سابقه بدهی 530 میلیاردی که دولت روحانی برای رئیس جمهور گذاشت / ماهانه 10 میلیارد اوراق سررسید می شود

دولت جدید موظف است ماهانه حدود 10 هزار میلیارد تن از اوراق فروش دولت دوازدهم را پرداخت کند.

به گزارش رجانیوس به نقل از تسنیم، بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد که دولت سیزدهم در دو ماهه نخست 11 هزار میلیارد تن اوراق منتشر کرده است و این در حالی است که 20 میلیارد تن اصل و سود پرداخت شده است. این مطالعه تطبیقی ​​نشان می دهد که در حال حاضر تمرکزی روی انتشار اوراق قرضه برای رفع کسری بودجه وجود ندارد.

در حال حاضر تنها 10000 تریلیون تن در ماه بر عهده دولت جدید برای بازپرداخت اوراق فروخته شده در دولت قبل است و تا سال 1405 دولت مسئول پرداخت حدود 534 تریلیون تن اصل و سود اوراق مذکور بود.

دولت طی هشت سال گذشته کل بدهی به سیستم بانکی، صندوق توسعه ملی و تامین اجتماعی را به شدت افزایش داده و با ایجاد بدهی عملاً بودجه سنواتی را اجرا کرده است.

جزئیات آمار بدهی دولت دوازدهم

بر این اساس، بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی کشور از خرداد 1392 تا خرداد 1393 حدود 550 هزار میلیارد تن افزایش یافته است و از سوی دیگر، بدهی دولت قبل به صندوق توسعه ملی میلیاردها دلار برآورد شده است. بدهی دولت به تامین اجتماعی در اواخر دولت قبل چند صد هزار میلیارد تن بود. در ابتدای دولت جدید تنها وزارت نیرو 53 هزار میلیارد تن به پیمانکاران بدهکار بود.

لازم به ذکر است افزایش دستمزدهای پرداخت نشده در دولت قبل تعهدات زیادی را برای دولت جدید ایجاد کرد.

  آداب و رسوم روزهای پایانی ماه مبارک رمضان

نسبت بدهی / تولید ناخالص داخلی افزایش یافت / رئیس دولت از بانک مرکزی وام نگرفته است

دولت قبل با ایجاد مبالغ هنگفت هزینه های جاری خود را ایجاد می کرد در حالی که با هر خلق پول عملا تعدادی از هموطنان به زیر خط فقر فرستاده می شدند.

جالب اینجاست که طبق اعلام رسمی مدیران اقتصادی کشور، دولت تاکنون در دولت سیزدهم بی پولی بوده است. بر اساس آخرین موضع مقامات ارشد دولتی، هدف جدید نظام بانکی جلوگیری از خلق پول بانکی است. البته شاید یکی دیگر از دلایل عدم استقراض وی از بانک مرکزی این باشد که دولت قبل تا پایان دوره کاری خود سقف قانونی 3 درصدی را رعایت کرد و دولت سیزدهم نیز به دلیل انجام ندادن این قانون تمایلی به دور زدن قانون ندارد. به پول درآوردن اعتقاد دارند

دیدگاهتان را بنویسید