ساز و کار عرضه خودروهای خارجی در بورس اعلام شد

16215 خبر اولیه

به گزارش تحریریه به نقل از وزارت امنیت، در جلسه روز یکشنبه 8 آبان ماه، کارگروهی متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین کردند. سازوکار عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا

بر اساس تصمیمات این کارگروه، قیمت عرضه پایه در بورس کالا بر اساس قیمت تمام شده واردکننده و سود عادلانه سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده تعیین می شود.

همچنین در این جلسه مقرر شد سود عادلانه 15 درصد کل قیمت تمام شده خودرو باشد. این 15 درصد شامل سود واردکننده، هزینه ارائه خدمات گارانتی، گارانتی و خدمات پس از فروش، توسعه شبکه پس از فروش، سود عمده فروشی و خرده فروشی و توسعه شبکه است.

سود تجارت بر اساس دفتر مقررات صادرات و واردات 1401 و مابه التفاوت قیمت تعیین شده در بورس کالا با قیمت مصوب سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده (قیمت پایه) تعیین می شود.

حقوق ورودی، سود بازرگانی طبق دفتر مقررات صادرات و واردات ۱۴۰۱ و سایر هزینه های مربوط به ترخیص به طور کامل توسط واردکننده در زمان ترخیص پرداخت می شود. ضمناً مابه التفاوت قیمت پایه و قیمت فروش بورس کالا پس از فروش توسط بورس کالا محاسبه و به خزانه دولت واریز می شود.

شایان ذکر است هیئت وزیران نامه شماره 139373 ت 60475 مورخ 07/08/1401 بند دوم تصویب نامه شماره 95240 ت 59860 ح مورخ 06/03/1301 به شرح زیر اصلاح گردید: خودروهای وارداتی فقط در بورس کالا موجود است. درصد سود بازرگانی خودروهای وارداتی بر حسب ارزش (FOB) با تصویب وزرای عضو کارگروهی متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین می‌شود. سازمان مطابق ماده (19) آیین نامه داخلی شورای دولت به نحوی که مابه التفاوت قیمت پایه و قیمت نهایی بورس کالا معادل سود منصفانه باشد. کارگروه فوق اختیار تعیین سود معاملاتی در زمان انتشار و تعیین سود معاملاتی مشخص شده در زمان فروش را دارد.

  مهمترین مسئله سیاسی در آمریکای مدرن

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید