ساخت سد دریاچه ارومیه را خشک کرد

7107 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، داریوش مختاری با بیان اینکه قبل از ساخت سدها، هر یک از دریاچه ها، تالاب ها و رودخانه های کشور بستر جدیدی را در جغرافیای نسبتاً کویری ایجاد می کردند، اظهار داشت: از منظر انتقادی می توان به وضوح قابل تشخیص بود. با بیان اینکه دریاچه خشک است، گفت: ارومیه محصول سدسازی بی رویه است، پس از ساخت سدها تقاضا برای توسعه کشاورزی افزایش یافت و این اقدامات نه تنها در سیستم زهکشی دریاچه و رودخانه ها اختلال ایجاد کرد، بلکه ایجاد کرد. زمینه ای برای تحولات اقتصادی و اجتماعی.

وی با تاکید بر اینکه اختلال جدی در سیستم سنتی جمع آوری آب رودخانه بالادست بدون رعایت ضوابط زیست محیطی که پس از احداث سدهایی در بالادست دریاچه ارومیه بدون مطالعات کافی رخ داده است، یکی از این دلایل بوده است، افزود: اکنون با اضافه شدن آن با برداشت آب جدید، نه تنها حقوق مردم پایین دست ضایع می شود، بلکه به دلیل وابستگی شدید چالشگران جدید به منابع آبی سدها، حل مشکل دریاچه ارومیه بسیار دشوار شده است. اینها نکاتی است که در ساخت سدهای مکرر و اضافی بر روی رودخانه ها پیش بینی و ارزیابی می شود که به دلیل سادگی و سرعت در ساخت سدهای بزرگ و اضافی مورد توجه قرار نمی گیرد.

این کارشناس ارشد مدیریت منابع آب گفت: برای تحلیل دقیق وضعیت دریاچه ارومیه ابتدا باید جنبه هیدرولوژیکی مشکل روشن شود. از نظر کیفی منابع آبی، کل محدوده دریاچه ارومیه شیرین و فقط قسمت کوچکی از آن شور است، نسبت آب شور دریاچه به آب شیرین 15:10000 و 14 متر است. بالا و به شدت مستعد خشک شدن است و اگر منابع آب شیرین به طور منظم به آن سرازیر نشود، به راحتی خشک می شود.

به گفته مهتری، تراز دریاچه ارومیه در سال 74 به 1278 متر و در سال 84 به 1274 متر و در سال 94 به 1270 متر رسید و از نظر کمی سالانه 500 تا 700 میلیون مترمکعب آب از رودخانه ها به دریاچه سرازیر می شود در حالی که 5 میلیارد مکعب. متر تحویل داده می شود. اکنون در صورت اجرای طرح کاهش 40 درصدی، 2 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب از دریاچه تامین می شود که 700 میلیون مترمکعب از رودخانه ها و یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب از طریق کنترل مصرف تامین می شود.

  خبر خوش برای برندگان قرعه کشی خودرو؛ لغو ممنوعیت فروش یک سال پیش

وی گفت: حدود 2 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب از 7 میلیارد متر مکعب آب تجدیدپذیر حوضه دریاچه ارومیه باید برای احیای این دریاچه اختصاص یابد. وی با بیان اینکه با توجه به احداث سدهای بزرگ از سال 75 تاکنون نزدیک به 30 میلیارد مترمکعب از منابع آبی دریاچه را از دست داده ایم، اظهار کرد: تحقیقات نشان می دهد که عوامل طبیعی در خشک شدن دریاچه ارومیه 31 درصد است که این رقم در خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیرگذار بوده است. شامل 18 درصد کاهش بارندگی و افزایش 5/1 درصدی درجه حرارت در دو دهه اخیر نسبت به دوره بلندمدت و سهم عامل انسانی 69 درصد است که شامل توسعه کشاورزی و ساخت سدها و افزایش برداشت از منابع آب زیرزمینی.

این کارشناس ارشد مدیریت منابع آب ادامه داد: تا سال 1395 تعداد 23 سد در منطقه دریاچه ارومیه احداث و هشت سد به بهره برداری رسیده است. 10 سد در حال ساخت و 41 سد در دست اکتشاف است که احتمالاً تا به امروز به همین شکل باقی خواهد ماند. به این ترتیب حوضه آبریز دریاچه ارومیه با 74 سد بزرگ و کوچک به تدریج خشک‌تر می‌شود. ظاهرا قرار است این عدد به 90 سد برسد. با توجه به اینکه حجم این سدها بیش از میزان آب مصرفی منابع تجدیدپذیر خواهد بود، بنابراین تکمیل آنها باعث افزایش سطح زیرکشت و قطع جریان آب به دریاچه ارومیه و خشک شدن دریاچه ارومیه می شود. حداقل 95 درصد حجم آب آن

مختاری بیان کرد: در چنین شرایطی و از نقطه نظر تحلیل هزینه و فایده، ابتدا باید مشخص شود که چرا پیامدهای زیست محیطی این اقدامات به درستی ارزیابی نشده است و ساخت نزدیک به 74 واحد اضافی و چه توجیه فنی دارد. سدهای مکرر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه. وی بیان کرد: وضعیت خشک دریاچه ارومیه درس بزرگی برای آموختن است که توسعه بی رویه کشاورزی روباز به راحتی می تواند جایگزین محصولات گلخانه ای شود و فشار بر حوزه های آبخیز خارج از ظرفیت اکولوژیکی را کاهش دهد.

  اهداف آمریکا برای تعمیق بحران اوکراین

وی افزود: اکنون مناظر زیبای بالادست دریاچه ارومیه به خشکی تبدیل شده و خود دریاچه به عنوان ذخیره گاه زیست محیطی، گردشگری و اقتصادی به سکوی تهدیدکننده ای برای طبیعت، جغرافیا و اقتصاد ملی تبدیل شده است. ریشه این فاجعه ارزیابی ناقص پیامدهای زیست محیطی ساخت سدهای مکرر و اضافی در بالادست دریاچه و عجله برای استفاده بیشتر از بتن و فولاد برای ساخت سدهای بتنی بیشتر بود.

این کارشناس ارشد مدیریت منابع آب گفت: نزدیک به 7 میلیون هکتار از 8 میلیون هکتار اراضی کشاورزی آبی کشور از ظرفیت اکولوژیکی و تجدیدپذیری منابع آب و خاک کشور فراتر رفته و نیاز به بازگشت به حدود 1 میلیون هکتار سطح زیرکشت کرد در فضای باز دارد. : بهتر است نیازهای غذایی باقیمانده از طریق واردات یا محصولات گلخانه ای و ظروف تجارت خارجی تامین شود. اکنون دو موضوع متضاد وجود دارد و ما با یک تعارض اجرایی مواجه هستیم. اگر سدها شکسته نشوند مشکل دریاچه ارومیه به طور اساسی حل نمی شود. تنها با بارش های سیل آسا و متناوب بخشی از مشکل کم آبی حل می شود.

محتاری با تاکید بر اینکه شکست سدهای اضافی در مسیر این رودخانه ها نیز با مشکلات فراوانی همراه است، گفت: مشکل دیگر تامین حقوق زیست محیطی رودخانه های بالادست دریاچه است. اگر سدی ساخته شود و پیش بینی شود که آب به میزان تأثیر زیست محیطی دریاچه رها شود، هرگز این اتفاق نخواهد افتاد. بلکه گام به گام در بالادست منابع آبی برای توسعه کشاورزی استفاده خواهد شد. بنابراین ساخت سدها و اتمام پروژه های سدسازی نیمه تمام به شدت دردسرساز است.

  نصب و اجرای پارتیشن اداری و دوجداره در کرج و تهران

به گفته وی، اقداماتی مانند کاشت بیش از 2500 هکتار گونه مقاوم قابل کشت در شرایط دریاچه ارومیه برای کنترل شن و ماسه سست و ریزگردها محلی بوده و تأثیر قابل توجهی در حفظ دریاچه ندارد. اقدامات ساختاری برای هدایت آب به دریاچه اشتباه بزرگ و آشکاری است، هر جریان آبی برای دریاچه لزوماً باید از مجاری رودخانه و به طور طبیعی به دریاچه سرازیر شود. این اقدام ساختاری به خوبی نشان می دهد که در ادامه اقدامات ساختاری نادرست قبلی، درمان مشکل با یک اقدام ساختاری نادرست دیگر جبران می شود.

این کارشناس ارشد مدیریت منابع آب با بیان اینکه اینگونه مشکلات از سال 40 در حوزه آبریز دریاچه های بختگان و طشک فارس با ساخت سد داروزن و سپس ساخت سد سیوند و ملاصدرا به وجود آمد، گفت: عضو (23) الحاقی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (مصوب 1392) معروف به قانون الحاق (2) کلیه پروژه های عمرانی کشور را موظف به رعایت و انجام تکلیف تکلیف نموده است. شناخت)، توجیهی، مطالعات تفصیلی و طراحی، گفت: محیط سدسازی در کشور ناشی از عدم اجرا و رعایت این مهم قانونی بوده است.

به گفته مهتری، با توجه به اثرات منفی و شدید سدسازی در ایجاد دوره‌های طولانی خشکسالی و وقوع سیلاب‌های ناگهانی در حوزه‌های آبخیز کشور، هم اکنون بازنگری جدی و ضروری در حوزه سدها ضروری است. حل مشکل خشکی دریاچه ارومیه که با توقف ساخت سدهای جدید و احتمال آسیب به سدهای موجود رخ خواهد داد، دریچه بزرگی برای بازگشت به تعادل اکولوژیکی حوزه های آبخیز کشور خواهد بود.

منبع: ایسنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید