زخم داغی که هر روز در دل آبادان تازه می شود

دوم خرداد بود که ناگهان برج های دوقلوی متروپل بر سر اهالی آبادان فرو ریخت و آنها را در سوگ ۴۳ نفر از عزیزانشان فرو برد. زخم متروپل هنوز تازه است. خرابه های ساختمانی که قرار بود محلی برای کسب و کار، تفریح ​​و… مردم باشد، حالا پس از گذشت نزدیک به سه ماه، تنها یادآور لحظات دلهره آور ریزش پل مترو است. بقایای پیکر بی جان این سازه غول پیکر که درست در مرکز شهر قرار دارد، هر روز گرم خانواده های قربانیان این حادثه را شاداب می کند و اجازه التیام بخشیدن به زخم هایشان را نمی دهد.

کسبه خیابان های منتهی به خیابان امیری آبادان محل برج های متروپل این روزها به دلیل محدودیت تردد و خطر احتمالی ریزش بقیه سازه کارشان به تاخیر افتاده و همچنین گلایه مند و منتظر تخریب کامل ساختمان هستند. کلان شهر و رفع محدودیت های رفت و آمد تا دوباره کسب و کارشان رونق بگیرد.

چند هفته پس از فاجعه متروپل و بیرون آمدن اجساد قربانیان از زیر آوار، تصمیم بر این شد که بقایای این سازه ظرف سه ماه تخریب شود تا مشاغل اطراف متروپل بتوانند در اسرع وقت فعالیت خود را از سر بگیرند. هیئت تامین استان نیز از منطقه آزاد اروند به عنوان کارفرما استفاده می کند که این طرح انتخاب شد.

اما به نظر می رسد تخریب مابقی این سازه به تعویق افتاده و به این زودی ها خبری از تخریب کامل آن نیست و همین موضوع باعث خشم مردم شده تا جایی که «احمد وحیدی» وزیر کشور نیز در سفر خود به آبادان گفت: اگرچه متروپل از شرایط بحرانی خارج شده و بحرانی نیست، اما مطالعات روش تخریب گسترش یافته است.

«جاسم کعب عمیر» یکی از شهروندان آبادانی به «ایران» گفت: بافت مخروبه متروپل در مرکز شهر و منطقه ای پرتردد قرار دارد و می توان گفت 40 درصد جمعیت آبادانی را تشکیل می دهند. هر روز از این منطقه عبور می کند.

این بنا مانند استخوانی است که در گلوی شهر گیر کرده و هر روز انزجار را در گلو و اشک در چشمانمان جاری می کند حتی خانواده هایی که در این مصیبت (به دلیل از دست دادن یکی از اعضای خانواده) تلخ نیستند تحمل کنند. قبلاً این ساختار وحشتناک را ببینید. از مسئولان آبادان و فرماندار تقاضا داریم اگر می خواهند از درد و غم آبادانی هایمان بکاهند وضعیت این سازه را در نظر بگیرند.

  سکه به کانال 12 میلیون تنی بازگشت

امکان تغییر پیمانکار تخریب متروپل

محمدرضا اسکندری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در گفت و گو با «ایران» گفت: بر اساس مصوبه هیئت تامین استان خوزستان، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به عنوان پیمانکار تخریب تعیین شد. از بقایای ساختمان متروپل آبادان که بر اساس روش آواربرداری و آواربرداری طبق جدول زمانبندی مشخص شده در مفاد قرارداد انجام شده است.

وی با اشاره به زمان بر بودن این فرآیند تصریح کرد: معاونت فنی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند طی چند روز گذشته به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در این خصوص هشدار داده است. وی خاطرنشان کرد: بر اساس مفاد قرارداد FIM بین سازمان منطقه آزاد اروند و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) 20 درصد از اعتبار برآورد شده از محل این سازمان به این قرارگاه پرداخت شده است.

اسکندری برخی از مشکلات فنی و تخلیه نشدن ساکنان اطراف ساختمان متروپل را یکی از دلایل اعلام شده از سوی قرارگاه حاتم الانبیاء (ع) برای تاخیر در اجرای تعهدات مندرج در معاهده عنوان کرد و ادامه داد: از این نظر واگذاری کار قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با تصویب شورای تامین استان خوزستان و با حضور وزیر کشور انجام شد و قاعدتاً اگر به دلیل شیفت پیمانکار باید یک هیئت تامین استانی تشکیل شود.

اسکندری با اشاره به درخواست سازمان منطقه آزاد اروند مبنی بر تشکیل جلسه شورای تامین استان خوزستان در هفته آینده، افزود: در صورتی که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در هفته جاری شروع به کار کند و طبق برنامه ادامه یابد، ادامه خواهد داد. با این کمپ کار کنید در غیر این صورت تا هفته آینده این مشکل را حل خواهیم کرد.

بقیه ساختمان متروپل باید هر چه زودتر تخریب شود

کورش حجاوی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان در عین حال با تاکید بر تسریع در تخریب بقیه سازه متروپل به «ایران» گفت: طبق اعلام کارگروه ستاد بحران استانداری متشکل از نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری، سازه باقیمانده تخریب متروپل ایمنی لازم را ندارد و باید در اسرع وقت با رعایت کامل الزامات فنی تخریب شود.

در ادامه به مردم توصیه می کنیم با وجود محدودیت های اعمال شده در خیابان امیرکبیر و در مجاورت سازه متروپل از نزدیک شدن به این سازه خودداری کنند.

  غذاهایی که فشار خون را کاهش می دهند

وی همچنین درباره انتشار گزارش کمیسیون ساخت و ساز شورای اسلامی توضیح داد که نظام مهندسی و شهرداری آبادان بیشترین تخلفات را در حادثه متروپل دارند، خوزستان قبلا به کمیسیون عمران دعوت شده بود و ما تمام مدارک خود را ارائه کردیم. از جمله هشدارهای کتبی در مورد تخلف متروپل و لزوم جلوگیری از ساخت آن. همچنین گزارش کمیسیون ساختمان قطعا پیگیر رسیدگی و پیگیری مراجع قضایی خواهد بود. وی افزود: البته کیفرخواستی از سوی دادستان استان خوزستان تنظیم شد و در این کیفرخواست سهم هر شخص حقیقی و حقوقی در تخلفات متروپل مشخص شد و این کیفرخواست به صورت آنلاین نیز منتشر شد و هرکسی می تواند آن را ببیند. .

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان خاطرنشان کرد: اما به عنوان نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان خوزستان لازم است چند نکته را توضیح دهم.

اولاً نظارتی که برای متروپل انتخاب می شود در سامانه سازمان نظام مهندسی ثبت نمی شود و قاعدتاً سازمان وقتی از وجود این نظارت اطلاعی ندارد نمی تواند اعمال نظارت کند.

البته به نظر ما این یک تخلف انتظامی است و این موضوع را به عنوان یک نهاد شبه قضایی به هیات انتظامی ناحیه ارجاع داده ایم.

البته باید در نظر داشته باشید که جدا از موضوع تخلف انضباطی، تذکرات فنی ناظر درست بوده اما به آنها توجهی نشده است. وی در پاسخ به این سوال که چرا در کیفرخواست تخلف رئیس سازمان نیم درصد و رئیس سابق دفتر نظام مهندسی ساختمان آبادان دو درصد اعلام شده است، گفت: این موضوع از سوی مراجع ذی صلاح در دست بررسی است. در نهایت همه باید قانون را رعایت کنند. وی همچنین خاطرنشان کرد: متاسفانه شهرداری آبادان بدون تایید نقشه های متروپل توسط نظام مهندسی پروانه ساختمانی صادر کرد که روال عادی و قانونی کار است و می توان گفت نقطه شروع تخلفات از همین جا بوده است. از طرفی در هر پروانه ساخت باید نام ناظر یا شرکت مشاوری که جزو نظام مهندسی است درج شود و این در پروانه ساخت متروپل به چشم نمی خورد و این مشکل دوم است.

موضوع دیگری است که اداره نظارت و نظام مهندسی شهر بنا به وظایف ذاتی خود تذکرات لازم را می دهد و این شهرداری است که باید جلوی ساخت و سازهای خلاف مقررات ملی ساختمان را بگیرد و پروژه را تا رفع نقص متوقف کند. رفع شده است و شهرداری در این خصوص به تعهد خود عمل نکرده است.

  پرشین گیت پایگاه اطلاع رسانی رجا

مشکل بعدی اضافه شدن سه طبقه بود که از نظر فنی مشکل داشت و متأسفانه مالک مشاوران غیر فنی همراه خود بود که از آنها در مورد مقاوم سازی راهنمایی خواستند و می بینید که فاجعه همان طور که می خواستند یک ستون را تقویت کنند اتفاق افتاده است. بخار و زمانی که می خواستند صاف کنند ورق های تغییر شکل ستون فولادی نتوانستند مقاومت کنند و این فاجعه رخ داد.

و بالاخره نظام مهندسی عمران در بحث رعایت مقررات ملی ساختمان با هیچکس شوخی نمی کند، حتی اگر آن فرد از خود سازمان عمران باشد.

تخریب بقیه ساختمان متروپل به دلیل برخی مسائل فنی به تعویق افتاده است

قاسم بگلانی، یکی از اعضای شورای شهر آبادان نیز به ایران گفت: تخریب بقیه سازه متروپل از سوی شورای تامین استان به سازمان منطقه آزاد اروند سپرده شده است و آنها به عنوان پیمانکار طی قراردادی با این سازمان این کار را به آنها واگذار کرده اند. قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و به نظر می رسد این سازه هنوز تخریب نشده و به دلیل برخی مسائل فنی به تاخیر افتاده است.

وی تاکید کرد: شورای شهر در این موضوع دخالتی نداشته است چرا که تخریب کلانشهر از سوی هیات تامین استان به منطقه آزاد اروند سپرده شده است. اما ما هم بر این عقیده هستیم که بقیه ساختار متروپل به این شکل می تواند یادآور این فاجعه برای مردم باشد و خانواده های متوفی و ​​همه مردم را از نظر روانی نابود کند.

نگاه کن

بر اساس مصوبه شورای تامین استان خوزستان، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به عنوان پیمانکار تخریب بقایای ساختمان متروپل آبادان که قرار بود روشی تعیین شود منصوب شد. آواربرداری و تخریب طبق برنامه زمانبندی مشخص شده در قرارداد. معاون فنی و امور زیربنایی دانشگاه آزاد اروند در چند روز گذشته به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) نسبت به عدم ارائه جدول زمانبندی هشدار داد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید