ساخت و ساز مسکن پشت درخواست دولت

رئیس‌جمهور که روز یکشنبه در جلسه شورای عالی مسکن در وزارت راه و شهرسازی شرکت کرده بود، به وزیر راه و شهرسازی و مقامات عالی آن وزارتخانه و استانداران دستور داد تا برنامه زمان‌بندی دقیقی برای همه پروژه‌ها تعیین کنند و حتماً زمان‌بندی را به خاطر بسپارند. در روند اجرا.” آنها مقید هستند.”

«زمان دقیق»، «اطلاع رسانی شفاف»، «امکان رصد افکار عمومی» سه نکته کلیدی بود که آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در دیدار با متولیان حوزه مسکن و پیشرفت پروژه های این بخش به ویژه طرح بر آن تاکید کرد. ساخت یک میلیون واحد مسکونی سال به این سه نقطه بستگی دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی شفاف به مردم از زمان بندی پروژه ها، گفت: با ابلاغ شفاف برنامه زمان بندی باید بتوان بر افکار عمومی و مردم و رسانه ها نظارت کرد تا پروژه ها در یک بازه زمانی مشخص به اتمام برسد. “

مجری برنامه های حوزه مسکن و سیاست گذار در این بخش در وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان و دفتر اقتصاد مسکن به عنوان زیر مجموعه این معاونت است. این معاونت وظیفه ارائه آمار، اقدامات و اجرای برنامه های حوزه مسکن را بر عهده دارد. اما اطلاعات، تحلیل ها و آمارهای مربوط به بخش مسکن و بازار مسکن در بانک اطلاعاتی وزارت راه و شهرسازی برای سال 1394 موجود است و اطلاعات به روز رسانی در این بخش وجود ندارد. آمار مربوط به قیمت مسکن آخرین بار در تیرماه 1398 در این پایگاه منتشر شده است که در صورت عدم اطلاع رسانی شفاف، مولفه دیگری که رئیس جمهور بر پیشبرد برنامه ها در حوزه مسکن تاکید کرد، نظارت بر افکار عمومی است.

لازم به ذکر است که هم معاونت مسکن و هم دفتر اقتصاد مسکن وزارتخانه که نقش کلیدی در بازار تولید و مسکن دارند، استانداران دولت قبل بودند و تغییری در این قسمت از تیم مسکن این وزارتخانه ایجاد نشده است!

  سرمایه گذاری ایران در میادین گازی فراساحلی

مهمترین برنامه در بخش مسکن در حال اجراست که شامل ساخت یک میلیون مسکن در سال است. مهمترین محور برنامه های تولید انبوه تسریع در برنامه ریزی و اجرای این برنامه هاست. سوالی که رئیس جمهور نیز بر آن تاکید کرد و اظهار داشت که “نوع انتقال باید در بازه زمانی مشخص و بر اساس نظارت مستمر انجام شود به گونه ای که متقاضیان تا قبل از پایان سال 1401 زمین خود را در طرح ملی مسکن دریافت کنند. “

اطلاعات خارج از محدوده

آمار ارائه شده از سوی متولیان مسکن از پیشرفت برنامه نهضت ملی مسکن، آماری کلی است که جزییات آن اعلام نشده است. به عنوان مثال در زمینه تامین زمین گفته می شود تا شهریورماه 2.8 میلیون واحد زمین آماده و حدود 100 هزار واحد ساخته شده به متقاضیان تحویل داده می شود. این در حالی است که فهرست نهایی و تایید شده نامزدها هنوز منتشر نشده است. در خصوص اعطای زمین، اطلاعات دقیقی ارائه نشده است که این زمین ها در کدام مناطق اعطا شده است. این در حالی است که قرار است تا چند هفته دیگر 100 هزار واحد تولیدی تحویل داده شود، بنابراین باید تا الان اطلاعات آن 100 هزار واحد و اینکه متعلق به کدام شهر هستند مشخص شود. به گفته متولیان سازمان مسکن، پیشرفت پروژه های نهضت ملی هر هفته در «سامانه» رصد و پیگیری می شود، اما برخی از مدیران وزارت راه و شهرسازی می گویند به این سامانه دسترسی ندارند و ظاهراً وجود دارد. سامانه ثبت پروژه ها و رصد آنها در معاونت مسکن. اما حتی نام این سامانه یا اطلاعات مندرج در آن منتشر نشده است، در حالی که «اطلاعات شفاف از تمامی طرح های اجرا شده در حوزه مسکن و اعمال نظارت جدی بر روند اجرای طرح جهش مسکن تولید» از دیگر دستورات صریح رئیس جمهور به نهادهای مسئول است، در حوزه تولید مسکن بود. آیت الله رئیسی همچنین معتقد است «نظارت و تنظیم جدی بازار مسکن» از وظایف مهم مدیران حوزه مسکن در وزارت راه و شهرسازی است. تنظیم بازار مسکن برنامه ریزی دقیق بر اساس آمار و اطلاعات شفاف است. یکی از وظایف مهم وزارت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طراحی و راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات املاک برای برنامه های مهمی همچون اجرای قانون مالیات بر مسکن خالی و لوکس است اما سامانه مشکلاتی وجود دارد که بعد از گذشت چندین سال و اجرای قانون حل نشده است مشکلات این سامانه و شناسایی دقیق خانه های خالی یا مجلل در پیش است. بسیاری از مالکان این مشکل را دارند که در حالی که در این ملک زندگی می کنند و ملک دیگری ندارند از سامانه املاک پیامکی برای خانه خالی دریافت کرده اند.

  ایالات متحده برگی را در عراق پنهان کرد تا با نفوذ ایران مخالفت کند

رئیس جمهور در خصوص سامانه ثبت اطلاعات املاک نیز تاکید کرد: بخش قابل توجهی از درآمد مردم صرف هزینه های مسکن می شود و این بازار سهم بسزایی در جلوگیری از تورم یا تشدید آن دارد. اگرچه ایجاد سامانه اطلاعاتی برای مدیریت و کنترل بازار مسکن ضروری است، اما این کافی نیست و باید اقدامات تکمیلی در این راستا انجام شود. اما در چند سال گذشته اداره مسکن برنامه مشخصی برای مدیریت و ساماندهی بازار مسکن ارائه نکرده است. برنامه‌هایی که هر ساله این معاون رئیس‌جمهور به دولت ارائه می‌کند همان برنامه‌هایی است که ستاد ملی کرونا در دوران کرونا تصویب کرده و برنامه جدیدی به آن اضافه نشده است. «رصد دقیق روندها و افزایش عرضه، تعادل بازار، اقدامات نظارتی و مدیریتی بر این بازار» به دستور رئیس وزارت راه و شهرسازی انجام شده است.

بر اساس قانون فراگیر مسکن و قانون افزایش مسکن، سازمان‌های دولتی موظف هستند زمین‌هایی را که در اختیار دارند برای مسکن واگذار کنند. تامین زمین تمرکز اصلی برنامه های توسعه انبوه مسکن است. بر اساس قانون انتقال سریع زمین، سیاستمداران و متولیان بخش مسکن باید راهبردهایی را برای ایمن سازی زمین در نظر بگیرند تا بتوانند مقامات را برای واگذاری زمین متقاعد کنند. مجوز برنامه ریزی، مجوز تراکم و ارائه تسهیلات بخشی از این تصمیمات است.

در پروژه مسکن مهر، از 2 میلیون و 200 هزار واحد مسکونی شهری، 900 هزار واحد آن ملکی است. زمین توسط مردم تامین شد و دولت با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و همچنین مجوزهای ارزان و رایگان مانند اخذ مجوز، خدمات مهندسی، مجوز آب و برق و گاز، به مالکان زمین کمک کرد تا به کمک دولت بیایند و بخشی از امور کشور را بر عهده بگیرند. برنامه تولید مسکن با ساخت خانه علاوه بر این، اجرای برنامه ساخت و ساز صنعتی یکی دیگر از راهکارهایی است که همزمان باعث افزایش سرعت ساخت اشیا و کاهش هزینه ها می شود.

  ورود مشترک خودروساز چینی با بیل ساز معروف فرانسوی در بازار خودرو ایران؟

اگرچه این راهکارها بارها و بارها از سوی فعالان حوزه مسکن برای اجرای سیاست مسکن دولت ارائه شده است، اما هنوز برنامه مدون و ملموسی از سوی متولیان حوزه مسکن برای اجرای سریعتر قانون واگذاری اراضی دولتی ارائه نشده است. افزایش سرعت ساخت بر اساس صنعتی شدن جدیت، سرعت و دقت از منظر رئیس جمهور در مدیریت و اجرای برنامه ملی مسکن الزامی است که متولیان حوزه مسکن باید آن را در رأس اقدامات خود برای طرح انبوه مسکن قرار دهند. به نظر می رسد ساماندهی بازار مسکن نیازمند برنامه های جدید با نگاهی تازه است تا مشکلاتی مانند آن چه که مانع از تکمیل مسکن مهر یا پیشرفت طرح ملی مسکن شد، مانع حرکت ملی مسکن نشود.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید