زمان به نفع ایران می گذرد/ آمریکا تاکنون امتیازهای زیادی کسب کرده و امتیازهای باقیمانده را هم خواهد گرفت/ رژیم صهیونیستی نقش پلیس بد بایدن را بازی می کند/ در حساس ترین ثانیه های ایستگاه آخر هستیم.

گروه سیاسی رجانیوز: تهران هفته گذشته پاسخ نهایی خود را به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا ارائه کرد تا توسعه دیپلماسی وین وارد حساس ترین مرحله خود شود. سید مصطفی خوشتشم، تحلیلگر سیاست خارجی در گفت وگو با ایران به تشریح جنبه های آشکار و پنهان این تحولات پرداخت. وی معتقد است تعلل کنونی آمریکا در تنظیم میز مذاکره به دلیل سابقه این کشور در استفاده از تاکتیک های تاخیری برای اجتناب از امتیازات ضروری طرف مقابل است.

پس از پاسخ تهران به اتحادیه اروپا و ارائه آخرین دیدگاه ها درباره توافق نهایی، این مذاکرات وارد حساس ترین مرحله خود شده است. این روند را چگونه ارزیابی می کنید؟ چه عواملی باعث تاخیر در تصمیم گیری طرف مقابل می شود؟

ایالات متحده پاسخ خود را جمعه گذشته به اتحادیه اروپا ارسال کرد، اما عدم واکنش اتحادیه و ایالات متحده در افکار عمومی نشان می دهد که آمریکایی ها مشتاق ادامه مذاکرات هستند. اما این سکوت با توجه به شرایط آمریکا که فصل پاییز پیش خرید نفت در حال نزدیک شدن است و افزایش تدریجی قیمت انرژی در جهان گزینه منطقی نیست و منطقاً مرحله فعلی آخرین فرصت برای رسیدن آنهاست. قبل از اینکه تحت فشار قرار گیرند، توافق کنند.

با این شرایط دلیل این تاخیر چیست؟

از آنجایی که آمریکا چندین دهه است که اولین قدرت جهان است، این استکبار معمولاً عقل و منطق طرف آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد. به همین دلیل وقتی دولت آمریکا در جریان مذاکرات تحت فشار قرار می گیرد، معمولا به جای حرکت منطقی، با تاخیر تصمیم می گیرد. زیرا در این مذاکرات به ویژه در ماه های اخیر ثابت شده است که آمریکا دیر به دنبال امتیاز دادن بوده و این رویکرد باعث شده تا این کشور با شرایط بدتر امتیازات بیشتری بدهد. به عنوان مثال، اگر این کشور در پایان بهمن و اوایل اسفند سال گذشته امتیازاتی را که ایران خواسته بود داده بود، توافق حاصل می شد و شاید مجبور نمی شد با کیفیت بهتر و امتیازات بهتری به ایران بدهد. در شرایط فعلی .

پس چرا او پس از چند ماه به مذاکرات بازگشت و خود را مجبور کرد که امتیازات بیشتری به ایران بدهد؟

در ماه‌های اخیر ترور و خرابکاری آژانس‌های رژیم صهیونیستی، جنگ رسانه‌ای و روانی، دستورهای مکرر تحریم‌ها، تلاش‌های مکرر برای مداخله میدانی برای برهم زدن امنیت بازار ایران، دستور توقیف محموله‌های نفتی ایران در سواحل یونان، خرابکاری سایبری و … فشار دیپلماتیک و سیاسی از طریق صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و سفر ناموفق بایدن به منطقه – که برای تهدید به اقدام علیه ایران در صورت عدم توافق صورت گرفت – مجموعه ای از یک توافق کامل جنگ ترکیبی گسترده علیه ایران، آمریکا کمپینی را علیه ایران به راه انداخت تا با فشار، کشورمان را مجبور به عقب نشینی کند و در مذاکرات دوحه به نتیجه مطلوب برسد، اما پس از اطلاعات ایران در دوحه، شاهد آن بودیم که چند هفته پس از این مذاکرات. اروپایی ها و آمریکایی ها مجبور شدند موضع خود را بر این اساس قرار دهند که ایران باید وارد شود در این مذاکرات مداخله کنند و طبق مصوبه خود امتیازات زیادی به ایران بدهند.

  بازگشت 2700 نخبه به کشور در 5 سال گذشته/ آمریکا به دنبال بستن مسیر رشد ایران است/ خانه های گفت و گوی آزاد در دانشگاه ها فعال می شود

این عقب نشینی به دلیل دیپلماسی فعال مقاومت ایران اتفاق افتاد. به دنبال این مقاومت، ایران نیز فعالانه سعی در توسعه روابط خود با سایر کشورهای جهان داشت و در مذاکرات با ابتکارات فراوانی، طرف مقابل را به تعامل واداشت.

از سوی دیگر، یکی دیگر از مولفه های مهم این بود که غرب به خوبی می دانست که به دلیل افزایش تقاضا در پاییز و زمستان، زمان زیادی تا پایان تابستان و آغاز افزایش قیمت انرژی باقی نمانده است و باید بدهی بدهند. مسیر.

اکنون ما همچنان در همان وضعیت هستیم، اما به همان دلیلی که ذکر شد، آمریکا تلاش می‌کند با کندی یا تأخیر امتیازات را ارائه دهد و امیدهای واهی به تأخیر در توافق ایجاد کند. هوا به نفع ماست و طرف آمریکایی که تا الان امتیاز زیادی داده است، قطعا امتیاز باقی مانده را خواهد داد.

به گفته تحلیلگران واقع گرا، واکنش ایران فضا را به توافق نزدیکتر کرده است.

در واکنش ایران، مواردی مطرح شد که حاکی از بد اعتمادی آمریکا به روند برجام است. ابتدا طرف غربی قول شفاهی داد که این وعده ها را بنویسد. زیرا فراموش نمی شود که در جریان مذاکره و اجرای برجام، جان کری وعده های شفاهی زیادی داده بود که هیچ کدام عملی نشد. از جمله، او وعده هایی در مورد قوانین تنبیهی ویزا و میزان پوشش ISA داده بود، اما هیچ کدام از آنها عملی نشد. بنابراین در حالی که آمریکا یک بار وعده های شفاهی خود را زیر پا گذاشته است، هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که در چنین شرایطی وعده ها شفاهی بماند و ضمانت های لازم گرفته نشود. به خصوص که پارلمان های آمریکا به احتمال زیاد در ماه های آینده در دست جمهوری خواهان خواهد بود.

  ارائه خدمات چک صیادی از طریق پیامک در بانک ملت

دوم، ایران خواستار حل یکی از موضوعات مهم پادمان شده است. چون هیچ کشوری شرایطی را نمی پذیرد که کشوری یک قرارداد چند جانبه امضا کند و همان کشوری که به طور غیرقانونی از آن توافق خارج شده، حالا بخواهد بدون ضمانت برگردد.

نکته پایانی این است که متن شاید 3-4 مورد کلی از کلمات یا عبارات کلی و مبهم در زمینه رفع تحریم ها باقی بماند. از این منظر ما از آمریکا ضربه می خوریم.

در برجام، ما از این فضا به عنوان «زمین مین گذاری شده» یا به عبارتی دستگیره های صخره نوردی ناپایدار و سست یاد می کنیم. یعنی اگر حتی پای خود را مانند یک صخره نورد بررسی نکنید تا مطمئن شوید، به احتمال زیاد سقوط خواهید کرد. آمريكا نه تنها با طرف ايراني اين كار را انجام داد، بلكه در تمام معاهده‌هاي خود، حتي با دوستانش مانند ژاپن، مدت‌ها از اين حربه استفاده كرد. یعنی از کلمات غیرشفاف و کلی استفاده می کند تا راه را برای تفاسیر جدید باز کند و از تعهد و مسئولیت فرار کند.

از این رو از طرف غربی خواستیم این سخنان را روشن کند تا همه چیز در تعهد همه طرف ها به طور شفاف و صادقانه به تفصیل مشخص شود.

با ورود مذاکرات به مرحله حساس و سرنوشت ساز و موفقیت دولت در کسب امتیازات قابل توجه، موج مخالفت های خارجی از جمله سنگ اندازی رژیم صهیونیستی تشدید شد. نظر شما در مورد این فضایی که علیه مذاکرات ایجاد شده چیست؟

رژیم صهیونیستی مخالف این معامله نیست، اما با ایفای نقش پلیس بد تلاش می‌کند تا اوضاع را برای ایران ضعیف‌تر و برای آمریکا بهتر کند.

آمریکا و اسرائیل شرکای راهبردی هستند، منافع راهبردی دارند و دو شریک استراتژیک هرگز در تحقق اصول و منافع خود با یکدیگر دخالت نمی کنند، بلکه از اختلافات و دیدگاه های خود برای هم افزایی استفاده می کنند. به عنوان مثال زمانی که طرف آمریکایی در مذاکرات هسته ای با ایران در اتاق مذاکره ضعیف بود، اسرائیل بلافاصله تلاش کرد تا مذاکرات را متوقف کند و برای افزایش فشار بر ایران دست به خرابکاری و حملات تروریستی بزند.

  فوری واریز یارانه جدید بعد از سخنرانی رئیس جمهور

این رژیم نیز در مذاکرات اخیر در وین تا مشخص شدن نتیجه سکوت کرد، اما پس از پاسخ ایران و آغاز پاسخ آمریکا، یعنی. در جایی که مشخص شد، پاسخ آمریکا احتمالاً میانی خواهد بود و کاملاً مثبت یا کاملاً منفی نخواهد بود و احتمالاً به سمتی خواهد رفت که با ادامه مذاکرات، اسرائیلی‌ها در سه زمینه کار کرده‌اند. ابتدا سعی کردند نقش پلیس بد را بازی کنند. دوم اینکه آنها در تلاشند طرف ایرانی را متقاعد کنند که در هر شرایطی این توافق را بپذیرد. ثالثاً با توجه به اخبار غیرمستندی که اخیراً توسط غربی ها منتشر شده و روایتی از تسلط ایران ارائه شده است، سعی دارند نکات طرف ایرانی را بی اهمیت و طرف آمریکایی را برنده نشان دهند.

حال سوال این است که اگر واقعا طرف آمریکایی امتیاز بیشتری کسب کرده است، پس چرا اسرائیلی ها نگران هستند و می گویند امیدوارند آمریکا که از خطوط قرمز خود عبور کرده امتیاز کمتری به ایران بدهد؟ در واقع اسرائیلی ها فقط به دنبال جنگ روانی هستند تا شرایط را برای آمریکا بهتر کنند و ایران را به پذیرش زودتر توافق تشویق کنند.

اقدامات ناظران داخلی به ویژه مخالفان دولت در مرحله نهایی مذاکرات چه اهمیتی دارد؟

از آنجایی که ما با چند قدرت بزرگ دنیا طرف هستیم و امتیاز گرفتن از آنها بسیار سخت است و باید تمام قوت کشور یکپارچه شود، باید تا حد امکان از جناح بندی پرهیز کنیم. البته روزی که این مذاکرات با نتیجه ای به پایان برسد، متن نهایی برای بررسی در اختیار همه کارشناسان قرار خواهد گرفت. در این روز، هرکسی می تواند این متن را با برجام یا وضعیت سال گذشته مقایسه کند و متوجه شود که مقاومت یکپارچه مردم ایران، استفاده از سیاست قدرت نمایی و مقاومت فعال تاثیر مثبتی در کسب امتیاز داشته است. طرف دیگر

ما در حساس ترین ثانیه های آخرین کار و آخرین ایستگاه هستیم و در این ایستگاه آخر بیش از هر زمان دیگری به وحدت کشور برای رسیدن به منافع ملی نیاز داریم.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید