زمان برداشت یارانه جدید اعلام شد

10426 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، سید مسعود میرکاظمی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه شبکه خبری 21 سیما در پاسخ به این سوال که دهک ها بر چه اساسی هستند؟ وی گفت: طبق قانون باید دهک های درآمدی کشور مشخص شود و بر این اساس میزان حمایت های دولتی مشخص شود.

وی ادامه داد: برای برقراری عدالت باید از دهک های پایین جامعه بیشتر و از دهک های بالا کمتر حمایت شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بحث انرژی میزان عشر متفاوت است و بر این اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس قانون موظف است اطلاعات کاملی از وضعیت درآمدی افراد در سال جاری ارائه کند. این سازمان و این سازمان براساس مصوبات ستاد مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها این پرداخت‌ها را انجام خواهند داد و مردم می‌توانند در حساب‌های خود مشاهده کنند.

وی افزود: اتفاقی که افتاده بر اساس تحلیل ها و محاسباتی است که انجام شده و ممکن است ضریب خطایی وجود داشته باشد که با مراجعه و اعلام نظر توسط سازمان هدف و وزارت رفاه اجتماعی اصلاح شود. بله، حتی اگر مشمول نباشند، توضیح می دهند که مشمول این یارانه نمی شوند.

میرکاظمی گفت: این یارانه به استثنای دارو و نان به مدت دو ماه به حسابی واریز شده است و به محض شروع طرح، یارانه آزاد خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در حال حاضر امکان برداشت وجود ندارد چرا که همچنان کالاهای 4200 تنی در جامعه برای تامین زیرساخت ها توزیع می شود.

وی خاطرنشان کرد: یارانه در ماه اول و ماه آینده در نوبت دوم آزاد می شود تا مردم بتوانند اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنند.

  تصمیم جدید وزارت اقتصاد برای خرید نان

میرکاظمی در پاسخ به این سوال که مبلغ ودیعه جدا از مبلغ یارانه ای است که دریافت کرده اند یا به صورت خلاصه است؟ وی گفت: به طور خلاصه در قانون «بند ب» تبصره 14 تصریح شده بود که وزارت رفاه اجتماعی باید این اصلاح را در بندر انجام دهد و دهک های بالا را شناسایی و از افراد جدید واجد شرایط ثبت نام کند. پرداخت ها در مقاطع مختلف انجام شد این موارد به همین صورت خلاصه و پرداخت شد، البته در این ماه 10 اردیبهشت 45 هزار تن پرداختی داشتیم که 300 تا 400 هزار تن افزایش داشت. و در این ماه، به طور استثنایی، این اتفاق افتاد.

وی افزود: در دولت قبل برای مخالفت با ولیعهد هرکس به میل خود یک میلیون تن وام می گرفت و بانک ها خود به خود 36 قسط این وام را کاهش دادند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از سال 1400 قیمت ها افزایش یافت و در اواخر سال 1400 با اتفاقاتی که در روسیه و اوکراین افتاد، افزایش یافت. به عنوان مثال، جو در سال 1999 270 دلار در هر تن بود که در سپتامبر 1400 به 350 دلار رسید. گندم ۲۱۰ دلار بود، نیمی از ۱۴۰۰ دلار به ۳۷۰ دلار، امروز ۵۶۰ دلار، نفت خام ۷۴۱ دلار شهریور ۱۴۰۰ به ۱۲۸۰ دلار، امروز به ۲۳۰۶ دلار رسید.

وی ادامه داد: اتفاق دیگری که افتاده این است که همه کشورها برای خرید هجوم آوردند و حتی صادرکنندگان هم اجازه صادرات را ندادند و دولت ها هم وارد عمل شدند تا بتوانند مواد اولیه و مواد غذایی بیشتری وارد کنند که این وضعیت روی مواد دیگر حتی در کشورهای دیگر هم تاثیر می گذارد. مثلا فولاد، پتروشیمی و بخش های مختلف وارد می کنند.

  چه تلویزیونی بخریم؟ بهترین انتخاب برای سال 2021 با قیمت روز

میرکاظمی گفت: بخش قابل توجهی از ذرت، جو و گندم از کشورهای اوکراین و روسیه صادر می شود و 80 درصد دانه های روغنی به ویژه تخمه آفتابگردان در آنجا تولید می شود و این تاثیر دارد. این همچنان بر امنیت غذایی جهانی تأثیر می گذارد، بنابراین دولت باید فکر کند، اما سال گذشته ما سعی کردیم ذخایر خود را افزایش دهیم.

وی افزود: در زمان تحویل دولت، ذخایر استراتژیک ما بین 30 تا 70 درصد کمتر از حداقل پیش بینی شده بود و دولت سیزدهم با وجود اینکه در زمان تحویل 8 میلیارد دلار هزینه کرده بود، ذخایر را تامین کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: چک لیست الکترونیکی در همان حساب افرادی است که یارانه پرداخت می شود و تنها با این کارت در صورت راه اندازی سامانه می توانند کالای خاصی را خریداری کنند یعنی. مثلاً سهمیه جوجه مشخص است.

میرکاظمی گفت: بر اساس قانون دولت باید از کارت الکترونیکی استفاده کند و در صورت قابل اجرا شدن این سامانه جایگزین می شود و اتفاق خاصی نمی افتد. مردم می توانند مرغ و روغن را در فروشگاه با همین کارت انتخاب کنند. کارتخوان‌هایی که در فروشگاه‌ها نصب می‌شوند، این امکان وجود دارد. «به فرد اجازه می‌دهد مرغ، روغن یا سایر کالاها را انتخاب کند و سرپرست خانوار مجبور نیست در جای دیگری پول خرج کند.

وی افزود: کوپن دادن به صورت کاربرگ نیست، همان کارت بانکی است، یارانه شارژ و محدود به خرید این اقلام است.

زیر /

دیدگاهتان را بنویسید