ساخت سد ترکیه برای ایران قابل قبول نیست

برای ما در ایران قابل قبول نیست که ترکیه در زمینه سدسازی اقداماتی انجام دهد و نتیجه آن مشکلاتی برای مردم ایران و منطقه خواهد بود.

به گزارش رجانیوس، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه در نشست علنی امروز سه شنبه 20 اردیبهشت در پاسخ به سوال جلال محمودزاده نماینده مجلس مهاباد در خصوص سدهای غیرقانونی در ترکیه گفت: این موضوع قابل قبول نیست. ما در ایران «و نتیجه آن مشکلاتی برای مردم ایران و منطقه خواهد بود و بر میزان آب ورودی به کشور نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: این سوال سه بار در یک جلسه حضوری در نیویورک و تهران از سوی وزیر امور خارجه مطرح شد تا به ساخت سدهای رودخانه ارس در محله توجه جدی شود.

وزیر امور خارجه گفت: توافق دوجانبه ای بین ایران و ترکیه برای ساخت سد وجود نداشت.

امیر عبداللهیان افزود: مقامات دولتی ترکیه می گویند سدهای ما در مناطق کوهستانی قرار دارند و فقط برای مصارف برق آبی هستند.

وی ادامه داد: سطح اعتراض به ترکیه اعلام شده است و وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این زمینه گفت که ما اصلا به این آب نیاز نداریم و در زمستان آب را ذخیره می کنیم و در تابستان می گذاریم.

وی گفت: ما در چهار ماه کار مهمی انجام دادیم، برای اولین بار در تاریخ خود توانستیم با ترکیه برای تشکیل کمیته مشترک مرزی در مورد مسائل آب مذاکره کنیم.

وی ادامه داد: اولین سفر به ترکیه توسط تیمی از کارشناسان وزارت امور خارجه و وزارت نیرو انجام شد و به زودی هیئتی از ترکیه به ایران سفر خواهد کرد.

  بحرین منتظر سرنوشت فلسطین است

امیر عبداللهیان گفت: تمامی اقدامات حقوقی و سیاسی بین ایران و ترکیه انجام شده است.

وی در قسمت دوم سخنان خود گفت: در بحث آب با هیچ یک از نمایندگان اختلاف نظر نداریم. باید تاکید کنم که مذاکرات مفصلی با طرف عراقی و طرف ترکیه ای در مورد ساخت سدها توسط ترکیه داشتیم. اگر در گذشته کم کاری بوده است، دولت در هشت ماه گذشته اقدامات مختلفی انجام داده و رئیس جمهور دستورات اکیدی به این مقام و وزیر نیرو داده است که ادامه دهند.

امیرعبدالیان افزود: ما در دولت ساختاری نداریم که به نمایندگان مجلس بگوییم دیدگاه و ایده خود را از محافل منطقه ای و بین المللی پس بگیرید.

وی گفت: هم نمایندگان و هم وزارت خارجه برای منافع ملی تلاش می کنند. ما هستیم و باید با هم کار کنیم تا به این موضوع پایان دهیم.

وی گفت: نباید اجازه دهیم برخی کشورها از جمله ترکیه از نبود مکانیسم بین المللی برای تغییر شرایط محیطی در ایران و عراق سوء استفاده کنند.

امیر عبداللهیان گفت: ما دائماً با دولت عراق در تماس هستیم، زیرا هم ایران و هم عراق در موضوع سدهای ترکیه متضرر خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ایران از ترکیه شکایت بین المللی نمی کند، گفت: اگر ترکیه یکی از طرفین کنوانسیون 1997 نیویورک بود، می توانستیم ادامه دهیم. اما آنچه امروز موجود است از طریق تشکیل کمیته مشترک مرزی و همچنین روابط و دیپلماسی دوجانبه است که از طریق آن این موضوع قابل پیگیری است.

  کسری بودجه دولت دروغ است

وزیر امور خارجه گفت: خدای ناکرده با استفاده از ظرفیت دیپلماسی دولتی و پارلمانی بتوانیم حداکثر منافع ملی را در این حوزه تامین کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید