ریال هوشمند می شود پایگاه اطلاع رسانی رجا

از شهریور ماه ریال لباس های شیک خود را بر تن کرده است. بر اساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی «رمزیرال» به عنوان ابزار جدید پرداخت باید از ششمین ماه سال جاری و البته آزمایشی آغاز به کار کند.

با توجه به تغییر شرایط اقتصادی و همچنین توسعه فناوری های جدید، سال هاست که طرح های مختلفی برای ارتقای واحد پول ملی یا ریال در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است. یکی از این طرح ها که هنوز اجرایی نشده است، اصلاح پولی یا حذف چهار صفر از پول ملی است که برای واقعی سازی اسکناس با قدرت خریدشان مطرح شد. در سال‌های اخیر طرح دیگری برای استفاده از فناوری‌های نوین دیجیتال و تولد ارزهای دیجیتال در دستور کار قرار گرفته است که باید اجرایی شود.

اوایل پاییز سال گذشته صحبت هایی مبنی بر معرفی رمز ارز ملی بر مبنای ریال مطرح شد و رئیس کل بانک مرکزی رمز ارز ملی را یکی از مهم ترین موارد در دستور کار بانک مرکزی اعلام کرد. آزمایشی منتشر خواهد شد. 26 دی ماه سال گذشته رئیس کل بانک مرکزی از تصویب ارز دیجیتال ملی در شورای پول خبر داد و گفت: چارچوب اصلی ارز رمزنگاری شده یا ارز دیجیتال بانک مرکزی با نظر مثبت پولی و اعتباری طراحی می شود. اعضای شورا

این در حالی است که روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی از آغاز به کار رمزارال از شهریور ماه خبر داد. به گفته علی صالح آبادی رمزریال باید جایگزین اسکناس ریالی شود و با معنای جهانی آن متفاوت است. زمان شروع رمضانیال شهریور است و احتمالا در یکی از مناطق کشور آزمایشی آغاز خواهد شد.

وی در خصوص اقدامات بانک مرکزی در خصوص رمزیال گفت: مطالعات و اقدامات لازم برای رمزیال در حال انجام است و قرار است از شهریور ماه آغاز شود. صالح آبادی افزود: ارز رمزنگاری شده به جای همان اسکناس در دست مردم خواهد بود. به جای داشتن اسکناس، یک رمز عبور دارد. این مفهوم با مفهوم جهانی (رمزرز) متفاوت است. در «کریپتوکارنسی» ریال اسکناس جای خود را به ارز دیجیتال می دهد. وی تصریح کرد: رمزاریل از شهریورماه با تکمیل زیرساخت های لازم به بهره برداری می رسد. قبل از اجرای این طرح آموزش ها و اطلاعات کافی ارائه می شود تا مردم با سازوکار آن آشنا شوند. قرار بر این شد که رمزارز ابتدا آزمایشی را در یکی از مناطق آغاز کند و سپس در سراسر کشور پخش شود. صالح آبادی خاطرنشان کرد: اقدامات دولت و بانک مرکزی در خصوص ارزهای رمزپایه و نظارت در این حوزه در دولت در حال جمع بندی است. موضوع در اختیار محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور است که در حال بررسی تصمیم گیری در سطح دولت است.

  کنفدراسیون فوتبال آسیا بخشی از فعالیت فدراسیون فوتبال ایران را تعلیق کرد

تولد رمز ملی ریال در سال 1401

بانک مرکزی هدف خود را از ایجاد کد ریالی برای تبدیل اسکناس به یک شی قابل برنامه ریزی و برنامه ریزی اعلام کرد تا پول از طریق این فرآیند دارای یک شی هوشمند باشد. آنها قبول دارند که این کد ریالی قابل سرمایه گذاری نیست و فقط جایگزین اسکناس می شود.

پیش از این مهران محرمیان معاون فناوری بانک مرکزی در تشریح ویژگی های رمز ملی ریالی توضیح داده بود که در رمزی که در گوشی قرار می گیرد، بانک به عنوان شخص ثالث و واسطه ای که امکان انتقال پول را فراهم می کند، برمی دارد و اسکناس هایی که در جیب داریم به صورت الکترونیکی منتقل می شود.

محرمیان گفت: شهروندان در نگهداری پول و درآمد خود به اشکال مختلف آزادند و معمولاً مردم ترجیح می دهند از ترکیبی از اشکال مختلف دارایی (اسکناس، طلا، حساب بانکی و …) برای این منظور استفاده کنند. کریپتوکارنسی در واقع گزینه جدیدی را به توانایی شهروندان برای ذخیره دارایی ها اضافه می کند و مردم می توانند بخشی از پول خود را به عنوان ارز رمزنگاری شده نگه دارند و هر کسی می تواند به بانک رفته و ارز دیجیتال را در کیف پول الکترونیکی خود دریافت کند. همچنین میزان رمزهای ذخیره شده در کیف پول بسته به نوع کیف پول (کیف پول تجاری یا شخصی) متفاوت خواهد بود.

معاون فناوری های نوین وزیر فناوری های نوین در خصوص مسائل مربوط به نظارت بر ارزهای رمزپایه اظهار داشت: موضوع نظارت و رهگیری وجوه در رابطه با ارزهای رمزپایه و به ویژه ارزهای رمزنگاری شده بانک مرکزی به دقت مورد توجه قرار گرفته است. در واقع طراحی به گونه ای است که می توان وجوه را به صورت دقیق ردیابی کرد و حتی در صورت سرقت اطلاعات رمز عبور و هک گوشی هوشمند توسط سارقان و هکرها، امکان ردیابی و در نتیجه بالاترین سطح امنیت وجود دارد. برای رمزهای عبور نسبت به اسکناس ارائه شده و حتی امکان انتقال وسایل الکترونیکی نیز وجود داشت.

  عملیات امداد و نجات قربانیان سیل گذشته به پایان رسید

وقتی اسکناس بین افراد رد و بدل می شود، شخص ثالثی وجود ندارد. به عنوان مثال شما در شهر دیگری هستید و در ازای خرید محصول باید از حسابی به حساب دیگر پول انتقال دهید که برای آن نیاز به واسطه دارید. وقتی در مورد ارزهای رمزپایه صحبت می کنیم، هیچ واسطه ای وجود ندارد، به عبارت دیگر، همان اسکناس هایی که بین افراد بدون حضور شخص ثالث رد و بدل می شود، همین اتفاق در اینجا می افتد، با این تفاوت که در یک پلتفرم دیجیتال و در یک فوری. کارت بانکی ما به خودی خود پول نیست، بلکه در واقع وسیله ای است که ما به پول موجود در حساب به صورت الکترونیکی دسترسی داریم. هر اتفاقی برای بانک بیفتد، پول شخص در بانک سپرده می شود. اما در رمزی که داخل گوشی ما هست بانک به عنوان شخص ثالث و واسطه ای که امکان انتقال پول را می دهد حذف می شود و همان پول و اسکناس هایی که در جیبمان است به صورت الکترونیکی منتقل می شود. ارزهای رمزنگاری شده بانک مرکزی به اندازه ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی شوند. در حال حاضر 90 بانک مرکزی در سراسر دنیا پیش نویس رمزهای عبور را برای بانک های مرکزی تعریف کرده اند که برخی از آنها در دست بررسی است، برخی دیگر مقررات اتخاذ کرده اند و آماده ارائه رمز هستند، برخی نیز ارسال اولیه و آزمایشی را آغاز کرده اند و در چند کشور رمز عبور عملیاتی است و افراد این کشورها می توانند از رمز عبور در سراسر کشور استفاده کنند.

  مردم ماهی باحال می خرند - بررسی سرمقاله رسانه ها

کاهش سرعت گردش پول

در همین راستا نیما امیرشکری، کارشناس بانکداری الکترونیک در گفت و گو با «ایران»، برنامه بانک مرکزی برای انتشار کد ریالی را در راستای شناخت بیشتر ارزهای دیجیتال و ارزهای دیجیتال عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورها تاکنون از طریق بانک مرکزی خود پروژه ارزهای دیجیتال را راه اندازی کرده اند، افزود: چین، ونزوئلا و تا حدودی اسلوونی از جمله کشورهایی هستند که چنین پروژه ای را اجرا کرده اند.

وی گفت: علاوه بر اینکه بانک مرکزی با این پروژه تجربیات ارزنده ای در قانون گذاری و سیاست گذاری کسب کرده است، از ارزهای دیجیتال در جنبه های دیگری مانند کاهش هزینه انتشار و چاپ اسکناس نیز استفاده می شود.

وی ادامه داد: مهمترین نکته این است که ارز دیجیتال می تواند سرعت گردش پول را کاهش دهد. زیرا رمز با کاربر نهایی مرتبط است و پول قدرتمند شبکه بانکی محسوب نمی شود. بنابراین در صورت فراگیر شدن استفاده از رمزنگاری، با کاهش ضریب افزایشی، در نهایت می تواند در مهار تورم نقش داشته باشد. امیر شکاری همچنین در پاسخ به این سوال که رابطه رمزاریال با اصلاحات پولی چیست، گفت: این طرح ربطی به طرح اصلاح پولی و حذف چهار صفر از پول ملی ندارد و اندازه آن در حدی نیست که تاثیرگذار باشد. اقتصاد ملی

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید