشورها نرخ بهره را برای مقابله با افزایش قیمت ها افزایش داده اند. با این حال، بانک ملی دانمارک هنوز نرخ بهره اصلی خود را تغییر نداده است. در همین حال، بانک مرکزی اروپا با وجود افزایش تورم در منطقه یورو، نرخ بهره را بدون تغییر نگه داشت.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید