زلزله شدید خانه های گل آلود مردم افغانستان را ویران کرد / بیش از 1000 نفر کشته شدند / ارسال 2 هواپیمای کمک های اولیه از ایران

گروه بین الملل – رجانیوز: زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 در مقیاس ریشتر در 27 کیلومتری (حدود 43 کیلومتری) جنوب هاست.

به گفته سازمان زمین شناسی آمریکا، این زمین لرزه در عمق 31.6 مایلی (حدود 50 کیلومتری) بوده است.

افغانستان، زلزله، افغانستان، زلزله، افغانستان، زلزله، افغانستان، زلزله،

شرف الدین مسلم، معاون وزیر مدیریت بلایای طبیعی طالبان در یک کنفرانس خبری گفت که تعداد تلفات زمین لرزه شب گذشته در شرق افغانستان به بیش از 1000 نفر و زخمی شدن 1500 نفر رسیده است.

مقامات محلی به خبرگزاری دولتی باختر گفتند که اگر دولت مرکزی کمک های اضطراری ارائه نکند، ممکن است تلفات افزایش یابد.

عبدالواحد رایان، رئیس خبرگزاری باختر نیز در توییتی نوشت که نیروی هوایی، آمبولانس ها، تیم های نجات، نیروهای امنیتی و مردم محلی برای کمک به قربانیان عجله دارند.

منابع محلی می گویند این زمین لرزه ویرانگر به ویژه در مناطق دورافتاده و فقیرنشین شدید بوده و خانه های گل آلود تخریب شده است و در برخی مناطق تپه های کوه توسط آبشار کوه ویران شده است.

افغانستان، زلزله، افغانستان، زلزله،

عبدالغنی برادر، رئیس کمیته مدیریت حوادث طبیعی افغانستان نیز به ادارات اورژانس مربوطه دستور داد تا هرچه زودتر از تمامی امکانات برای کمک به مجروحان استفاده کنند.

واکنش های زلزله در افغانستان

زمین لرزه مرگبار شرق افغانستان که منجر به کشته شدن بیش از 1000 نفر و مجروح شدن بیش از 1500 نفر شد، واکنش های گسترده بین المللی برای کمک به زلزله زدگان را برانگیخته است.

هیأت کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در افغانستان بر کمک فوری به زلزله زدگان تاکید کرد و گفت که این کشور علاوه بر زلزله شب گذشته، چندین دهه درگیری، خشکسالی شدید، سایر بلایای اقلیمی، حوادث شدید آب و هوایی را تجربه کرده است. مشکلات اقتصادی و مشکلات بهداشتی. او سریع ترین و مؤثرترین راه را برای کمک به مردم افغانستان در حمایت از سازمان ها و نهادهای کمک رسانی محلی دید و در نظر گرفت.

  ارزش سکه نیز به 11 میلیون و 496 هزار تن رسید

رمز الاکبروف، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان در توییتی نوشت که دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل و نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در حال بررسی ضرورت رسیدگی به آسیب دیدگان زلزله شب گذشته در افغانستان هستند.

سعید حاطب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز با ابراز تاسف و تاسف دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران برای مردم دوست و برادر افغانستان، آمادگی این کشور را برای کمک به زلزله زدگان اعلام کرد. .

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان در بیانیه ای گفت: مردم پاکستان در غم برادران افغان خود شریک هستند. مقامات مربوطه برای حمایت از افغانستان در این شرایط اضطراری تلاش می کنند.

وزارت خارجه پاکستان نیز با ابراز همدردی با آسیب دیدگان این زمین لرزه تاکید کرد که مقامات و نهادهای پاکستانی در تلاش هستند تا با هماهنگی نهادهای مربوطه کمک های لازم را به افغانستان ارائه کنند.

هبتولا آهندزاده رهبر طالبان در پیامی به جامعه جهانی، موسسات خیریه و تمامی نهادهای بشردوستانه از مردم افغانستان خواست تا در این فاجعه بزرگ کمک کنند و از هیچ تلاشی برای کمک هر چه بیشتر به آسیب دیدگان دریغ نکنند.

ایران اعلام آمادگی کرد

سفارت ایران در کابل اعلام کرد که دو هواپیمای کمک های اولیه پس از زلزله به جنوب افغانستان فرستاده شده است. سفارت ایران در کابل امروز (چهارشنبه) در توییتی نوشت: متأسفانه زلزله در افغانستان تلفات شدید و کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان این کشور را به همراه داشته است. سفارت با ابراز تسلیت و همدردی با مردم شریف افغانستان، اقدامات کمکی لازم از جمله ارسال دو فروند هواپیمای کمک‌های اولیه را انجام داده است.

  دولت قبل با اصلاح و تصویب اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگی ترکیه اقدام کرد/ دولت جدید نیز در این زمینه تعلل کرد/ وضعیت این صندوق هر چه زودتر مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید