زمان استفاده از نسخه جدید سامانه سمات

11991 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، این بانک در بخشنامه ای بانک ها و موسسات اعتباری را ملزم می کند تا آمادگی لازم را برای اعمال تغییرات مورد نظر در سامانه های داخلی و ارسال اطلاعات بر اساس خدمات اطلاع رسانی آخرین نسخه سامانه صمت داشته باشند. 00 مورخ 16/012/1400 با موضوع اعلام اجرای برخی تغییرات در سامانه صمت از جمله ایجاد سرویس سپرده گذاری تسهیلات در قالب نسخه 2.2 این سامانه با در نظر گرفتن راه اندازی قسمت اول تغییرات در نظر گرفته شده در این نسخه از ماه می امسال، از جمله ایجاد. امکان تعویق مطالبات و درج انواع جدید تسهیلات قرض الحسنه در قسمت «هدف دریافت تسهیلات» با توجه به زمان کافی برای همگام سازی سیستم های داخلی بانک ها و موسسات اعتباری برای استفاده کامل از امکانات نسخه 2.2 در حال بررسی است. سامانه سمات از 9 آبان 1401 نسخه قبلی سامانه سمات غیرفعال شده و نسخه 2.2 این سامانه به طور کامل فعال می شود.

بدیهی است مسئولیت هرگونه وقفه در انتقال اطلاعات به منظور قطع کامل دسترسی به نسخه فعلی سامانه صمت بر عهده مدیر عامل و اعضای محترم هیأت مدیره بانک/موسسه اعتباری و عدم موفقیت آن می باشد. انجام اصلاحات در مهلت مقرر تخلف از مقررات بانک مرکزی تلقی شده و برخورد انضباطی به دنبال خواهد داشت.

لازم به ذکر است از مهم ترین تغییرات نسخه 2.2 «سامات سامانه» می توان به ایجاد سرویس سپرده گذاری، امکان تعویق مطالبات، امکان ارسال اطلاعات اصل و سود تا دو رقم اعشار، افزودن آن اشاره کرد. عنوان حساب الکترونیکی در زمینه نوع ضمانت و تفکیک انواع تسهیلات اعتباری لازم به ذکر است سامانه صمت بانک کامل اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی در سراسر کشور منبع اصلی اطلاعات مربوط به تسهیلات و همچنین تعهدات بانکی اعم از ضمانت نامه و اعتبار اسنادی.

  افزایش 41 درصدی ارزش تجارت 9 ماهه ایران با روسیه

برخی از مزایای سامانه صمت شامل پردازش سریع و پرکردن کاستی های سامانه قبلی، ارسال و به روز رسانی آنلاین اطلاعات مشتریان برای تجمیع و یکپارچه سازی اطلاعات مشمولان تسهیلات شبکه بانکی و بهبود روش اعطای تسهیلات، صحیح است. بانکی خاطرنشان کرد: اعتبارسنجی مشتریان بانک و بهبود و پیشگیری از مطالبات غیرجاری.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، سامانه سمت به عنوان بانک اطلاعات جامع تسهیلات و تعهدات، اطلاعات مربوطه را جمع آوری و در شبکه بانکی به اشتراک می گذارد که بر این اساس از سامانه مذکور برای تمامی شعب سراسر کشور مراجع ایجاد شده است. . بنابراین بانک ها موظفند قبل از ارائه تسهیلات و تعهدات نسبت به استعلام وضعیت اعتباری مشتریان در سامانه صمت اقدام کنند و در صورت شناسایی مشتری بد اعتبار بر اساس مقررات مربوطه، مجاز به ارائه تسهیلات و تعهدات به آنها نیستند.

لازم به ذکر است که تایید ارائه خدمات و دسته چک در شعب بانک ها، اعتبارسنجی، بررسی اقتصادی، اعتباری و نظارتی از جمله وظایف این سامانه است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید